Reklama

Ako si vybrať vhodný bezpečnostný softvér?

Zdroj | ESET
TECHBOX
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Trh dnes ponúka množstvo bezpečnostných softvérov, okrem tých „značkových“ tam nájdete aj také, ktorých kvalita je diskutabilná. Viete si vybrať pre vás ten najlepší?

Bezpečnostný softvér je základným nástrojom, ktorý pomáha udržiavať v bezpečí počítač, ale aj ďalšie zariadenia pripojené k internetu. Napriek osvete mnohí takýto softvér nepoužívajú. Riziká sa ani v dnešnej nestrácajú, práve naopak. Útočníci už nemusia byť technologicky zdatní, stačí keď si škodlivý kód kúpia. Stále obľúbenou metódou ostávajú techniky sociálneho inžinierstva, ktorými dokážu svoje obete zmanipulovať a tie následne dobrovoľne požadované informácie poskytnú.

Zdroj | ESET

Viete, že niektoré bezpečnostné softvéry sú dostupné aj v neplatenej verzii? Ak rozmýšľate práve nad takýmto spôsobom ako ušetriť, majte na zreteli fakt, že aj bezplatné riešenie si musí na seba nejakým spôsobom zarobiť. Ako to funguje? Zarába na reklamách, ktoré vám zobrazuje, predáva doplnkové funkcie (ktorými si môžete zvýšiť úroveň zabezpečenia), ale aj zberom a predajom dát o správaní používateľov.

Zdroj | ESET

Pri platenom bezpečnostnom softvéri vás neruší otravná reklama, jeho tvorcovia sa venujú tomu základnému – pracujú na prevádzke systému, rozvoji technológií a zbere dát o škodlivom kóde. Výhodou je, že platený softvér si môžete na krátku dobu vyskúšať bezplatne.

Dôležité je, aby ste si overili reputáciu poskytovateľa bezpečnostného softvéru. Určite si zistite, či je vybraný bezpečnostný produkt spoľahlivý. Stačí pozrieť recenzie používateľov, alebo výsledky konkrétnych produktov v nezávislých testoch (AV Comparatives alebo AV-Test).

Pozrite si

Čo je to digitálna stopa a ako ju vieme ovplyvniť?

Dajte si dobrý pozor na poskytovateľa softvéru, ktorý sa na bezpečnostné riešenie snaží iba podobať, avšak neposkytuje žiadnu ochranu – tzv. falošný antivírus. Je to podvod a vás môže stáť veľké peniaze!

Nezabúdajte, že chrániť treba každé zariadenie, ktorým sa pripájate k internetu, čo znamená okrem počítača a smartfónu aj smart TV s operačným systémom Android.

Nesiahajte po lacných resp. falošných napodobeninách, ktoré vám môžu priniesť viac škody ako úžitku.

Ktorý bezpečnostný produkt si vybrať?

Po výbere poskytovateľa bezpečnostného softvéru si musíte zvoliť konkrétny produkt. Dobrou správou je, že nemusíte siahať hneď po najdrahšom riešení. Momentálne vie urobiť dobrú prácu aj bezpečnostný softvér so základnými funkciami. Poskytuje ochranu s viacerými vrstvami pokročilých technológií, ktoré dokážu odhaliť, zneškodniť a odstrániť aj hlboko skrytý malvér a zbytočne nezaťažujú operačný systém zariadenia.

Zdroj | ESET

Zvyčajne platí, že čím ste viac aktívnejší a náročnejší používateľ, tým potrebujete väčšiu úroveň zabezpečenia. K dispozícii môžete mať tieto funkcie:

  • antivírus a antispyware (poskytuje ochranu pred vírusmi, červami či špehovacími programami);
  • anti-phishing (chráni vaše súkromie, blokuje falošné webstránky, ktoré sa snažia získať citlivé informácie);
  • antispam (chráni vašu e-mailovú schránku pre nevyžiadanými správami);
  • firewall (bráni neoprávnenému prístupu k počítaču a zneužitiu vašich dát);
  • kontrola počas sťahovania;
  • ochrana webovej kamery (monitoruje všetky procesy a aplikácie, ktoré sa snažia získať prístup k vašej webovej kamere a aktivovať ju);
  • ochrana online platieb so zabezpečeným internetovým prehliadačom (ponúka špeciálny zabezpečený prehliadač, cez ktorý môžete bezpečne platiť online);
  • herný režim (počas hry náročnej na výkon dokáže znížiť zaťaženie vášho počítača ostatnými programami);
  • rodičovská kontrola (zamedzuje prístup na webstránky s nebezpečným, resp. nevhodným obsahom. Súčasné rodičovské kontroly poskytujú viacero praktických funkcií a sú jednoduché na ovládanie).
Zdroj | Razer

Nezabúdajte, že vaše zariadenie môže byť infikované aj vtedy, keď nemáte počítač pripojený k sieti. Stačí, ak do neho zasuniete napríklad USB kľúč, ktorý obsahuje škodlivé kódy. Aj v tomto prípade vás zachráni bezpečnostný softvér, ktorý každé externé zariadenie skontroluje.

Viac informácií k tejto téme nájdete na bezpecnenanete.sk. Rozhodne investujte pár minút a prečítajte si články Prečo potrebujete bezpečnostný softvér, Ako funguje moderný bezpečnostný softvér, či Ako si vybrať bezpečnostný softvér.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.