Reklama

Ako môžu technológie zlepšiť starostlivosť o pacienta a zefektívniť procesy?

Zdroj | Lemur Press
Richard Pliešovský
Zdroj | Lemur Press
Zdroj | Lemur Press

Na konferencii HealthCare Conference 2024 predstavili odborníci z oblastí zdravotníctva, vedy a techniky najnovšie trendy v oblasti digitálnych inovácií v zdravotníctve.

Organizátorom konferencie je spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, ktorá v tejto oblasti poskytuje služby pre T-System Vertical Health. Ide napríklad o edge výpočtovú techniku, telematiku, Sovereign Cloud, či digitálnu identitu.

Andreas Truls, manažér z DT ITSO SK povedal, že konferenciu sa rozhodli zorganizovať s víziou prepojenia priemyslu, startupov a akademickej obce, aby mohli spoločne zdieľať inovácie, novinky, trendy a perspektívy v tejto oblasti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Drahé technológie paradoxne zlacňujú diagnostiku a zvyšujú efektivitu liečby

Daniel Pella, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vysvetľuje, že kedysi bola medicína z pohľadu pacienta a lekára viac-menej medicínou pri posteli chorého, dnes už azda nikto nepochybuje, že súčasná medicína je už aj hi-tech medicínou, založenou na inovatívnych technológiách.

Pozrite si

Bude stomatológia využívať 3D tlačiarne na výrobu zubných protéz?

Úlohu technológií v zdravotníctve vníma Pella ako nezastupiteľnú. Aj keď sú nové technológie drahé, paradoxne zlacňujú diagnostiku a zvyšujú efektivitu liečby. Skracujú pobyt pacientov v nemocniciach, dobu ich PN, no najmä pomáhajú účinnejšie liečiť mnohé ochorenia a predlžujú život. „Aj preto považujem za jednu zo svojich priorít vývoj študijného programu, ktorý by spájal vedomosti získané na fakultách informačných technológií spolu s vedomosťami získanými na lekárskej, prípadne aj na právnickej fakulte“.

Technická univerzita v Košiciach je druhá najväčšia univerzita na Slovensku. Využíva široké portfólio inovácií na všetkých deviatich fakultách. Na univerzite je možné registrovať množstvo aktivít smerovaných do zdravotníctva. Rektor Peter Mesároš vysvetľuje, že ide hlavne o oblasť podporného rozhodovania pre medicínskych špecialistov a skorú diagnostiku chorôb. Už aj tu sa využívajú progresívne metódy AI. Výskum v oblasti konštrukcie je realizovaný s využitím virtuálnej reality a 3D tlače.

Biomedicínsky výskum, robotické protézy, liečba skoliózy

Globálnym problémom je nedostatok lekárov špecialistov, no i demografia a zvyšujúci sa počet starších pacientov. Zdravotnícke zariadenia sú nútené hľadať nové možností, ako efektívne zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Zdroj | Lemur Press

Ján Majoroš zo Siemens Healthineers Slovensko tvrdí, že trendom sú špičkové zdravotnícke prístroje na báze AI. Prispievajú k skorému odhaleniu ochorenia a kvalitnej diagnostike. Okrem toho na pozadí vyhodnocujú a ukladajú dáta, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší medicínsky pokrok. Potvrdzuje sa, že moderné technológie výrazne šetria čas špecialistov a umožňujú vyšetrovať aj „na diaľku“. Treba si však uvedomiť, že to niečo stojí, no „investície do výskumu a vývoja v tejto oblasti sú kľúčové“.

Andreas Truls považuje AI za nenahraditeľnú v oblasti medicíny. Predstavuje šancu pre nové riešenia, ktoré pomôžu napríklad pri viackanálovej komunikácii, pri hlasových robotoch či rozpoznávaní reči. Verí, že technológie už v blízkej budúcnosti umožnia rýchly rozvoj zdravotníctva.

Zo startupov sa konferencie zúčastnil Tomáš Breškovič, zakladateľ Arttege Ortho 3D, ktorý predstavil inovatívne metódy ortoterapie pri liečbe skoliózy a Maroš Stredanský uchopenie predmetov robotickou protézou (na obrázku dole) pomocou metód AI.

Zdroj | Lemur Press

Konferencia potvrdila, že digitálne inovácie transformujú sektor zdravotnej starostlivosti rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Nové technológie otvárajú nové možnosti pre diagnostiku, liečbu a monitorovanie pacientov a zároveň zvyšujú efektivitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Spočiatku to však bude stáť zvýšené investície.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.