Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 22.5.2020

Ako naučíte svoj iPhone po slovensky?

Zdroj | Wccftech
Richard Pliešovský
Zdroj | Wccftech
Zdroj | Wccftech

Apple má hlasového asistenta Siri už desať rokov, na zatiaľ sa nenaučil po slovensky. Aj keď dnes už nie je problém s ovládaním angličtiny, prispôsobenie jazykovej mutácie nie je len o vyslovovaní anglických povelov. V Česku vznikol zaujímavý projekt, ktorý naučí rozprávať váš iPhone a iPad nielen po česky, ale aj po slovensky.

O čo ide?

Projekt dostal názov Hello Emma a využíva dve funkcie z iOS – Skratky a Prístupnosť. Na webstránke vysvetľuje jeho autor, David Beck, dôvody na vznik projektu, ale hlavne podrobne popisuje, ako sa dá česká resp. slovenská podpora nainštalovať. V ďalšej fáze sa pripravuje podpora pre poľštinu a maďarčinu.

Po nainštalovaní všetkých skratiek a modulov si môžete v slovenčine nastaviť budík, opýtať sa na počasie, koľko je hodín, použiť navigáciu, prehrávať hudbu, telefonovať, prekladať, zapisovať do poznámok, plánovať termíny, surfovať na internete či sledovať YouTube. Je toho dosť a v budúcnosti majú pribúdať ďalšie.

Hello Emma funguje na iPhonoch od modelu 6S s nainštalovaným iOS 13.

Ako na to?

Prvým krokom je mať nainštalovanú aplikáciu Skratky a stiahnuť si aspoň jednu oficiálnu skratku z App Store. V nastaveniach Skratky potom povoľte inštalovať nedôveryhodné skratky.

Ďalej si skontrolujte, či máte zapnutú možnosť diktovania (Nastavenia > Klávesnice > Zapnúť Diktovanie).

Prejdite do menu Prístupnosť a v Predčítanie obsahu si vyberte Hlasy > Slovenčina > Laura.

Pozrite si

Čo je to Siri, virtuálna hlasová asistentka od Apple?

Ďalej si musíte stiahnuť z webstránky Hello Emma všetky skratky a moduly. Bohužiaľ, nedajú sa stiahnuť naraz, zaberie to zhruba 10 minút, pretože pri niektorých príkazoch si musíte nastaviť vaše parametre a rôzne povolenia k prístupu k mikrofónu, polohovým službám a podobne.

Pri každej skratke musíte odrolovať až nadol a potvrdiť červeným tlačidlom Pridať nedôveryhodnú skratku.

Niektoré skratky obsahujú sprievodcu inštaláciou, spýtajú sa na vaše meno, adresu či názvy zložiek kalendára. Nenáhlite sa, všetko si v pohode prečítajte a vyplňte, len tak dosiahnete, že Emma bude pracovať k plnej spokojnosti.

Po nainštalovaní všetkých skratiek spustite ako prvú s názvom Made in the Czech Republic. Tá vám overí, či máte nainštalované všetky skratky.

Potom už môžete spustiť skratku Hello Emma a vyskúšať zadávať hlasom pokyny. Pri prvom spustení každej skratky sa vás systém spýta na povolenie prístupu k mikrofónu, zadávaniu reči, kontaktom, polohe a podobne. Vždy treba zvoliť OK.

Spustenie Emmy

Emmu môžete spustiť niekoľkými spôsobmi. Bezdotykovo, pri odomknutom zariadení – povelom Hey Siri a potom poviete Hello Emma. Ďalej stlačením tlačidla na vyvolanie Siri a pozdravom Hello Emma; kliknutím na ikonku príslušnej skratky na ploche, alebo priamo v aplikácii skratky.

Zdroj | Hello Emma

Obmedzenia

Hello Emma funguje na iPhonoch od modelu 6S a iPadoch s iPadOS 13. Emma funguje so slúchadlami AirPods, iPhone však musí byť na začátku dialógu odomknutý (cez FaceID, alebo TouchID). V iOS 13 sa nedá spustiť na Apple Watch, Car Play a na HomePode. Doteraz se tiež nepodarilo jednoducho vyriešiť komunikáciu cez Buetooth v aute.

Čo na to poviete, zaujímavý nápad, však? Emma funguje až prekvapujúco dobre. Ak chcete sledovať novinky, môžete sledovať kanál YouTube kanálFacebook alebo Twitter. Celý projekt je k dispozícii zadarmo, autor sa, samozrejme, nebráni finančnej podpore.

Zdroj | Apple
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.