Reklama

Ako si mám vybrať náplň do tlačiarne? Základné rady a tipy pre správny výber

Zdroj | pixabay.com
PR článok
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Hoci žijeme v modernej dobe plnej elektronických dokumentov, fyzické dokumenty vytvorené prostredníctvom tlačiarní majú stále svoje miesto.

Čo však robiť, keď potrebujete vytlačiť dokument alebo čokoľvek iné a práve vám došli náplne? Riešenie je samozrejme celkom jednoduché – stačí vymeniť náplň v tlačiarni a tlač môže pokračovať.

Ak sa však vo svete náplní do tlačiarní príliš nevyznáte, radi vám poskytneme informácie o toneroch, cartridge, originálnych alebo neoriginálnych náplniach a všetkom ostatnom, čo v tejto súvislosti potrebujete vedieť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako vybrať náplň do tlačiarne

Pri výbere vhodnej náplne do tlačiarne zohráva kľúčovú úlohu tlačiareň, ktorú hľadáte. Hoci by bolo pekné, keby tlačiarne pracovali so všetkými dostupnými náplňami na trhu, zrejme to nie je realita. Skôr než sa pustíme do hlbšej analýzy ponuky, musíme si ujasniť základný rozdiel v typoch náplní, ktorý vyplýva z rozdielov v technikách tlače medzi tlačiarňami. Konkrétne hovoríme o atramentových tlačiarňach, ktoré na tlač používajú atramentové cartridge, a laserových tlačiarňach, ktoré pre zmenu používajú práškové tonery.

Čo je to toner

Toner je náplň v špeciálnej, zvyčajne plastovej náplni, ktorá sa používa v laserových tlačiarňach na vytváranie textu a obrázkov na papieri. Je vyrobený z jemného prášku obsahujúceho pigmenty a plastové častice. Keď je tlačiareň v prevádzke, toner sa elektrostaticky prenáša na fotovalcový valček, ktorý potom prenáša prášok na papier. Toner sa potom spojí s papierom pomocou horúceho valca alebo laserového žiarenia, čím sa na papieri vytvorí výtlačok. Táto náplň do laserovej tlačiarne je zvyčajne dostupná vo viacerých farebných variantoch (čierna, modrá, červená a žltá) a je určená najmä na tlač farebných dokumentov. Keď potom v tonerovej náplni dôjde prášok, stačí ju vymeniť za novú, čím sa tlačiareň opäť stane plne použiteľnou.

Zdroj | tonerpartner.cz

Čo je presne cartridge

Cartridge je malá plastová alebo kovová nádobka obsahujúca atramentovú náplň. Tento komponent je určený na použitie v atramentových tlačiarňach a slúži na dodávanie atramentu do tlačovej hlavy, ktorá potom vytvára text alebo obrázky na papieri. Cartridge môže obsahovať jednu alebo viac farieb atramentu, čo umožňuje tlačiť rôzne farby a odtiene. Vo všeobecnosti teda v tlačiarňach zvyčajne nájdete aspoň dve cartridge, ktoré sú schopné spolupracovať, čo uľahčuje tlač takmer čohokoľvek (samozrejme, ak hovoríme o štandardných veciach). A keď sa cartridge minie, jednoducho vyberiete celý zásobník, nahradíte ho za nový plný atramentu a tlač môže pokračovať.

Zdroj | tonerpartner.cz

Náplne do tlačiarne nemusia pochádzať len od výrobcu tlačiarne

Náplne do tlačiarní sa nedelia len na tonery a cartridge v závislosti od typu tlačiarne. Dnes si môžete vybrať aj medzi rôznymi typmi náplní, ktoré fungujú s rovnakou tlačiarňou, ale líšia sa cenou, počtom výtlačkov a podobne. Najmä v posledných rokoch sú čoraz populárnejšie takzvané kompatibilné alebo alternatívne náplne, ktoré síce nevyrábajú priamo výrobcovia tlačiarní, ale sú s nimi plne kompatibilné, ich kvalita tlače je na vysokej úrovni a hlavne sú oveľa lacnejšie. Originálne náplne sú však samozrejme stále 100 % zárukou kvality, ktorá je nekompromisne spoľahlivá. Nižšie nájdete hlavné body, v ktorých sa originálne a kompatibilné náplne do tlačiarní líšia.

Originálne náplne do tlačiarne

  • Vyššia cena v porovnaní s alternatívnymi náplňami
  • Najvyššia možná kvalita tlače
  • Všeobecne ponúka nižší počet výtlačkov v porovnaní so štandardnými náplňami aj verziami XL (teda XL originál vs. XL kompatibilné – pozn. red.)
  • 100 % istota kompatibility

Kompatibilné náplne do tlačiarne

  • Inak povedané aj lacné náplne do tlačiarne, keďže ich cena je nižšia v porovnaní s originálnymi náplňami
  • Vysoká kvalita tlače (často na takmer rovnakej úrovni ako originálne náplne, ako potvrdil test porovnávajúci kompatibilné a originálne tonery)
  • Všeobecne ponúka vyšší počet výtlačkov v porovnaní so štandardnými náplňami aj verziami XL (myslí sa XL originálne verzus XL kompatibilné – pozn. red.)
  • Niektoré tlačiarne (najmä HP) si nemusia rozumieť s kompatibilnými náplňami kvôli ochranným mechanizmom
Zdroj | tonerpartner.cz
Obsah pokračuje pod reklamou

Existuje mnoho ďalších tipov

Ako už bolo spomenuté vyššie, okrem tonerov, cartridge, kompatibilných a nekompatibilných náplní možno náplne do tlačiarní rozdeliť do niekoľkých ďalších kategórií, na čele so štandardnými a XL alebo XXL verziami. Posledné menované môžu v porovnaní so štandardnými náplňami tlačiť viac, pretože sú naplnené väčším množstvom atramentu. Jedným dychom však treba dodať, že náplne XL alebo XXL sú k dispozícii len pre atramentové tlačiarne, pretože tonerové náplne sú štandardne naplnené na plnú kapacitu.

To však nie je prípad atramentových náplní. Pre ich výrobcov je výhodnejšie „naliať“ menšie množstvo atramentu do štandardizovanej plastovej kazety a predávať ju ako štandardnú náplň, hoci ide o poloprázdnu náplň. Vďaka tejto stratégii je potom možné vyrábať verzie XL alebo XXL, ktoré sú naplnené až po okraj a vydržia tak dlhšie. Tlač potom zvyčajne stojí menej na jeden výtlačok. Ak by sme však mali vybrať najlacnejšie náplne do tlačiarne, boli by to kompatibilné verzie XL alebo XXL.

Existujú aj iné spôsoby, ako ušetriť peniaze

Pri nákupe tonerov alebo cartridge však nemusíte šetriť len tým, že si kúpite kompatibilné verzie. Najmä tonery sa totiž dajú recyklovať, čo vám môže ušetriť pár centov. Neviete, ako to urobiť? Návod je jednoduchý.

Ako naplniť toner do tlačiarne? Niektoré spoločnosti sa špecializujú na recykláciu tonerov, takže ich stačí vyhľadať na internete (ideálne napríklad tie, ktoré sú blízko vás, aby ste im mohli tonery odovzdať osobne) a potom im odovzdať prázdne tonery a oni ich buď naplnia novým tonerovým práškom, alebo ich odkúpia a vy ušetríte peniaze za nákup ďalšieho recyklovaného tonera, ktorý je už naplnený. Z hľadiska kvality je to stále prvotriedne riešenie.

Pokiaľ ide o cartridge, tie, žiaľ, nie sú pre firmy z hľadiska priemyselnej recyklácie zaujímavé, pretože sa predávajú v kompatibilných verziách pomerne lacno, a preto je prakticky nemožné nájsť ich v recyklovanej verzii. To však neznamená, že sa tu nedá ušetriť. Niektorí výrobcovia totiž ponúkajú možnosť pridania užívateľského atramentu do náplní, čo môže tiež priniesť solídne úspory. Je síce pravda, že proces, ako naplniť cartridge zvyčajne nie je jednoduchý a menej skúsení používatelia by si naň nemali trúfať, ale ak sa vyznáte v elektronike, určite je to možné.

Výsledok je jasný

Ako teda na záver zhodnotiť výber náplní do tlačiarne? Jednoducho. Ak vám ide o 100 % kompatibilitu v kombinácii s maximálnou kvalitou tlače, je pre vás najrozumnejšie zaobstarať si originálne tonery a cartridge. Ak vám však ide predovšetkým o cenu, vhodnou voľbou sú kompatibilné náplne, ktoré sú napriek vynikajúcej kvalite tlače výrazne lacnejšie ako originálne náplne. Ich inštalácia je tiež rovnako jednoduchá ako inštalácia originálov, čo rozhodne poteší.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.