Reklama

Koniec s domácimi prácami? Symbo xBot 5 PRO umyje a povysáva za vás

Richard Pliešovský
90 %
Robotické vysávače si získavajú čoraz väčšiu obľubu - a to nielen v domácnostiach, ktoré obývajú technologickí nadšenci. Značka Symbo nie je ani u nás neznáma. Možnosť vyskúšať tento moderný spôsob upratovania som rád využil, pretože som ako správny skeptik nebol presvedčený, že dokáže nahradiť staré dobré ohýbanie chrbtice nad špinavou dlážkou.

Výhody

  • Vysávač aj mopovač
  • Tichá prevádzka
  • Cena

Nevýhody

  • Neodstráni fľaky a silné znečistenie
  • Zamotáva sa do káblov
  • Len jedna hraničná páska na vymedzenie plochy

Robot Symbo xBot 5 je zaujímavý tým, že dokáže okrem vysávania aj umývať podlahu na mokro. Predáva sa v dvoch verziách, v základnej, alebo s prívlastkom PRO, ktorá naviac prináša rozhranie pre mobilnú aplikáciu (Android a iOS).

Práve tento model som doniesol domov, v snahe pomôcť manželke s domácimi prácami, no hlavne zodpovedať otázku, ktorá sa vynára pri téme robotický vysávač. Má to vôbec praktické a dlhodobé využitie?

Prvé zapnutie

Podlaha nášho bytu sa skladá z obkladu, alebo plávajúcej podlahy. Umývanie mopom je teda u nás oveľa častejšie, ako vysávanie, preto je práve tento model pre našu domácnosť ideálny. Riadil som sa návodom na použitie a najprv som prístroj úplne nabil. Potom som nalial do nádobky na mopovanie čistú vodu a nalepil na spodnú časť mopovaciu textíliu.

Pozrite si

11 robotických pomocníkov do domácnosti nielen pod stromček

Aký by to bol robot, keby nevedel rozprávať? Slabý. Napriek tomu som si jeho hlasovú asistenciu vypol pomocou diaľkového ovládania, vyrušovalo ma to. Konečne som robot mohol zapnúť – dá sa priamo na zariadení, na diaľkovom, alebo cez aplikáciu. Tú som ešte nemal nainštalovanú, tak mi pomohol diaľkový ovládač. Napriek tomu, že som mal v rukách po prvý raz takéto zariadenie, nezdalo sa mi komplikované a zložité. Kým si robot robil svoju prácu, ja som mal čas preštudovať podrobnejšie návod.

Mobilná aplikácia a ovládanie

Keď Symbo poumýval chodbu s kuchyňou, prišiel čas na nainštalovanie aplikácie a spojenie sa s robotom. Aplikácia sa stiahla bezproblémovo, pri synchronizácii s robotom ma prehľadne previedla. Navyše, appka je v slovenčine, takže by spárovanie so zariadením mal zvládnuť každý.

Pomocou aplikácie sa dajú zvoliť rôzne režimy, prietok vody, ak nastane chyba, používateľ si môže jej príčinu a popis prečítať na smartfóne (obrázok v strede dole). Aplikácia mi bez problémov fungovala na oboch operačných systémoch – Android aj iOS.

Symbo má na boku hlavné tlačidlo 0/1 a na vrchu tri dotykové tlačidlá: On/Off, Home (tlačidlo návratu do dokovacej stanice) a Plan (nastavenie naplánovanému času upratovania). Ďiaľkové ovládanie má LCD displej a nájdeme tam viac tlačidiel. PlanHome poznáme. Pod nimi sú smerové tlačidlá (fungujú, len keď je robot v stand-by režime) s On/Off v strede a ďalej dole: Mode (zmena režimu vysávania, funguje len keď je v stand-by), Clock je tlačidlo nastavenia času ovládača a Max nastavuje maximálny sací výkon (v stand-by režime).

Robot Symbo xBot 5 PRO Wi-Fi má 6 čistiacich režimov (Auto, Pozdĺž stien, lokálny, Double, Max a Náhodný). Je stavaný pre bežné druhy podláh – plávajúca a drevená podlaha, dlažba, linoleum. Na jedno nabitie vydrží podľa výrobcu 100 minút vďaka Li-Ionovej batérii. Mne sa podarilo namerať podobné hodnoty, avšak pri najvyššom výkone treba rátať s kratším časom.

Konkrétne to bolo v mojom prípade pri maximalnom prietoku a strednom výkone 84 minút a pri zapnutom aj maximálnom výkone 75 minút. V panelákovom byte je to viac než postačujúce, pretože sa nikdy nedajú umyť všetky miestnosti naraz. Horšie to bude v rodinných domoch.

Mopovanie koordinuje elektronicky riadená vodná pumpa, inteligentná Smart GYRO navigácia zaručuje systematický a optimalizovaný pohyb, vďaka ktorému robot pokryje čo najväčšiu plochu za najmenší čas a vráti sa na miesto, kde sme ho pustili.

Filter (s dizajnom HEPA) pomáha zachytiť jemný prach, roztoče, aj zvieracie alergény. Robot však obsahuje aj primárny filter, ktorý znižuje upchávanie filtra, jeho čistenie je tak jednoduchšie. Robot má infračervené protipádové senzory, ktoré zabránia, aby spadol zo schodov (alebo z napr. balkóna).

Čistenie odpadovej nádoby a kefy

Ak je hlavou robota elektronika a čidlá, jeho srdcom je odpadová nádoba, kde sa zbiera nečistota. Dôležitý je teda prístup k nej, rozobratie a vyprazdnenie. V tomto prípade ide všetko bez najmenších problémov a mechanických zádrheľov.

Nádoba sa uvoľní a vytiahne von. Ak sa používa mopovacia, má suchými zipsami nalepenú mopovaciu textíliu. Ľahko sa odlepí a môže sa prepláchnuť. Pozbierané nečistoty sa pohodlne vysypú. Prach, ktorý ostane vo vnútri po rohoch som z nádoby vždy vytrel tyčinkou na čistenie uší.

Vedľa nádobky na odpad je špeciálna rotačná špirálová kefa, ktorú tvoria štetiny a gumové lamely. Tá ostávala napodiv skoro čistá, občas som z nej odmotal vlasy. Záleží však na domácnosti, ak má napríklad dlhosrstého psa, bude to iné. S kefou sa tiež veľmi ľahko manipuluje, bez toho aby mal človek vysokú školu strojársku.

A to je všetko, ak nerátam občasné oprášenie filtrov, resp. ich výmenu. Takže ani táto sanitárna činnosť nemôže odradiť od používania a čistenia robota, dokonca ani tých, ktorí takéto špinavé práce robia neradi.

Praktické skúsenosti

Rutinu v obsluhovaní som získal rýchlo. Všetko som ovládal pomocou aplikácie, to však neznamená, že je nevyhnutná. Je to komfort a za ten sa platí. Človek naozaj nepotrebuje sledovať koľko metrov štvorcových za aký čas umyl tento šikovný, 2,8-kilogramový, drobec.

Napriek tomu, že máme naozaj čistú domácnosť, divili sme sa, koľko prachu a rôznych nečistôt dokázal nazbierať. Pochváliť musím celkový systém údržby robota. Zariadenie je pevné, nepôsobí lacno a krehko, dobre s ním manipuluje, či už ide o dolievanie vody, výmenu kaziet (mopovanie s vysávaním, alebo suché vysávanie), alebo snímanie a nasadzovanie handričky.

Často som používal magnetickú hraničnú pásku, ktorá vymedzí upratovaciu plochu, len sa mi zdala byť príliš krátka, resp. často by sa hodili dve pásky. Pretože keď som chcel dať poumývať napríklad spálňu a nezvrel som dvere, Symbo si to hneď strihol na chodbu, pričom pásku som už v izbe použil. Hraničnú pásku netreba lepiť, len položiť na podlahu. Škoda však, že sa nedá, aspoň zatiaľ, dokúpiť. Firma pritom ponúka na dokúpenie bohatý výber príslušenstva.

Robot sa dá nabíjať cez dok, alebo priamo, čo sa mi páči, občas to môže prísť vhod. Napríklad v miestnosti na poschodí stačí mať nabíjačku a nemusíte s robotom chodiť hore-dole. 

Pri mopovaní odporúčam zvoliť aspoň stredný prietok. Ako som už spomínal, robot vysáva aj pri mopovaní. Druhá nádobka je určená iba na vysávanie – nielen podláh, ale aj nižších kobercov. Taký máme v byte iba jeden, robot ho neodmietol povysávať. Problém mal ale s kožušinou, do tej sa vždy zamotal. Vysoké vlasy nie sú ale pre žiadny robotický vysávač ideálne.


Áno, alebo nie?

Robotické vysávače prišli do našich domácnosti a zrejme tak skoro neodídu. Nám neostáva nič iné, ako si na ne zvyknúť. Ide hlavne o odlišný spôsob práce. V prvom rade, stroju to trvá oveľa dlhšie, ako keď si upratujete sami. Môžem to prirovnať k umývačke riadu. Tiež jej to trvá nekonečne dlho, ale ruku na srdce – nie je to jedno, keď sa s tým nemusíte trápiť vy?

Pri vysávaní a umývaní treba myslieť aj na predprípravu. Keď som dal Symbo xBot 5 PRO umývať dĺážku, vždy som vyložil stoličky a nadvihol kábliky, aby sa do nich nezamotal. Keďže mu upratovanie trvá nejaký čas, najlepšie je nechať ho nech robí čo má a ísť do inej izby, prípadne naplánovať upratovanie na dobu, keď ste v práci.

Aj keď nie je robot príliš hlučný, tichým ho rozhodne nemôžem označiť. Aj za zatvorenými dverami počuť, že pracuje. Je však tichší ako vysávač. Zaujímavé je, že vždy mu trvalo iný čas umytie/povysávanie tej istej plochy, resp. ani plocha nebola vždy tá istá. Ak sa Symbo nikde nezamotal, vrátil sa do nabíjacieho doku. Zábavné je ho pri tom sledovať, napriek tomu, že používa navigáciu, domov do doku sa triafa aj na desaťkrát!

Občas som zaznamenal stratu spojenia s aplikáciou a párkrát sa mi stalo, že robot ostal uprostred práce nečinný, napriek tomu, že sa nikde nezamotal, ani mu nedošla šťava. Zdá sa, že ľudské maniere budeme musieť tolerovať aj pri robotoch, nielen u členov domácnosti.

Tak, ako umývačka riadu, ani robotický vysávač/mopovač nás úplne neodbremení od tejto nudnej, fádnej a nemodernej činnosti, za ktorú ešte nikto žiadne lajky nedostal. Lenže je rozdiel, či budete túto činnosť robiť z jednej desatiny, alebo komplet všetko sami.

Tak ako dnes nik nespochybňuje prínos automatických pračiek, tak bude onedlho úplnou samozrejmosťou takýto robotický vysávač. Z generácie na generáciu sa budú ich funkcie zlepšovať, ale už ani dnes človek neurobí chybu, ak si niečo podobné zaobstará.

Za tých niekoľko dní som si zvykol na tento moderný spôsob upratovania a len s ťažkým srdcom som robota posielal naspäť. Občas sa prichytím pri tom, ako ho z okna vyzerám, či sa k nám nevracia späť.

Robot Symbo xBot 5 je moderné a výkonné zariadenie, ktoré sa navyše predáva za priaznivé ceny (aktuálne za 279 €). Ak uvažujete o niečom podobnom, rozhodne zvážte jeden z týchto dvoch modelov. Ja som testoval drahšiu verziu PRO a určite by som si kúpil práve tento model.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si Symbo xBot 5 PRO na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.