Reklama

Ak objednávate z Číny, poponáhľajte sa, EÚ chystá zákon voči Temu či Shein

Zdroj | Austin Distel / TECHBOX
TECHBOX
Zdroj | Austin Distel / TECHBOX
Zdroj | Austin Distel / TECHBOX

Či už ide o lacnú elektroniku, oblečenie, súčiastky či doplnky do domácnosti, objednávanie tovaru z Číny si obľúbila celá Európa. Vzhľadom na nízke ceny, lacnú alebo bezplatnú dopravu a absenciu colných poplatkov do určitej sumy, aj niekoľkotýždňové čakanie na doručenie zvyčajne stojí za to.

Krajiny Európskej únie a v nej operujúci predajcovia, však kvôli čínskym sprostredkovateľským platformám ako sú AliExpress, Temu či Shein, prichádzajú o miliardy eur. Európska komisia preto chystá rázny krok.

Podľa štatistiky Európskej komisie bolo v priebehu minulého roka do únie importovaných 2,3 miliárd kusov tovaru, ktoré vďaka hodnote do 150 Eur nepodliehali colným poplatkom. Dovoz v rámci elektronického obchodu sa pritom tento rok úrajne ešte zdvojnásobil a v apríli prekonal 350-tisíc položiek, čo predstavuje približne dve zásielky na európsku domácnosť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Od roku 2021 podlieha každá položka zasielaná do Európskej únie zdaneniu, avšak do uvedenej sumy sa jej ešte netýkajú colné poplatky. Európska komisia podľa informácií denníka Financial Times zvažuje, že túto 150-eurovú hranicu zruší. Colné poplatky by tak boli povinné pre všetky importné položky, bez ohľadu na ich hodnotu. Alternatívnym riešením je zavedenie povinnosti pre všetky veľké platformy, aby sa v Európskej únii zaregistrovali k plátcovstvu dane.

Pozrite si

Pohon ako žiadny iný! Švajčiari vymysleli dvojitý motor pre e-biky

Európska komisia neúspešne navrhovala zrušenie colného limitu už v máji minulého roka. Tohtoročný rapídny nárast improtu čínskeho tovaru do únie by jej snahe tentokrát mohol pomôcť zmenu presadiť. Problémom však môže byť pretlačenie tejto zmeny na úrovni členských štátov, ktoré už dnes čelia vysokému vyťaženiu svojich colných úradov.

Okrem ušlého zisku do pokladníc európskych štátov a predajcov, majú orgány EÚ záujem venovať sa aj nárastu počtu importovaného nebezpečného tovaru. Priemyselná skupina Toy Industries of Europe vo februári zverejnila výsledky testu, v rámci ktorého si zo stránky Temu objednala 19 hračiek, z ktorých žiadna nespĺňala normy EÚ, pričom 18 z nich predstavovalo reálne bezpečnostné riziko pre deti.

Hovorcovia zmieňovaných platforiem sú oficiálne legislatívnym zmenám otvorení. Temu pre Financial Times uviedlo, že jej rast nezávisí od lacných položiek a pokiaľ budú zavedené politiky spravodlivé, zmeny uvítajú. AliExpress uviedol, že so zákonodarcami spolupracuje, aby zabezpečil, že spĺňa požiadavky EÚ, snahy o reformu colných pravidiel podporil aj Shein.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.