Reklama
  • #iOS
  • 2 min.
  • 2.1.2021

Ako povoliť gesto poklepania na zadnú časť iPhonu?

Richard Pliešovský

Smartfóny ponúkajú niekoľko dotykových gest, ku ktorým sa v poslednej dobe pridávajú zaujímavé možnosti klepnutia na zariadenie. Určite viete, že iPhony viete zobudiť klepnutím či Odvolať zatrasením. S novým systémom pribudla ďalšia funkcia, ktorá ponúka široké a veľmi praktické možnosti využitia.

Od iOS 14 si môžete nastaviť funkciu Zadné klepnutie. Podporujú ju všetky modely počnúc iPhone 8, ktoré sú vybavené funkciou Tap to Wake. Tú nenájdete v minuloročnom iPhone SE a preto tento smartfón nepodporuje Zadné klepnutie.

Ako na to?

Otvorte si Nastavenia > Prístupnosť > Dotyk > Zadné klepnutie.

V nastaveniach si vyberte a nakonfigurujte čo sa má udiať po dvojitom a trojitom klepnutí na chrbát iPhonu. Systém ponúka veľa možnosti, otvoriť si viete napríklad Centrum hlásení, Ovládacie centrum, Siri, Spootlight či zhotovenie screenshotu (to mám mimochodom zvolené ja).

Okrem týchto funkcií si viete nastaviť možnosti prístupnosti (AssistiveTouch, Dynamické prevrátenie, Lupa, Prečítať obrazovku…), rolovacie gestá a takmer nekonečnú ponuku pomocou Skratiek. Pomocou nich si uľahčíte prístup k úlohám a akciám, ktoré často vykonávate. Napríklad ovládanie HomeKit je oveľa pohodlnejšie cez skratku, ktorá ušetrí množstvo času.

Pozrite si

Ako naučíte svoj iPhone po slovensky?

Android zatiaľ takéto natívne možnosti neponúka. Ak si to chcete vyskúšať, skúste si stiahnuť aplikáciu Tap, Tap. Je zatiaľ len v beta verzii, ale väčšinu funkcií už rozbehnete v smartfónoch od verzie 7.0. Beta verziu nájdete na stránke XDA.

Pri sťahovaní aplikácie musíte potvrdiť, že súhlasíte s inštaláciou od neznámeho vývojára. Po otvorení Tap, Tap si môžete nastaviť (a otestovať) citlivosť klepnutia, môžno budete musieť nastaviť, aby systém aplikáciu nevypínal kvôli lepšej výdrži batérie. Aj tu si viete vybrať Akciu dvojitého klepnutia a Akciu trojitého klepnutia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.