Reklama

Ako si vytvoriť vlastné NFT? Postup je jednoduchý, no nie celkom bezplatný

Zdroj | Rodion Kutsaev
Stanislav Vinc
Zdroj | Rodion Kutsaev
Zdroj | Rodion Kutsaev

Takzvané „NFTčka“ sú ako kryptomeny – nikto tomu poriadne nerozumie, no každý ich chce vlastniť a ešte lepšie, poriadne na nich zarobiť. Ak sami vytvárate nejaké umenie, či už vizuálne, zvukové či audiovizuálne, možno už aj vám napadlo pretvoriť nejaké vaše dielo na NFT. Dá sa to? A ak áno, ako na to?

Čo je to NFT?

Vysvetleniu tohoto pojmu sa už podrobne venoval kolega Michal, no pre istotu si to poďme ešte raz zrekapitulovať. Kým sa totiž pustíte do tvorby vlastného NFT, najprv by ste mali vedieť, o čo sa vlastne jedná.

Pod skratkou NFT sa ukrýva pojem „non-fungible token“ (v preklade nezameniteľný token), teda unikátna jednotka dát, ktorou môže byť prakticky akýkoľvek digitálny súbor – zvuková nahrávka, video či obrázok a fotka. Dobre, čo to však znamená v praxi? Ako sa NFT líši od bežných súborov?

Povedzme, že chcete mať doma obraz Mony Lisy. Jedinečná štruktúra plátna, ťahy štetcov či chemický rozbor jednoznačne dokazujú, že originál sa nachádza vo francúzskom Louvri (pokiaľ vieme). Prečo si však toto dielo neokopírovať? Ak by ste si tento obraz aj prefotili či poverili skúseného maliara vytvorením jej dokonalej kópie, skôr či neskôr by nejaký odborník na umenie zistil, že ide o kópiu a originál je naďalej v bezpečí na svojom mieste. Ako by však niečo takéto mohlo fungovať vo svete technológií?

Pokiaľ by bola Mona Lisa digitálnym dielom, kopírovať, šíriť a reprodukovať by ste ju odhliadnuc od autorských zákonov mohli donekonečna bez toho, aby sa dalo reálne rozpoznať, či máte v počítači originál, resp. jej jedinú kópiu. Inými slovami, Mona Lisa by v takomto prípade zrejme nemala žiadnu významnú hodnotu, iba že by ju Leonardo Da Vinci vydal ako NFT.

https://www.instagram.com/p/CdoO0RmOKs9/

Prvá NFT galéria na svete, Superchief Gallery NFT v New Yorku.

Technológia NFT je totiž postavená na technológii blockchain – decentralizovanej databáze, ktorá je zo svojej podstaty chránená voči zásahom z vonkajšej strany. Do tejto databázy je zapísaný vznik, ale aj predaj, resp. presun každého NFT, ktoré je na danom blockchaine postavené.

Pri súboroch, resp. dielach chránených takouto formou je možné odsledovať, koľko kópií z neho bolo vytvorených (jeho autorom či vydavateľom), ako aj to, odkiaľ kam dané dielo putovalo. Inými slovami, pri NFT máte na rozdiel od bežných súborov istotu, že vlastníte originál, jediný kus, prípadne aspoň jednu z mála originálnych kópií, ktoré boli pri tvorbe daného NFT vytvorené.

Pozrite si

NFT prepadák roka? „Vzácny“ tweet kúpil za 2,66 milióna, teraz má hodnotu 256 €

NFT však nie je len o umeleckých dielach. Keďže v praxi ide o skvelý spôsob dokázania vlastníctva a originality súboru, túto technológiu začínajú objavovať už aj netechnologické firmy, vrátane automobiliek. Alfa Romeo napr. využije technológiu NFT vo svojom novom hybridnom modeli Tonale na chránené zaznamenávanie knihy jázd a servisných úkonov.

S dokazovaním vlastníctva je spojená aj odpoveď na otázku, ktorá sa vám možno pri čítaní týchto riadkov derie na jazyk – „Nemôžem si skrátka ten súbor stiahnuť?“. Môžete, no vlastniť budete iba prekreslenú Mona Lisu, nie originál.

Čo môžem predať ako NFT?

Fotíte? Maľujete? Tvoríte hudbu či píšete? Výborne, vaše diela môžete ponúknuť svetu vo forme NFT, teoreticky. Podobne ako pri predaji hmatateľného umenia však preň musíte nájsť kupcu, ale aj správnu burzu.

NFT búrz existuje v online svete mnoho a spôsobov, ako na nich ponúknuť vlastné NFT ešte viac. Odpoveď na to, čo vlastne môžete predať ako NFT, sa teda odvíja od toho, akú burzu si zvolíte. Väčšina búrz podporuje štandardné obrazové a zvukové formáty od JPG a PNG cez MP3, WAV či OGG až po MP4.

Kde môžem predať svoje NFT?

Ako sme už spomenuli, NFT búrz existuje vo svete množstvo. Vybrať si tú správnu môžete na základe podporovaných súborov, poplatku za registráciu či predaj alebo skrátka podľa toho, kde ste už v minulosti obchodovali s kryptomenami a kde už teda máte svoj účet.

Najznámejšou NFT burzou je aktuálne OpenSea, ktorá vás hneď na úvodnej stránke privíta tlačidlami pre nákup a vytvorenie vlastného NFT. V tomto prípade si teda môžete zvoliť možnosť Create.

Zdroj | OpenSea

OpenSea vás následne presmeruje na stránku pre pripojenie peňaženky Ethereum, na ktorej sú NFT na tejto platforme postavené. Na výber máte z viacerých známych peňaženiek od MetaMask cez Coinbase až po Trust.

Zdroj | OpenSea

Po pripojení niektorej z týchto peňaženiek vás OpenSea pustí rovno k procesu tvorby NFT. Celý postup je veľmi jednoduchý, začína nahraním súboru v niektorom z podporovaných formátov (napr. JPG, PNG, GIF, MP3 či MP4), ktorý môže mať veľkosť až do 100 MB. Položku je následne potrebné pomenovať, pridať jej aspoň niektoré atribúty a určiť počet kusov, ktoré chcete „vyrobiť“.

Zdroj | OpenSea

Vytvorením vášho vlastného NFT ho ešte nedávate do predaja, k tomuto kroku pristúpite až stlačením tlačidla „Sell“ v profile daného diela.

Zdroj | OpenSea

OpenSea vám v tomto bode umožní vybrať si, či chcete NFT predávať za fixnú cenu, alebo by ste radšej spustili časovo obmedzenú aukciu. Cena (fixná alebo vyvolávacia) je na vás, ako aj doba, počas ktorej bude NFT v predaji.

Zdroj | OpenSea

Samotné uvedenie vášho NFT na burzu je zo strany OpenSea bezplatné, vyžaduje si však poplatok samotnej siete Ethereum, ktorý nesie názov gas. Tento poplatok vám zaručí, že vaša transakcia bude spracovávaná, nie však to, že bude skutočne úspešne spracovaná. Viac o týchto transakčných poplatkoch nájdete v našom samostatnom článku. Okrem tohoto poplatku treba počítať aj s 2,5 % províziou, ktorú si OpenSea berie z každého predaja NFT.

Po tomto procese sa vaše NFT objaví vo verejnej ponuke OpenSea. Nečakajte však žiadne zázraky a teda, že v prvých minútach budete mať na vaše dielo aj prvých kupcov. OpenSea obsahuje obrovské množstvo diel, z ktorých sa len hŕstka dostane na hlavnú stránku, či do výberu redakcie, kde naň môže natrafiť aj širšie publikum. Výhodu tak v tomto smere majú tí, ktorí už majú svojich fanúšikov aj na iných platformách.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.