Reklama

Aké ceny novej Dacie Duster môžeme očakávať na Slovensku?

Zdroj | Dacia
Lissett Pliešovská
Zdroj | Dacia
Zdroj | Dacia

Rumunská automobilka nás už od 8. decembra 2009, kedy prvýkrát predstavila Daciu Duster, upútala cenovo výhodným automobilom. Lákavý dizajn a finančná dostupnosť pomohli Dusteru hlboko sa zakoreniť na slovenskom trhu a dokonca i v celej Európe.

Odvtedy stúpali predaje a značke sa podarilo to, čo jej nikto na začiatku nepredpovedal, dokázala totiž spomedzi všetkých značiek dosiahnuť najväčší nárast predaja.

Verejnosť s očakávaním sleduje všetky facelifty, čo nie je automatické pri každej značke. Inak to nebolo ani minulý rok, keď sme sa dočkali predstavenia v poradí už 3. generácie. V roku 2022 a 2023 bol Duster ako celebrita v hľadáčiku paparazzov. Motoristi sledovali každú dostupnú informáciu o dizajne, motorizácii a cene.

Obsah pokračuje pod reklamou

V novembri 2023 bola oficiálne predstavená 3. generácia Dacie Duster, ak si ale myslíte, že skončil hon na líšku, mýlite sa. Tabu však ostala cena, ktorá nie je do dnešného dňa oficiálne potvrdená. Priestor na dohady tak ostal dostatočne veľký.

Pozrite si

Nová Dacia Duster oficiálne predstavená! Bude to hit?

Francúzi sú o hodný krok pred nami, operujú už s neoficiálnymi cenami, verziami a motorizáciami novej Dacie Duster. Hľadali sme cenník na oficiálnej stránke dacia.fr, zatiaľ ani tam nebol ale zverejnený. Vychádzame teda z informácii, ktoré získali domáce weby ako autojournal.fr, automobile-magazine.fr a mnoho ďalších portálov.

Na ich trhu má nový Duster začínať na sume 19 690 €, no u nás Duster začína na necelých 16 000 €. To je celkom výrazný rozdiel. V médiach síce už dávnejšie preblysli informácie, že nárast cien by mal byť okolo 2 000 €, čo by vzhľadom na infláciu a stúpajúce náklady na výrobu mohlo byť aj vcelku reálne, no takmer 4 000 € je veľký rozdiel.

Pozreli sme sa však na cenník aktuálne predávanej verzie Expression vo Francúzsku a u nás. Rozdiel bol už na prvý pohľad výrazný. Na screenshotoch nižšie vidieť, že u nás najnižšia verzia Expression začína na sume od 15 790 €, u Francúzov najnižšia verzia Expression zas od 19 250 €. Rozdiel Slovensko vs Francúzsko je 3 460 €, čiže 21,9 %.

Ak je teda pravda, že nový Duster bude stáť na francúzskom trhu 19 690 €, tak jeho reálna suma narastie len o 2,3 %, a to z 19 250 € na spomínaných 19 690 €. Najdrahšia verzia je hybrid 140 za 28 100 € a TCe 130 4×4 si Francúzi kúpia za 27 200 €.

Pozrite si

Nová Dacia Duster oficiálne predstavená! Bude to hit?

Vďaka prepočtom by sme tak mohli odhadnúť aj ceny nového Dusteru pre náš trh. Pri 2,3 % náraste ceny by sme mohli začínať zaokrúhlene sumou okolo 16 153 €, upravené na baťovské ceny to môže byť v praxi 16 490 €. To je však stále nižššie ako predpokladaných 2 000 €. Kto by sa nepotešil nárastu len o 363 €, resp. 700 €?

Realita ale môže byť celkom iná. Musíme brať do úvahy zvýšené náklady na materiál, výrobu, dopravu, a samozrejme, infláciu. Motoristi a fanúšikovia tejto značky sú stále odkázaní len na odhady, porovnávania, prepočty a sledovanie zverejnených cien v iných krajinách, ktoré sa môžu, no nemusia zhodovať s oficiálnymi cenami držanými naďalej v prísnom utajení.

Na oficiálne ceny novej Dacie Duster si teda musíme ešte nejaký ten týždeň počkať.

Zdroj | Dacia
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.