- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 4.8.2024
Ako funguje AI v Chrome? Ľudsky vám prehľadá históriu a prezrie weby s Lens
Po stopách Microsoft, integruje umelú inteligenciu do svojho internetového prehliadača aj Google. Nebude sa ale jednať iba o všadeprítomného četbota, Google sa pokúša zmeniť spôsob, akým prehliadame internet.
Do svojho prehliadača Chrome tak integruje asistenta prehľadávania histórie, porovnávač produktov a funkciu Google Lens už dlhšie známu zo smartfónov.
Prehliadate si internet a zrazu vás na fotografii v článku zaujme miesto, produkt či iný špecifický objekt, ktorý ale nie je v texte ani popise obrázka nijakým spôsobom bližšie špecifikovaný. Niektorí v pátraní po odpovedia zamieria do diskusie k článku, časť ľudí skúsi reverzné vyhľadávanie obrázkov či klasické „googlenie“, ďalší zas siahnu po svojom smartfóne a funkcii Google Lens, ktorá dokáže vyhľadať obsah na internete na základe vizuálnej zhody.
Práve poslednú skupinu používateľov Google najnovšiu aktualizáciou prehliadača Chrome poteší najviac, ostatných túto šikovnú technológiu ešte len naučí používať. Funkcia Lens bude priamo zabudovaná do Chrome, v ktorom tak postačí kliknúť na ikonu fotoaparátu v adresnom riadku a následne na objekt, ktorý sa snažíte rozpoznať.
Po niekoľkých sekundách by Vám mal Google poskytnúť najlepšie zhody z internetu s hľadaným objektom. Vizuálne vyhľadávanie navyše môžete ďalej kombinovať s textom a upresniť tak napríklad hľadanie daného objektu v inej farbe, verzii či špecifickom kontexte. Ak do vyhľadávania zadáte kompelxnejšiu otázku, zodpovednosti sa chopí umelá inteligencia, ktorá sa vám ju pokúsi zodpovedať.
Užitočnejší sa Google snaží urobiť Chrome aj pre prípady, kedy si na internete prezeráte viaceré produkty a vzájomne ich porovnávate. Namiesto využívania online porovnávačov vám tabuľku s najdôležitejšími parametrami zostaví priamo AI v prehliadači.
Spočiatku bude porovnávanie fungovať iba v Spojených štátoch a iba pre produkty, no Google si vie predstaviť, že si takto budete v tabuľke od AI porovnávať napríklad aj škôlky, školy či hotely, resp. čokoľvek, čo možno vzájomne porovnať na základe nejakých objektívnych parametrov.
Originálnym spôsobom sa Google rozhodol pomocou AI vylepšiť aj spôsob, akým pracujeme s históriou prehliadačov. Prechádzať navštívené odkazy ručne, ak si pamätáme, že sme na nejakej stránke videli nejakú konkrétnu informáciu, môže byť zdĺhavé a frustrujúce. Používatelia v Spojených štátoch tak budú mať už čoskoro možnosť nechať to na AI.
Umelej inteligencie sa bude možné priamo v adresnom riadku opýtať na konkrétny obsah na webových stránkach navštívených za uplynulé obdobie. Keďže používatelia nemusia mať z toho, že si ich históriu prehliadania prezerá umelá inteligencia dobrý pocit, bude táto funkcia predvolene vypnutá a v prípade záujmu si ju bude potrebné v nastaveniach manuálne zapnúť.
Zatiaľ čo pri porovnávači produktov a AI asistentovi pre históriu prehliadania Google vyslovene špecifikoval, že sa bude jednať o funkcie spočiatku dostupné iba v Spojených štátoch, pri funkcii Lens pre Chrome (ne)dostupnosť tejto funkcie v ostatných regiónoch bližšie nešpecifikoval. Je teda možné, že ju v najbližších týždňoch v prehliadači uvidíme aj v Európe, čo je aj vzhľadom na dlhodobú dostupnosť tejto funkcie v aplikáciách pre Android a iOS logické.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.