Reklama

Ako sa nám osvedčil robotický vysávač Symbo xBot 5 PRO v dlhodobom teste?

Richard Pliešovský
91 %
Jedna vec je mať zariadenie na týždeň, dva a druhá poriadne ho využívať niekoľko mesiacov, presne tak ako to robí bežný spotrebiteľ. Symbo xBot 5 Pro som používal doma 17 mesiacov. Čo sa z tohto nenápadného pracanta napokon vykľulo?

Výhody

  • Nenáročná údržba
  • Cena
  • Spoľahlivosť

Nevýhody

  • Slabšia výdrž batérie
  • Občasná strata Wi-Fi signálu
  • Nemôžnosť používania saponátov v režime mopu

Symbo xBot 5 Pro sa od štandardnej verzie líši akurát tým, že ponúka ovládanie cez aplikáciu (Android a iOS). Je to, samozrejme, oveľa pohodlnejšie, ale myslím si, že neurobíte chybu ani pri kúpe robota bez tejto možnosti. Stále vám ostane k dispozícii diaľkové ovládanie. Počas používania som ho často zapínal spôsobom tu si sadni a rob – a stlačil tlačidlo priamo na ňom. Ale pekne po poriadku.

Ide o typ robotického vysávača s mopom, čo je dôležitá vlastnosť určite nielen pre našu domácnosť. Väčšinu našej plochy totiž tvorí dlažba a plávajúca podlaha. Prirodzene, aj klasický robotický vysávač by tu našiel uplatnenie, ale práve mop prináša skutočné plnohodnotné využitie.

Pripomínam, že Symbo xBot 5 Pro som počas dlhodobého testu takmer vôbec nevyužil na vysávanie kobercov. Koho zaujíma, ako sa robotický vysávač správa na kobercoch, môže si prečítať vynikajúce postrehy nášho kolegu napríklad v článku Electrolux PUREi9 po vyše 120 dňoch v domácnosti, alebo iRobot Roomba 980 po vyše 200 dňoch používania.

Zrekapitulujem, čo testovaný robot dokáže. Ponúka 6 čistiacich režimov (auto, pozdĺž stien, lokálny, double, max, náhodný) s inteligentnou smart GYRO navigáciu a určením pre rôzne typy tvrdých podláh (plávajúce, dlažba, linoleum) a nízke koberce. Výrobca sľubuje vysoký sací výkon, dvojúrovňovú filtráciu a 100-minútovú prevádzku vďaka vysokokapacitnej Li-ionovej batérii. Podrobnejšie informácii nájdete v našej recenzii.

Skúsenosti po 17 mesiacoch používania

Robotický vysávač je bez akýchkoľvek pochybností perfektným pomocníkom. Nepovysáva prach tak rýchlo, ako vy, ale na druhej strane – dokáže sa dostať aj tam, kde vy nie. Výsledok potom býva často šokujúci, keď vidíte nádržku plnú prachu.

Po čase si zvyknete na rituály, ktoré vám vyhovujú a šetria čas. Symbo nám slúžil pokorne, bez odvrávania. Niekedy sa stratilo spojenie s aplikáciou, ale to sa dá očakávať, pri potulkách bytom môže kolísať intenzita Wi-Fi.

Batéria má vydržať 100 minút prevádzky. Robot mi to aj po 17-tich mesiacoch s prehľadom zvládal. Treba si však uvedomiť jednu vec. Aj keď sa zdá 100 minút veľmi veľa, v praxi to až také ružové nie je. Vysávaču totiž trvá oveľa dlhšie, kým dá do poriadku miestnosť. 100 minút vám určite nebude stačiť na dvojizbový byt, o rodinnom dome nehovoriac.

Vždy je však jedna miestnosť, ktorá je hlavná a teda aj najviac znečistená. Tam je vhodné umiestniť nabíjací dok a naprogramovať upratovanie v čase, keď nie je nikto doma. Ostatné miestnosti treba riešiť ručným prenesením robota, nechať mu otvorené dvere, jednoducho podľa interiérového riešenia.

Ako sme už spomínali v článkoch, robotické vysávače si nemusia rozumieť s každým typom a dizajnom nábytku. Ja som to na vlastnej koži zistil, keď som v kuchyni vymenili štyri nohy na stole za stojan s podstavcom. Ten, má zhruba 7 mm, je príliš nízky a robot naň vylezie. Cestou však strhne mopovaciu textíliu a potom veselo mopuje bez nej. Výsledkom sú kaluže vody na podlahe.

Samozrejme, nie je to chyba robotického vysávača, je to proste daň za pohodlie, ktoré prináša. Treba s tým rátať. Ja som to vyriešil tak, že pod podstavec zasúvam dosku na krájanie.

Odpadová nádobka vyzerá po roku a pol používania takto:

Jej údržba spočívala v zotretí prachu a v sporadickom očistení vlhčeným obrúskom.

Robot si počas upratovania zaznamenáva trasu, kadiaľ ide. Vy si to môžete pozrieť v aplikácii. Zaujímavé je, že málokedy poupratuje rovnakú plochu. Rôzny je aj čas, niekedy spraví dajme tomu spálňu za 35 minút, inokedy za 22.

Keď už spomínam spálňu, môžem sa podeliť o zaujímavú skúsenosť s touto miestnosťou. Pod posteľou máme dva zasúvacie boxy. Jedného pekného slnečného dňa som ich vytiahol a nechal robota poumývať prach a vysať nečistoty aj odtiaľ.

Robot, pravdaže, nemal poznačenú trasu pod posteľou, ja som to chcel urýchliť, tak som ho ručne navigoval pomocou aplikácie. Áno, dopredu, dozadu, rovno, naspäť a podobne. Trvalo to aspoň hodinu, čo by za ten čas prešiel robot aj sám a ja nemusel ležať pod posteľou so smartfónom v ruke. Neskúšajte niečo podobné, aj keď to systém umožňuje.

Pozrite si

Koniec s domácimi prácami? Symbo xBot 5 PRO umyje a povysáva za vás

Nech už máte v byte akokoľvek čisto, robotický vysávač vás vyvedie z omylu a dokáže, napríklad z rohov, pozberať množstvo prachu. Pri takomto pohľade vás možno niekedy zamrazí, v akom prostredí to bývate, ale na druhej strane – konečne máte perfektného pomocníka, ktorý vás tých nečistôt pravidelne a bez odvrávania zbavuje.

Čo sa stane, ak sa vám Symbo xBot 5 Pro pokazí?

Približne po ôsmych mesiacoch používania sa robotický vysávač pokazil. Z ničoho nič, po nabití v doku nezačal vysávať, len sa na displeji rozsvietila hláška E46 a v aplikácii zobrazilo varovanie „Preťaženie hlavnej rotačnej kefy“.

Po preskúmaní, či nie je niečo zamotané na kefe a v ústrojenstve robota som bol nútený kontaktovať predajcu. Ten mi dal adresu zberného miesta a formulár, ktorý som mal k zariadeniu priložiť. Všetky inštrukcie nájde zákazník, samozrejme, aj na webe.

Ako pikošku môžem spomenúť upozornenie, aby som nezabudol vypnúť na robotovi časovanie. Bez jeho vypnutia totiž hrozí, že sa v balení rozhýbe a môže sa poškriabať.

Vysávač som poslal do servisu s komplet balením a priloženým formulárom, kde som popísal závadu. To to trvalo zhruba 3 dni, kým mi prišiel potvrdzovací e-mail o prijatí robota do opravy. Na druhý deň mi prišiel e-mail o opravení prístroja a jeho odoslaní na moju adresu. O dva dni som ho mal opravený naspäť doma.

Vďaka dlhodobému testu som tak nechtiac vyskúšal aj vybavovanie reklamácií. Ako vidíte, najdlhšie na reklamácií trvalo jej putovanie do a zo servisu.

Ak sa Symbo xBot 5 Pro pokazí, môžete sa spoľahnúť, že vám ho odborníci promptne opravia, čo je určite potešujúca informácia.

Opotrebovanie, výmena batérie, náhradné diely

Achillovou pätou podobných zariadení bývajú ich náhradné diely. Veľa mechanickej práce, prach a časté namáhanie. Takáto kombinácia vie zničiť aj koňa, nie takého drobca.

Skvelou správou pre všetkých súčasných aj budúcich majiteľov je, že sa dá dokúpiť k tomuto modelu naozaj široký výber príslušenstva. Napočítal som 17 rôznych druhov – od mopovacej textílie, hlavných a bočných kief, filtrov, čistiacich hrebeňov cez nabíjací dok, predné koliesko, magnetické pásky, nádobky na vody a odpad až po diaľkové ovládanie. Klobúk dole!

Najdrahším dielom je 14,6 V Li-Ion batéria s kapacitou 2 150 mAh. Je možné, že po troch, štyroch rokoch to bude práve ona, ktorej kúpu budete zvažovať. Jej aktuálna cena je 59,90 eur.

Dobrou správou je, že sa dá vymeniť aj v domácich podmienkach. Vyskúšal som, či je to náročné, alebo to zvládne aj bežný používateľ. Je to jednoduché. Stačí odskrutkovať dve skrutky, zložiť kryt a máte prístup k batérii, ktorú ľahko odpojíte z pätice.

Opotrebovanie robotického vysávača hodnotím ako primerané a plne zodpovedajúce jeho používaniu. Napríklad mopovacia textília, u ktorej som predpokladal rýchle opotrebovanie, stále slúži pôvodná. Mimochodom, výrobca pribalil ešte jednu navyše. Ak by ste ich zničili rýchlejšie ako naša domácnosť, tak vedzte, že jedna vyjde 3,99 eur. To sa dá.

Batéria má deklarovaný výkon 100 minút. Aj po 17 mesiacoch to zhruba dáva, takže nie je dôvod na jej výmenu. Výborne sa drží rotačná aj bočná kefa, i keď tá je mierne „pokrčená“. Svoju prácu však zvláda aj naďalej.

Záverečné hodnotenie

Musím povedať, že som milo prekvapený, ako dobre a spoľahlivo robot slúžil. Všetky zistenia z krátkodobého testovania ostali potvrdené, batéria ani takmer po roku a pol nevykazuje markantné zníženie výkonu, ba ani povrch zariadenia nevyzerá zle – napriek jeho pravidelnému používaniu.

Čo sa týka poruchy vysávača, opäť mám len pozitívne pocity. To, že sa pokazil nie je žiadna tragédia, na to nám predsa slúži záruka – naopak, práve prístup počas riešenia reklamácie býva naozajstnou skúškou výrobcu (distributéra). Podľa toho, ako sa k vám správa a reaguje, viete sa zachovať v budúcnosti, ostanete verní značke, alebo prejdete ku konkurencii.

Podľa mojich zistení ku konkurencii naozaj netreba odchádzať. Symbo poskytuje za veľmi solídnu sumu (momentálne 239,90 eur) reálne fungujúce zariadenie, ktoré sa vám postará o čistú podlahu v domácnosti. A kdesi v podvedomí vás môže hriať príjemný pocit, že ak sa náhodou pokazí, v servise ho opäť dajú do formy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.