Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aj vám prezváňajú z neznámych čísel? Čo je spoofing a ako sa mu brániť?

Aj vám prezváňajú z neznámych čísel? Čo je spoofing a ako sa mu brániť?
Zdroj | ESET
Richard Pliešovský
Aj vám prezváňajú z neznámych čísel? Čo je spoofing a ako sa mu brániť?
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Éra internetu odštartovala obdobie nových druhov podvodov. Len čo sa jednému naučíme brániť, prichádza druhý. Niet divu, že aj náš svetoznámy ESET oslavuje 30-ročnicu.

V posledných dňoch ste sa zrejme aj vy stretli s nepríjemným typom podvodu, ktorý sa v naších končinách aktuálne prejavuje najmä volaním na smartfón. Veľa ľudí sa bojí, že prijatím hovoru, ktoré je z neznámeho čísla, mu operátor naúčtuje vysoký poplatok. Ako to teda? Máte sa obávať vysokých účtov?

Ako veľa podvodov, aj tento konkrétny má svoje meno. Spoofing je typ podvodu, pri ktorom zločinec maskuje telefónne číslo, textovú správu, e-mailovú adresu, zobrazované meno či webovú adresu, aby presvedčil používateľa, že komunikuje so známym dôveryhodným zdrojom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoofing často zmení len jedno písmeno (číslo, symbol) komunikácie tak, aby na prvý pohľad vyzerala platná. Môžete napríklad dostať e-mail, ktorý vyzerá ako od Slovenskej sporiteľne s rovnakým vizuálom, no falošným názvom domény.

Vráťme sa však k najnepríjemnejšiemu typu, volaniu na váš mobil. Prebieha to tak, že podvodníci vygenerujú číslo z ktorého akože volajú a tak isto náhodne generujú číslo, na ktoré sa chcú dovolať. Zvyčajne sa vám ozve „z playbacku“ anglicky hovoriaci hlas, ktorý informuje o nejakej krízovej situácii, napríklad, že ste spáchali trestný zločin.

Čo sa stane, ak zdvihnete hovor? V podstate nič. Naši operátori nám potvrdili, že nie je možné, aby vám za prijatý hovor strhli peniaze. Ak ste však mimo Slovenska, môžete zaplatiť roamingový poplatok, v prípade, že ho nepokrýva paušál. Problém tiež môže nastať vtedy, ak vy zavoláte na neznáme číslo.

Podvodné volania chcú s využitím rôznych zastrašovacích techník prinútiť používateľov, aby zaplatili poplatok, získali osobné alebo bankové údaje. Odporúča sa preto hovor okamžite ukončiť a viac naň nereagovať.

V prípade, že sa vám niečo podobné stane, nahláste tento incident vášmu operátorovi. O2 už minulý rok na jar rozbehol akciu Nevolajte mi, Orange odporúča použiť aplikáciu Orange Telefón (Android, iOS). Tá ponúka ochranu pred spamom, identifikuje neznáme marketingové čísla, či dokonca ukáže cenu volaní na spoplatnené čísla.

https://youtu.be/Eqlu9vjNPWc

Ako vidíte, spoofing zatiaľ na Slovensku nezarába. Môže to byť spôsobené marketingovými volaniami, ktoré v značnej časti populácie spôsobili nedôveru prijímať hovory z neznámych čísel. Opatrnosť je však na mieste, fantázii sa totiž vo svete internetových podvodov medze nekladú.