Reklama

AKO rozdeliť obrazovku v macOS a pracovať efektívnejšie

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Aj keď sa systém v Macoch nevolá podobne ako konkurenčný Windows, aj v ňom sa dá pracovať naraz s niekoľkými oknami. Problém však niekedy nastáva, ak sa chceme naozaj sústrediť na spustené okná a nie na ďalšie, ktoré nás zbytočne rozptyľujú.

Poznáte to – na pracovnej ploche máme umiestnené súbory a adresáre. Nad ňou je lišta s menu a ďalšími informáciami; dole na našu pozornosť striehne dock s prístupom k aplikáciám a funkciám.

Všetko využívame každý deň, ale kam máme umiestiť okno s otvorenou aplikáciou? Ešte horšie je, ak potrebujeme pracovať s viacerými otvorenými oknami.

Našťastie aj na takéto situácie mysleli múdre hlavy v Apple a veľmi jednoducho si môžeme urobiť miesto na prácu bez toho, aby sme museli pracne presúvať pootvárané okná.

Použijeme na to funkciu rozdelenej obrazovky. Vyvoláme ju jednoducho podržaním zeleného tlačítka na otvorenom okne slúžiacom na maximalizovanie (hore naľavo).

Okno sa nám zväčší na polovicu obrazovky, môžeme ho presunúť naľavo alebo napravo.

Potom si vyberieme druhé otvorené okno (alebo aplikáciu) a to uchytíme na opačnú stranu.

Rozdelená obrazovka zakrýva launcher a panel s ponukami, máme teda viac miesta na prácu a menej priestoru na rozptyľovanie.

Posúvaním oddeľovacej čiary medzi oboma aplikáciami si ich môžeme zmenšiť a prispôsobiť.

Ďalšie otvorené aplikácie sa nám schovali, vyvolať si ich môžeme štandardnou klávesovou skratkou Com + Tab. Hornú lištu s menu a dolnú s dockom si vyvoláme ak myšou nabehneme na ich miesto.

Návrat do normálneho zobrazenia urobíme opäť pomocou zeleného tlačidla na oboch oknách.

Pozrite si

Ako používať Stacks (Zásobníky) v macOS Mojave?

Pripomínam, že nie všetky aplikácie podporujú takéto rozdelenie obrazovky, napríklad aplikácie od Adobe (Photoshop, Lightroom a pod.) si takto neusporiadame.

Podobným spôsobom sa dajú otvárať okná aj v iPadoch v systéme iOS (resp. iPadOS) a pracovať v nich. Tam sa táto funkcia volá Split View.

Rozdelenie obrazovky je šikovné a účinné riešenie, ktoré nám zaručene pomôže lepšie sa sústrediť na prácu.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v pravidelnej našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.