Hovorí sa, že si nikdy nevážime to, čo máme, až kým o to neprídeme. Platí to aj pre dáta, strata ktorých môže mať najmä vo firmách vážne ekonomické dopady. Tejto nepríjemnej situácii sa pritom dá pomerne jednoducho predchádzať.
Prečo zálohovať dáta?
V našich vreckách sme ešte nikdy v histórii nenosili toľko informácií, ako je tomu teraz. Fotografie, dokumenty, kontakty, kalendáre, správy, či dokonca celé databázy. Premýšľali ste však už nad tým, čo by sa stalo, ak by ste o tieto dáta lusknutím prstov prišli? V osobnom živote môžete aj bez vášho zavinenia stratiť cenné fotografie a videá, čo určite zabolí, no svet sa vám z toho pravdepodobne nezrúti. Ak však ide o pracovný život, strata dát môže mať negatívny dopad na celú vašu firmu. Ako sme však spomínali v úvode, nejde o situáciu, ktorej by sa nedalo predísť. Ideálnym riešením je vytvorenie zálohy, resp. niekoľkých záloh, o ktoré sa budete môcť oprieť aj v prípade, že vaše dáta na hlavnom úložisku budú zdanlivo navždy stratené.
Pravidlo 3-2-1
Prvým pravidlom, ktorého by ste sa mali pri zálohovaní dát držať, je pravidlo 3-2-1. Toto pravidlo hovorí, že by ste mali mať aspoň tri kópie dát uložených na dvoch rôznych druhoch médií, pričom aspoň jedna záloha by mala byť umiestnená na inom mieste, teda mimo kancelárie, ideálne úplne mimo pracoviska. Vďaka technologickému pokroku je dnes dodržiavanie tohto pravidla veľmi jednoduché. Cena úložísk neustále klesá, a tak sa nám otvára celá škála rôznych riešení. Ktoré z nich si však vybrať?
Dáta v cloude, alebo na lokálnom úložisku?
Oba druhy úložiska majú svoje silné i slabé stránky, pričom v oboch kategóriách nájdeme rôzne riešenia, ktoré sa svojím prístupom k zálohe, zabezpečeniu a automatizácii vzájomne líšia. Pozrime sa najskôr na lokálne zálohovanie, pod ktorým si mnoho z nás hneď predstaví zálohovanie smartfónu do počítača. Ide o najjednoduchší, najlacnejší, no zároveň najmenej spoľahlivý a pomerne nepraktický spôsob zálohovania dát.
Úložiská v počítačoch typicky nie sú vzhľadom na neustále prepisovanie dostatočne spoľahlivé nehovoriac o vírusoch a ransomvéroch, na ktoré sú bežné počítače veľmi náchylné. Ak navyše takáto záloha nie je robená pomocou špecializovaného programu, vaše dáta nebudú šifrované, a teda chránené ani napriek tomu, že váš smartfón máte zabezpečený PIN kódom, odtlačkom, alebo skenom vašej tváre. Ak máte možnosť tieto zálohy šifrovať, napríklad cez originálny program výrobcu smartfónu, môžete váš počítač využiť ako jeden z viacerých spôsobov zálohy, určite by však nemal byť jediný, ani hlavný.
Lepšou a nie až tak rozšírenou alternatívou sú špecializované úložiská pre smartfóny, ktoré dokážu dáta v smartfóne zálohovať automaticky, napríklad po pripojení smartfónu k nabíjačke. Takéto riešenia však majú pomerne veľkú nevýhodu vo vysokých vstupných nákladoch, ktoré sa vám v porovnaní s cloudovým riešením vrátia najskôr po niekoľkých mesiacoch, častejšie však až po niekoľkých rokoch.
Ak je teda vašou prvou voľbou niektorá z podôb lokálneho úložiska, určite by ste ju mali doplniť aj o cloudovú zálohu. Možno ste sa už stretli s názorom, že cloud je len cudzí počítač a ak sa na to pozrieme veľmi zjednodušene, v podstate je to pravda. Pri použití kvalitnej cloudovej služby to však neznamená, že by po odoslaní dát do cloudu k vašim dátam získali prístup cudzie osoby. Kvalitná cloudová služba totiž bude vaše dáta šifrovať, aby ste k nim mali prístup iba vy a prípadne aj osoby, ktorým prístup vedome povolíte.
Každý nový smartfón vám takmer okamžite po prvom zapnutí ponúkne možnosť automatického zálohovania vašich dát na servery výrobcu smartfónu, alebo jeho operačného systému. Tieto zálohy môžu, no nemusia byť šifrované. Odporúčame vám preto zistiť, či cloudová zálohovacia služba vo vašom smartfóne šifruje vaše zálohy ešte skôr, ako túto službu začnete využívať. Ak tomu tak nie je, využiť môžete externú cloudovú službu, ktorých nájdete na trhu desiatky.
Ako príklad môžeme uviesť službu Backup Expert od spoločnosti Orange, ktorá túto službu cieli najmä na podnikateľov a firmy. Zálohy v tejto službe sú plne automatizované, šifrované a prístupné z akéhokoľvek počítača, alebo smartfónu. Už aj v základnom programe pritom môžete okrem vášho notebooku, alebo počítača v rámci služby zálohovať neobmedzený počet mobilných zariadení, takže vaše dáta môžu byť v bezpečí aj v prípade, že používate viaceré zariadenia s operačnými systémami iOS a Android súčasne.
Takýto balík so službou Backup Expert sa nazýva Podnikateľ 10, ponúkne vám 10 GB dát zálohovacieho priestoru a zaplatíte zaň iba 1,50 € mesačne (bez DPH). Na výber máte viacero balíkov Podnikateľ, pri najvyššom získate až 1 000 GB dát zálohovacieho priestoru, cena je pritom stále zaujímavá, a to 10 € mesačne (bez DPH). Výhodou riešenia Backup Expert sú automatické zálohy, rovnako máte možnosť vybrať si dáta, ktoré chcete zálohovať a k svojim zálohám máte prístup cez prehľadné webové rozhranie.
Nech si už vyberiete akúkoľvek kombináciu lokálnych a cloudových úložísk, nezabudnite na pravidlo 3-2-1, ako aj na automatizáciu a zabezpečenie vašich dát. Aj keď kvalitné zálohovacie riešenie možno nie je zadarmo, vaše dáta sú často oveľa cennejšie. Rátať s nákladmi je napokon oveľa jednoduchšie, ako počítať následné škody v prípade straty dát.