Reklama

Ako mať deti pod digitálnym dohľadom? S iPhone je to brknačka

Richard Pliešovský

Minulý týždeň sme sa pozreli na užitočný nástroj umožňujúci prístup na správu účtu a nastavení údajov vášho dieťaťa od Google. S Family Link toho dokážete naozaj veľmi veľa, jedinou nevýhodou je, že funguje len na zariadeniach so systémom Android.

Ak vaša rodina používa iPhony, nemusíte sa obávať, Apple myslel aj na vás. Funkcia Obmedzenia obsahu umožňuje obmedziť, či zablokovať vybrané aplikácie a funkcie v zariadení dieťaťa. Zjednodušene povedané – aj keď má vaše dieťa najnovší iPhone, nemusí to znamenať, že má prístup ku všetkému.

S Rodičovskou kontrolou sa sami rozhodnete, čo je pre vašu rodinu najlepšie. Ľahko používateľné nástroje vám umožnia pochopiť, ako vaše dieťa trávi čas na zariadení, spravovať jeho nastavenia ochrany súkromia, alebo povoľovať nákupy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako to funguje? Cez rodinné zdieľanie

Rodinné zdieľanie vám umožňuje nastaviť na diaľku určité obmedzenia týkajúce sa toho, ako deti používajú svoj iPhone. Nechýba možnosť obmedziť čas, ktorý trávi dieťa na svojom smartfóne a schvaľovať nákupy.

Ak chcete nastaviť rodinné zdieľanie, budete musieť vybrať rodinného (dospelého) organizátora svojej skupiny. Ten to bude mať pod palcom. Organizátor rodiny by mal na svojom zariadení so systémom iOS nastaviť rodinné zdieľania. Prejde do Nastavenia > Profil > Rodinné zdieľanie < Nastaviť rodinu. Tam podľa pokynov pridajte člena/členov rodiny.

Pozrite si

Ako sledovať deti, nech ich máte v bezpečí? Aj cez Family Link

Rodinné zdieľanie umožňuje nastaviť rôzne rodičovské kontroly prostredníctvom nástroja Čas pred obrazovkou a tak monitorovať ich používanie. Opäť si otvorte Nastavenia, tam kliknite na Čas pred obrazovkou. V časti Rodina nájdite meno vášho dieťaťa a tam vyberte z ponuky jednotlivé možnosti. Môžete nastaviť, kedy bude mať vaše dieťa prístup ku konkrétnym aplikáciám a v ktorom čase, limity aplikácií, bezpečnosť komunikácie, či obmedzenia obsahu a súkromia.

Dobé vedieť: Po nastavení nezabudnite vytvoriť prístupový kód Čas pred obrazovkou. Stačí klepnúť na Prístupový kód času pred obrazovkou na stránke Čas pred obrazovkou vášho dieťaťa. Požiada vás o nastavenie štvormiestneho prístupového kódu. Zvoľte si iný kód než akým si otvárate iPhone.

V iOS 16 môžete pri nastavovaní funkcie Čas pred obrazovkou pre zariadenie dieťaťa nastaviť vekové obmedzenia pre obsah v appkách, knihách, TV seriáloch a filmoch. Procesom nastavovania vás prevedie systém.

V Rodinnom zdielaní môžete povoliť možnosť Požiadať o nákup. Umožňuje schvaľovať, resp. zamietať žiadosti o nákupy od vášho dieťaťa. Funkcia je predvoleným nastavením pre deti mladšie ako 13 rokov, no dá sa nastaviť i pre starších. Akonáhle však bude plnoleté (18 rokov), už sa nebude dať zapnúť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.