Reklama

Ako dlho sme v obraze? Prvý slovenský televízor má už 62 rokov

Zdroj | LG
Richard Pliešovský
Zdroj | LG
Zdroj | LG

Dnes je Svetový deň televízie, pozdravov a filozofie. Na rozdiel od sporadického výskytu filozofov a všednosti pozdravov, sú televízory aj v dnešnej digitálnej dobe fenoménom a nerozlučným rodinným priateľom.

Prvý televízor bol skonštruovaný v USA v roku 1927 a pomerne rýchlo sa udomácnil. Na Slovensko sa dostal o čosi neskôr, 10 rokov po druhej svetovej vojne. Dnes, takmer 70 rokov neskôr, je neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti.

Prvé televízory boli, samozrejme, veľmi jednoduché s nízkou kvalitou čiernobieleho obrazu. Na porovnanie, uhlopriečka nepresahovala 11,81 palcov (30 cm). Ako pikošku môžeme spomenúť, že na Slovensku sa diaľkové ovládanie stalo štandardom až po roku 1989, keď na trh začali prichádzať aj zahraničné značky. Dovtedy sa u nás masovo využívali modely výrobcu Tesla, neskôr Orava.

Obsah pokračuje pod reklamou

Takto vyzeral prvý televízor. Na obrázku dole je John Logie Baird FRSE, škótsky inžinier a vynálezca prvého mechanického televízora na svete. FRSE (Fellowship of the Royal Society of Edinburgh) je ocenenie udeľované jednotlivcom, ktorých Kráľovská spoločnosť v Edinburghu považovala za výnimočne významných vo svojom predmete.

Zdroj | Wikipedia

Prvý televízor, ktorý sa uviedol na trh bol model RCA 630-TS. Išlo o prvý sériovo vyrábaný televízor, predával sa v rokoch 1946 až 1947 za 350 dolárov. Počas desiatich rokov sa predali státisíce týchto súprav. Šasi bolo predané iným výrobcom, ktorí si postavili vlastné skrine. Pokyny od General Electric a Tech-Master Products ukazovali, ako sa má šasi RCA 630-TS používať s obrazovkami veľkými až do 24 palcov. Samotný model mal pritom len 10-palcovú obrazovku a stal sa z neho štandard, od ktorého sa odvíjalo celé odvetvie.

A viete, aký bol prvý slovenský televízor? Išlo o model Tesla 4110U Oravan. Išlo o 12-kanálový čiernobiely prijímač s 13,25″ (35 cm) obrazovkou. Na trh prišiel v roku 1960, mal 16 elektróniek a jednu germániovú diódu. Predával sa za 2 600 Kčs, čo bolo na tú dobu značný peniaz.

Zdroj | Radiohistoria

Išlo o správne načasovanie, pretože Československá televízia zahájila svoje vysielanie 1. mája 1953. V tom istom roku vyrobila česká Tesla Strašnice prvý televízny prijímač v Československu, Teslu 4001. Vyrobiť však dokázali len 100-tisíc televízorov ročne, preto sa miesto na väčšiu produkciu našlo v Nižnej na Orave. V najlepšom období dodával na trh národný podnik Tesla Orava až 500 000 prijímačov za rok.

Prvý model vyrábaný na Orave bol z Čiech prebraný model Tesla 4102U Mánes. Teslu 4110U Oravan navrhli Viktor Knotek s Jánom Vikrutom. Základ tvorilo riešenie prebraté od Mánesu, Oravan však oddelil ovládaciu časť od obrazovej. Na tú dobu ponúkal televízor aj revolučné riešenie, dalo sa k nemu dokúpiť káblové diaľkové ovládanie.

Pozrite si

Klobúk dole, rozhlas BBC vysiela 100 rokov

História televízneho vysielania na Slovensku je spätá s  Československou televíziou. Jej prvé vysielanie sa realizovalo z pražskej Meštianskej besedy, ďalšie štúdio začalo vysielať 31. decembra 1955 z Ostravy a napokon sa 3. novembra 1956 sa pripojilo televízne štúdio Bratislava. V tej dobe bolo vlastnenie televízora veľkým luxusom. Napovedajú tomu aj počty koncesionárov Slovenskej televízie. V januári 1956 ich bolo 22, v novembri 1956, keď sa spustilo vysielanie Televízne štúdio Bratislava, bolo ich 500.

Dnes už smelo môžeme povedať, že sme veľmoc televízorov. Tie sú už úplne inou ligou a ponúkajú funkcie, o ktorých sa konštruktérom ani nesnívalo. Televízne vysielanie sa šíri cez internet a cez satelit, na výber sú obrovské uhlopriečky s rôznymi technológiami zobrazovacích panelov. Káblové diaľkové ovládanie nahradilo bezdrôtové a to pomaly ustupuje hlasovému. Klesli aj ceny týchto zariadení. Kým na prvý model ste museli dať tri, štyri mesačné výplaty, dnes dokážete kúpiť 4K UHD Smart TV s 55-palcovou obrazovkou aj za 350 eur.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

 

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.