Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

AgeVolt: slovenské nabíjačky zaujali aj v zahraničí

AgeVolt: slovenské nabíjačky zaujali aj v zahraničí
Zdroj | Autech
Juraj Procházka
AgeVolt: slovenské nabíjačky zaujali aj v zahraničí
Zdroj | Autech
Zdroj | Autech

Na parkoviskách pri administratívnych budovách, alebo nákupných centrách čoskoro pribudnú malé nabíjačky pre elektromobily, ktoré sa tak dokážu nabiť za pár hodín aj menším výkonom.

S inovatívnym riešením pre takéto aplikácie prichádzajú slovenskí odborníci zo spoločnosti Autech. Slovenský nabíjací systém AgeVolt je viac, ako nabíjačka na striedavý prúd (AC). Ide o komplexné riešenie, ktoré ocenia najmä majitelia budov s parkoviskami. Tí budú mať v budúcnosti povinnosť zabezpečiť určitý počet nabíjacích miest na parkoviskách. Prinesie to nové výzvy spojené s navyšovaním rezervovanej kapacity, alebo s preťažením elektrickej siete.

Pozrite si

GreenWay či ZSE Drive? Porovnali sme nové ceny nabíjacích sietí

Nabíjačka AgeVolt bude k dispozícii v prevedení wallbox, montovanom na stenu a ako stĺpik pre samostatne stojace nabíjačky. Cenník a vybavenie jednotlivých modelov bude známe koncom novembra, pričom dodávky pre odberateľov už bude zabezpečovať rovnomenná spoločnosť AgeVolt, ktorá práve vzniká.

Zdroj | Autech

Nabíjačka AgeVolt ponúka AC nabíjanie elektromobilov s riadením výkonu v rozsahu 0 – 22 kW. Systém riadi centrálna jednotka od českej spoločnosti Teco a.s., pomocou ktorej dokáže ovládať až 96 nabíjačiek, monitorovať spotrebu budovy a optimalizovať aktuálny výkon nabíjania podľa rôznych parametrov.

Pre rodinné domy, aj kancelárske komplexy

AgeVolt bude prínosom pre rodinné domy, pričom výhody inteligentného riadenia ocenia najmä majitelia domov s fotovoltickými (FV) panelmi. Systém dokáže do nabíjania smerovať primárne energiu pochádzajúcu zo slnka a minimalizovať tak náklady na nabíjanie. Okrem toho riadi nabíjací výkon tak, aby nedochádzalo k preťaženiu rozvodnej siete, alebo ističov.

Zdroj | Autech

V prípade dostatočnej kapacity FV panelov, je možné nabíjaciu kapacitu zdieľať aj cez verejnú prípojku, dostupnú z ulice. Nabíjačka AgeVolt podporuje pripojenie do siete verejne dostupných nabíjačiek a v režime SALE dokáže poskytovať spoplatnené nabíjanie. Je to zaujímavé nielen pre obce, ktoré budú môcť čoskoro čerpať dotácie na elektronabíjačky v rámci výzvy Ministerstva hospodárstva SR.

Zdroj | Autech

Podľa zakladateľa projektu AgeVolt Jána Zuštiaka bude režim SALE atraktívny aj pre majiteľov domov s fotovoltikou. Prebytok energie zo solárnych panelov môže majiteľ poskytnúť na verejné nabíjanie elektromobilov a takto profitovať.

Pozrite si

Sieť rýchlonabíjačiek Fastned exponenciálne rastie

Veľké budovy, hotely a nákupné centrá ocenia, že systém AgeVolt dokáže ustrážiť rezervovanú elektrickú kapacitu budovy a maximálnu mieru zaťaženia kabeláže. Nedôjde tak k preťaženiu ani v kritických miestach elektrorozvodnej siete, pretože riadiaci systém nedovolí nabíjačkám na parkovisku čerpať viac energie, než je v danom okamihu vhodné, alebo bezpečné.

AgeVolt zároveň dokáže nastaviť prioritizáciu používateľov, pričom napríklad VIP kategórii umožní nabíjanie maximálnym výkonom, kým ostatných môže v špičke obmedziť a podobne.

Záujem je aj v zahraničí

Hoci sa dodávky nabíjačiek AgeVolt len pripravujú, autori projektu už dnes evidujú veľký záujem potenciálnych odberateľov. Prvá referencia na Slovensku má vzniknúť v Bratislave. V sídle skupiny ENGIE, poskytujúcej portfólio služieb v oblastiach energetiky, správy nehnuteľností a inštalácie technológií, budú nabíjačky namontované koncom roka.

Keďže produkty AgeVolt ich tvorcovia prezentovali v Prahe na septembrovom medzinárodnom stavebnom veľtrhu For Arch a tento týždeň bude nasledovať pražský e-Salon, ohlasujú sa aj zahraniční záujemcovia. V Českej republike už majú výhradné obchodné zastúpenie spoločnosťou Czech Energy Team.

Podľa Jána Zuštiaka však prebiehajú rokovania o predaji slovenského systému inteligentnej nabíjačky aj v Taliansku a vo Švédsku a záujem prejavujú aj nemeckí odberatelia.

Cena jednotky vybavenej riadiacim systémom má začínať zhruba na úrovni 1500 €, ďalšie pridružené nabíjačky v rámci skupiny (napríklad na parkovisku) však majú byť podstatne lacnejšie.