Reklama

Aj solárne farmy majú svoj rub a líc

Zdroj | Chandrashekhar Athavale
Juraj Procházka
Zdroj | Chandrashekhar Athavale
Zdroj | Chandrashekhar Athavale

Každý jin má v sebe aj malý jang a naopak, alebo veci nie sú čiernobiele. Čisté, presnejšie povedané obnoviteľné zdroje energie majú tiež svoju uhlíkovú stopu, aj keď nič priamo nespaľujú. Fosílne palivá sa však spotrebujú pri výrobe a doprave technologických zariadení.

Pozrite si

Grafénové solárne panely vyrobia elektrinu zo slnka, aj z dažďa

Dopady výroby elektriny pomocou „zelených“ technológií na životné prostredie však existujú aj v iných rovinách. Pri veterných turbínach je to hluk a usmrcovanie vtákov a netopierov po zrážkach s vrtuľami. Vodné elektrárne zas menia ekosystém, aj keď veľké vodné plochy zas pritiahnu iné druhy rastlín a živočíchov.

Ani solárne farmy nie sú bez viny

Podobné súvislosti našli vedci aj v prípade slnečných elektrární, kde sú rozsiahle polia fotovoltaických panelov rozmiestnené na pôde. Umelý tieň, ktorý tak vzniká má výrazný vplyv na miestnu mikroklímu a môže spôsobovať ochladenie oproti okolitému prostrediu až o 5 stupňov Celzia.

Samostatnou kapitolou sú termo-solárne elektrárne, ktoré sústreďujú pomocou zrkadiel slnečné žiarenie na centrálny kotol, kde vzniká prehriata para, poháňajúca turbogenerátor(y). Tu okrem „tieniaceho“ faktoru pristupuje aj vysoká teplota v okolí centrálnej zóny, ktorá sa môže stať osudnou pre vtáky.

Zdroj | IOP Publishing

Výskum, výsledky ktorého vedci publikovali v magazíne Environmental Research Letters, sa uskutočnil na solárnej farme blízko britského Swindonu.

Pozrite si

Solárna energetika šancou pre lepšie mestá

Ochladenie mikroklímy až o 5 stupňov Celzia, v závislosti na ročnom období, môže podľa výskumníkov z  Lancaster University a Centra pre ekológiu a hydrológiu negatívne pôsobiť na rastliny a pôdu v tieni solárnych panelov. Panely preukázateľne znižovali biodiverzitu.

Zdroj | IOP Publishing

Na sledovanom, aj referenčnom pozemku vedci sledovali rýchlosť vetra (150 cm nad povrchom), množstvo zrážok (120 cm nad povrchom) a fotosynteticky aktívne žiarenie (PAR, 130 cm nad povrchom).

Čo majú pestovať „solárni farmári“, zisťujú vedci

Hoci sú solárne farmy trendy a podporujú ich mnohí politici v rozvinutých ekonomikách, je dobré poznať environmentálne dopady. Vplyvom zatienenia rastliny na solárnych farmách absorbujú menej uhlíka (CO2) zo vzduchu a menej sa ho tak ukladá do pôdy. Ak porovnáme rozdiel medzi týmto deficitom a úsporou produkcie uhlíka vďaka výrobe elektriny zo slnka, výsledky nie sú optimálne.

Zdroj | skytron energy

Solárna elektráreň Senftenberg v Nemecku.

Aby sa táto bilancia vylepšila, bolo by vhodné pod poliami solárnych panelov pestovať tieňomilné rastliny, schopné zároveň využiť vodu, ktorá pri dažďoch steká po paneloch.

Pozrite si

Najúčinnejší solárny systém používa Stirlingov motor

Iné dopady, než v miernom pásme však majú solárne panely v iných klimatických oblastiach. V púšti môže mať nimi tvorený tieň pozitívny dopad. Budú potrebné ďalšie výskumy, ktoré odhalia optimálne spôsoby ako prispôsobiť flóru pod solárnymi panelmi pre celkovú optimalizáciu tejto technológie s ohľadom na životné prostredie.

Platí to tým viac, čím rýchlejšie rastie celosvetový inštalovaný výkon solárnych elektrární a s ním aj plocha solárnych fariem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.