Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Takto po novom ľahko spoznáte marketingové volania a SMS

Takto po novom ľahko spoznáte marketingové volania a SMS
Zdroj | Darya Ezerskaya
Michal Sobek
Takto po novom ľahko spoznáte marketingové volania a SMS
Zdroj | Darya Ezerskaya
Zdroj | Darya Ezerskaya

Určite aj vás už otravovali marketingové telefonáty a vy ste nevedeli, že sú to práve oni, inak by ste im nezdvihli. S tým je už koniec a budú musieť po novom využívať špeciálnu predvoľbu. Na situáciu upozornil portál Živé.sk.

Do situácie sa zapojil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. V novom Zákone o elektronických komunikáciách vytvorili nový číslovací plán. Nová Vyhláška o národnom číslovacom pláne s dátumom platnosti od 19. augusta 2022 zaviedla novú predvoľbu.

Tá bude (0)888 a budú ju musieť povinne používať všetci marketingoví pracovníci, ktorí cez telefón ponúkajú rôzne produkty a služby, a to platí aj v prípade SMS kontaktu. Na túto službu úrad vyhradil množinu milión čísel začínajúcich danou predvoľbou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Ing. Ivan Marták povedal, že hovory, ktorých účelom bude takáto marketingová prezentácia cez telefón, už budú musieť byť realizované len s predvoľbou. Ak teda navolaný zákazník uvidí na displeji svojho telefónu trojčíslie 888, okamžite bude vedieť, že ide o marketingový hovor a on sám sa rozhodne, či hovor prijme alebo ho odmietne.

Pozrite si

Aké majú Slováci možnosti vyhnúť sa vysokým cenám plynu?

Číslovací plán predstavuje vykonávací predpis, ktorým sa ustanovujú pravidlá zostavovania a používania čísel, pravidlá pre tvorbu adries a mien a všeobecné podmienky na ich prideľovanie v rozsahu potrebnom na zabezpečenie poskytovania verejne dostupných služieb elektronických komunikácií.

Budú sa však vykonávať aj náhodné kontroly a ak úrad zistí v tomto smere pochybenie, tak môže udeliť pokutu od 200 eur až do 5 % z obratu.

O pridelenie čísla s touto predvoľbou žiadajú operátori od 19. augusta tohto roka, kedy vyhláška prišla do platnosti. Keďže celý proces a hlavne množstvo čísel môžu nabrať spomalenie, tak s kontrolami sa začne až najskôr od októbra tohto roka.