- #Novinky
- 4 min.
- 11.5.2022
Aká je aktuálna situácia s výrobkami na Slovensku, a čo nás čaká do budúcna?
Globálny nedostatok čipov ovplyvnil celý technologický svet. Od výrobcov príslušenstva k smartfónom až po automobilky. Internetový obchod DATART, sa podelil so svojimi štatistikami o ponuke a dostupnosti svojich produktov.
Posledné dva roky v technologickej sfére, sa niesli v duchu celosvetového nedostatku polovodičových čipov. Mohla za to kombinácia viacerých faktorov. V čase covidovej pandémie sa ukázalo ako nesprávne, koncentrovať väčšinovú výrobu komponentov do Ázie. Prísne a časté lockdowny totiž spôsobili zastavenie výroby v najväčších fabrikách. Výpadky sa potom prejavili vo výrobe a predaji niektorých druhov domácich spotrebičov a spotrebnej elektroniky.
Podľa informácií zo siete obchodov DATART, je aktuálne obmedzená dostupnosť tlačiarní a monitorov. Dobre na tom nie je ani kategória domácich spotrebičov. Hovoríme hlavne o vstavaných umývačkách riadu, aj keď situácia s nimi sa postupne zlepšuje. Asi najväčší nepomer medzi ponukou a dopytom, však zapríčinili nové generácie herných konzol. Ide zväčša o novú Sony PS5, ktorej dodávky dlhodobo nestačia na pokrytie stále neutíchajúceho záujmu o jej kúpu.
Riziko môže predstavovať aj ďalšia vlna covidu v Číne, z dôvodu ktorej vláda obmedzuje pohyb osôb a uzatvára celé mestá. Z pohľadu spotrebiteľov v Európe, to môže potenciálne ohroziť dostupnosť niektorých produktov spadajúcich do IT príslušenstva, najmä prepájacích káblov a nabíjačiek.
Marketingová riaditeľka značky DATART, Sabina Boudová hovorí, že situáciu pozorne sledujú a sú v prípade väčších výpadkov, pripravení vyhľadať alternatívnych dodávateľov. Preto zatiaľ v ich obchodoch a ani na e-shope nedochádza k skokovému zdražovaniu produktov. Ak sa aj cena zvýši, dôvodom sú väčšinou zvýšené náklady na dopravu.
Čím sa dostávame k ďalšiemu faktoru, ktorým je aktuálna vojnová situácia na Ukrajine. Ukrajina je významným dodávateľom surovín a komponentov pre elektrotechnický priemysel, konkrétne lítia a neónu, ktorý je používaný na produkciu čipov. Vyrábajú sa tam aj káblové zväzky. Ich výroba, bola kvôli invázií pozastavené alebo výrazne obmedzené. Problémy výrobcom spôsobujú aj sanckie voči Rusku, nakoľko je veľkým producentom viacerých potrebných surovín ako kobalt, nikel či paládium.
So sankciami súvisí aj zdražovanie energií. To zasahuje domácnosti aj podniky. V prípade podnikov ide o vyše trojnásobné zdraženie plynu oproti minulému roku. Spolu s plynom sa dvíha aj cena pohonných hmôt, čo má vo výsledku dopad na ceny dopravy. Tá sa potom prenáša na ceny samotných výrobkov.
Domácnostiam narástli regulované ceny energií medziročne v priemere o vyše 10 %. Väčší šok však príde budúci rok. Podľa slovenského Úradu pre reguláciu sieťových odvetví môžu ceny elektriny a plynu pre domácnosti v roku 2023 stúpnuť až o dvojnásobok. Logickým dôsledkom je, že postupne rastie záujem o úspornejšie spotrebiče. V súvislosti s hrozbou odpojenia od ruského plynu, sa už nejaký čas tiež prejavuje vyšší dopyt po elektrických varičoch.
Vojna na Ukrajine sa na preferenciách výrobkov nakupovaných v sieti DATART, odzrkadľuje aj ďalším spôsobom, ktorý aktuálne súvisí s potrebami utečencov prichádzajúcich na Slovensko. Viditeľne stúpol záujem o príslušenstvo k smartfónom, konkrétne o nabíjačky a káble. Oproti minulému roku ide o nárast v stovkách percent.