Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa vydaril T Phone Pro od Telekomu? Za 249 € dokáže divy

Ako sa vydaril T Phone Pro od Telekomu? Za 249 € dokáže divy
Stanislav Vinc
Ako sa vydaril T Phone Pro od Telekomu? Za 249 € dokáže divy

Na éru, kedy mal takmer každý operátor popri iných značkách v ponuke aj mobil so svojim vlastným logom, sme už takmer zabudli, no vďaka Telekomu je späť. Na trh nedávno priniesol svoje vlastné modely T Phone a T Phone Pro.

Ak máte vývoj smartfónu vo vlastných rukách, máte možnosť urobiť s nim divy. Telekom sa rozhodol využiť túto príležitosť na to, aby na trh priniesol smartfóny s ťažko prekonateľným pomerom cena-výkon, resp. výbava, aby naplnil svoj slogan „5G do každého vrecka“. Aký je však v praxi?

Téčko, jack a leží na stole!

Obsah pokračuje pod reklamou

Telekom sa mohol vybrať jednoduchou cestou, zobrať niektorý bestseller a požiadať jeho výrobcu o rebranding. T Phone Pro je však unikát a na žiaden model od konkurencie sa nepodobá. Iste, každý smartfón až na skladačky je dnes iba placka s iným rozložením foťákov, no tento model sa predsalen viacerými prvkami líši od zvyšku ponuky.

Logo operátora Telekom na zadnej strane dopĺňa tlačidlo odomykania zafarbené do magenty, v ktorom sa mimochodom ukrýva aj rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov. Na spodnej strane smartfónu zas USB-C portu robí spoločnosť 3,5-mm audio jack, ktorý už na mnohých smartfónoch nenájdete.

Kým predná strana smartfónu patrí takmer celá 6,82″ displeju s HD+ rozlíšením, zadná nenápadnému modulu fotoaparátov. Hoci sú až štyri, vďaka sivej farbe sa na zadnej strane opticky strácajú a čo je ešte lepšie, zo smartfónu takmer vôbec nevytŕčajú. T Phone Pro sa tak na stole nekýve tak, ako drvivá väčšina iných smartfónov. Drobnosť, ktorá poteší.

Malým smartfónom je koniec

Apple tento rok vo svojom portfóliu vynechal najmenší iPhone s prívlastkom „mini“, Samsung ich nemá v ponuke už dlho a väčšina ostatných výrobcov sa do tohto segmentu ani nikdy nepustila. Hoci z každej strany počúvame, že ľudia chcú menšie smartfóny, predaje hovoria o opaku.

Telekom to vie vďaka svojim štatistikám najlepšie a tak aj jeho o triedu nižší T Phone začína uhlopriečkou až na 6,52″. Ako som spomínal vyššie, T Phone Pro ide ešte ďalej a jeho uhlopriečka sa zastavuje až na 6,82″.

Áno, pri takejto uhlopriečke už padajú trefné poznámky, že 7″ mali niekedy menšie tablety, no doba sa mení a pravdou je, že takáto uhlopriečka so sebou prináša viac výhod ako nevýhod. Vertikálne vám poskytne viac priestoru na články a videá vo formáte 9:16, ktoré dnes kraľujú sociálnym sietiam i videoplatformám. Horizontálne si zas tento displej užijete viac pri sledovaní filmov, seriálov či hraní či streamovaní hier.

T Phone Pro je stavaný na to, aby ho väčšina používateľov ovládala oboma rukami, na čo si zvyknete veľmi rýchlo a radi. V ruke sa drží veľmi príjemne a to aj vďaka hladkému povrchu, ktorý prekvapivo až tak nekĺže. Jeho tlačidlá vrátane čítačky odtlačkov sú navyše umiestnené veľmi rozumne, na dosah palca na pravej strane.

Displej ponúka rozlíšenie 720 x 1 640 pixelov pri obnovovacej frekvencii 60 Hz. Kvalitou sa k špičke síce neradí, no v danej cenovej triede rozhodne nesklame. Slabšie pozorovacie uhly použitý TFT panel vynahradí vyváženou hustotou pixelov, príjemnými farbami a jasom, ktorý robí tento smartfón použiteľným aj na priamom slnku.

Je T Phone Pro aj pre náročnejších?

Prívlastok „Pro“ pri tomto modeli môže vzbudzovať dojem, že ide o nejakú vlajkovú loď. Pripomeňme si však, že Telekom ho vo voľnom predaji nacenil na 249 € a k vybraným paušálom ho dokonca ponúka už za 1 €. Akí nároční teda môžeme byť pri jeho posudzovaní?

Odpoveď prekvapí. T Phone Pro je lepším smartfónom ako sa to môže pri pohľade na jeho cenu javiť. Iste, pod povrchom nemá vlajkový Snapdragon či Bionic od Apple, čo však neznamená, že by šlo o nejaký, ľudovo povedané, črep na zahodenie.

Používateľský zážitok z tohto smartfónu je viac než dobrý. Nedisponuje síce 90 či 120 Hz displejom, ktorý sa pri nových smartfónoch podpisujú pod dokonalý pocit z plynulosti, no na záseky systému a aplikácií, či spomalenia v animáciách, tu narážať určite nebudete. T Phone Pro je plne pripravený na všetky moderné aplikácie a pri nižších grafických nastaveniach i na hranie.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Motorola Razr 2022: Lepšia ako Galaxy Z Flip4? | VIDEO

O jeho plynulé fungovanie sa nielen po softvérovej stránke stará čipset MediaTek Dimensity 700, ktorému sekunduje 6 GB RAM, ale aj jeho 5G modem. Podľa Telekomu patrí T Phone Pro medzi jedny z najrýchlejších smartfónov v rámci jeho 5G siete, ktorú postupne rozširuje po celom Slovensku. V rámci sťahovania i odosielania dát sa má vyrovnať aj násobne drahším modelom. Vychádzať to má z jeho interných testov, ktoré sme žiaľ nemali možnosť zreprodukovať, preto budeme v tomto Telekom brať za slovo.

Pri konektivite tohto smartfónu je dôležité upozorniť aj na fakt, že tento model na rozdiel od základného T Phone disponuje aj NFC čipom. T Phone Pro tak môžete využiť aj pri platení v obchode prostredníctvom služby Google Pay alebo inej. Toto je jeden z hlavných benefitov, prečo by som sa osobne určite radšej rozhodol pre tento model namiesto základného.

Kým NFC je už dnes vo väčšine smartfónov štandardom, T Phone Pro prekvapí ešte jednou vychytávkou – bezdrôtovým nabíjaním. Pri smartfónoch v tejto cenovej kategórii ide o skutočnú raritu, ktorú si určite veľmi rýchlo obľúbite. Bezdrôtové nabíjanie vám umožní smartfón nabíjať elegantne aj počas dňa nabíjačkou na vašom pracovnom stole či v aute, v ktorých sa už bezdrôtové nabíjačky stávajú takmer štandardom.

Ak by ste však aj T Phone Pro počas dňa nenabíjali, nebudete banovať. O jeho napájanie sa totiž stará batéria s kapacitou 5 000 mAh, k čomu si pripomeňme fakt, že ho poháňa pomerne šetrný čipset. Výsledkom toho je parádna výdrž batérie, ktorá sa bude v rukách väčšiny používateľov určite ťahať aj za typickú hranicu jedného dňa.

Čím viac fotoaparátov, tým viac Pro?

Ako som spomínal vyššie, T Phone Pro má na zadnej strane štyri fotoaparáty. Hlavnú úlohu v tejto zostave zohráva 50 Mpx snímač doplnený o 5 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 2 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx snímač hĺbky obrazu. Úprimne, kvalitu možno čakať len od toho prvého menovaného, ostatné sú tu skôr do počtu, čo pri danej cene smartfónu zrejme neprekvapí.

Hlavný fotoaparát vytvára cez deň obstojné fotografie, ktoré neohúria, ale ani neurazia. K dispozícii máte aj režim Noc, ktorý sa pokúša predĺžením uzávierky vyťažiť z vysokého rozlíšenia maximum, niekedy viac, inokedy menej úspešne. V kombinácii so snímačom hĺbky obrazu dokáže T Phone Pro vytvárať aj pomerne pekné portrétové fotografie s rozmazaným pozadím (bokeh). Škoda však, že tento režim neponúka aj pri selfie fotografiách, ktoré má pod palcom 16 Mpx snímač nad displejom.

Ultraširokouhlý fotoaparát ponúka výrazne nižšiu kvalitu obrazu a tak sa jeho používaniu asi vo väčšine prípadov budete chcieť vyhnúť. Zaujímavé je tiež jeho odlišné snímanie farieb, čo si môžete všimnúť na porovnávacej fotografii v galérii nižšie s kreslom a lampou vedľa neho.

T Phone Pro nie je trhač asfaltu a ani fotomobil roka. Kto to od neho očakáva, klope na nesprávne dvere. Výnimočný je svojim pomerom cena-výbava, kde špeciálne tento model prekonáva konkurenciu priestrannou uhlopriečkou, bezdrôtovým nabíjaním a podporou 5G sietí, ktorú má Telekom k dnešnému dňu dostupnú v Bratislave a 25 ďalších obciach.

Na záver je dôležité podotknúť, že v celom článku opakujeme voľnopredajnú cenu 249 €. Pravdou však je, že T Phone a T Phone Pro sú smartfóny vyslovene stavané pre kúpu k paušálu. Model Pro môžete už k základným paušálom získať so 79 € akontáciou a mesačným poplatkom 7 €. Čím vyšší paušál, tým vyššia zľava a k tým najvyšším ho môžete získať už za 1 € s rovnako vysokou mesačnou splátkou.

Aj tento fakt ma presviedča o tom, že T Phone sa bude tieto Vianoce (najmä vďaka zaujímavej vianočnej dvojičke) predávať ako teplé rožky a model T Phone Pro sa na tomto úspechu zvezie spolu s nim.