Reklama

Ako prepojiť smartfón s TV pomocou kábla?

Zdroj | Orange
Richard Pliešovský
Zdroj | Orange
Zdroj | Orange

Z času na čas sa zíde prepojiť smartfón s telkou. V ére home-office, karantény a núteného zdržiavania sa doma je to teraz celkom zaujímavá, cenovo dostupná možnosť. Pomocou nej si môžete pozerať obsah na nevyužitom televízore a dokonca takto realizovať videohovory.

V súčasnosti môžete nájsť vo svojom smartfóne jeden z troch druhov portov. Dosluhujúci microUSB nájdete už len v starších modeloch, najrozšírenejší je praktický USB-C port. Aby to nebolo jednoduché, majitelia iPhonov sú vybavení Lightning portom.

Zdroj | mhltech

Ako na to s Androidom a microUSB portom?

Riešenie na staršie porty nesie označenie MHL. Kolega Michal túto technológiou popísal už pred niekoľkými rokmi. MHL (Mobile Hig-Definition Link) je štandard, ktorý umožňuje používateľom pripojiť smartfón, tablet alebo iné zariadenie k televízoru s vysokým rozlíšením obrazu a zvuku.

Zdroj | mhltech

Aj keď ide o univerzálnu technológiu, vždy je lepšie presvedčiť sa pred kúpou adaptéra, či ju smartfón podporuje. Takéto riešenie nevyžaduje špeciálnu aplikáciu, zvyčajne však treba v nastaveniach potvrdiť súhlas s použitím MHL.

Mimochodom, prvým smartfónom, ktorý podporoval MHL, bol Samsung Galaxy S II z roku 2011.

Pozrite si

7 funkcií, ktorými by sa mohol inšpirovať Apple iPhone od Samsung Note20

Ako na to s Androidom a USB-C portom?

USB-C je moderný štandard, ktorý vie okrem iných výhod poskytnúť možnosť pripojenia smartfónu k externému monitoru, resp. televízoru. Túto funkciu však musí podporovať konkrétny smartfón, nie je to teda automaticky tak, že ak máte USB-C, prepojíte si ho.

Zdroj | Samsung

Napríklad séria Samsung Galaxy podporuje takúto možnosť. Pripojíte ho vďaka ich riešeniu DeX. Kedysi bolo nutné dokúpiť stanicu DeX, dnes je táto technológia zabudovaná priamo v smartfóne. Stačí pripojiť kábel USB-C/HDMI, alebo redukciu USB-C s HDMI výstupom. Je to funkčné a elegantné riešenie.

Na druhej strane, vyskúšal som dva modely Motorola moto g 5G a moto g9 power a ani s jedným som sa k veľkej obrazovke nepripojil. Opäť tu platí obligátna rada, pred nakupovaním doplnkov si na internete skontrolujte podporu s konkrétnym zariadením.

Ako na to s iPhone?

Apple iPhone to má už roky vyriešené kvalitne a absolútne funkčne. Stačí si zadovážiť redukciu Apple Lightning Digital AV Adapter. Pripojíte ju k iPhonu (iPadu, iPodu). Z druhej strany zasuniete HDMI kábel. Nechýba Lightning port, cez ktorý môžete napájať iPhone. Ani tu nepotrebujete žiadnu aplikáciu, obraz sa vám automaticky zrkadlí na veľkej ploche televízora.

Zdroj | Apple

V druhej časti si povieme o tom, ako si pripojíte smartfón s televízorom bezdrôtovo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.