Reklama

AgeVolt: slovenské nabíjačky zaujali aj v zahraničí

Zdroj | Autech
Juraj Procházka
Zdroj | Autech
Zdroj | Autech

Na parkoviskách pri administratívnych budovách, alebo nákupných centrách čoskoro pribudnú malé nabíjačky pre elektromobily, ktoré sa tak dokážu nabiť za pár hodín aj menším výkonom.

S inovatívnym riešením pre takéto aplikácie prichádzajú slovenskí odborníci zo spoločnosti Autech. Slovenský nabíjací systém AgeVolt je viac, ako nabíjačka na striedavý prúd (AC). Ide o komplexné riešenie, ktoré ocenia najmä majitelia budov s parkoviskami. Tí budú mať v budúcnosti povinnosť zabezpečiť určitý počet nabíjacích miest na parkoviskách. Prinesie to nové výzvy spojené s navyšovaním rezervovanej kapacity, alebo s preťažením elektrickej siete.

Pozrite si

GreenWay či ZSE Drive? Porovnali sme nové ceny nabíjacích sietí

Nabíjačka AgeVolt bude k dispozícii v prevedení wallbox, montovanom na stenu a ako stĺpik pre samostatne stojace nabíjačky. Cenník a vybavenie jednotlivých modelov bude známe koncom novembra, pričom dodávky pre odberateľov už bude zabezpečovať rovnomenná spoločnosť AgeVolt, ktorá práve vzniká.

Zdroj | Autech

Nabíjačka AgeVolt ponúka AC nabíjanie elektromobilov s riadením výkonu v rozsahu 0 – 22 kW. Systém riadi centrálna jednotka od českej spoločnosti Teco a.s., pomocou ktorej dokáže ovládať až 96 nabíjačiek, monitorovať spotrebu budovy a optimalizovať aktuálny výkon nabíjania podľa rôznych parametrov.

Pre rodinné domy, aj kancelárske komplexy

AgeVolt bude prínosom pre rodinné domy, pričom výhody inteligentného riadenia ocenia najmä majitelia domov s fotovoltickými (FV) panelmi. Systém dokáže do nabíjania smerovať primárne energiu pochádzajúcu zo slnka a minimalizovať tak náklady na nabíjanie. Okrem toho riadi nabíjací výkon tak, aby nedochádzalo k preťaženiu rozvodnej siete, alebo ističov.

Zdroj | Autech

V prípade dostatočnej kapacity FV panelov, je možné nabíjaciu kapacitu zdieľať aj cez verejnú prípojku, dostupnú z ulice. Nabíjačka AgeVolt podporuje pripojenie do siete verejne dostupných nabíjačiek a v režime SALE dokáže poskytovať spoplatnené nabíjanie. Je to zaujímavé nielen pre obce, ktoré budú môcť čoskoro čerpať dotácie na elektronabíjačky v rámci výzvy Ministerstva hospodárstva SR.

Zdroj | Autech

Podľa zakladateľa projektu AgeVolt Jána Zuštiaka bude režim SALE atraktívny aj pre majiteľov domov s fotovoltikou. Prebytok energie zo solárnych panelov môže majiteľ poskytnúť na verejné nabíjanie elektromobilov a takto profitovať.

Pozrite si

Sieť rýchlonabíjačiek Fastned exponenciálne rastie

Veľké budovy, hotely a nákupné centrá ocenia, že systém AgeVolt dokáže ustrážiť rezervovanú elektrickú kapacitu budovy a maximálnu mieru zaťaženia kabeláže. Nedôjde tak k preťaženiu ani v kritických miestach elektrorozvodnej siete, pretože riadiaci systém nedovolí nabíjačkám na parkovisku čerpať viac energie, než je v danom okamihu vhodné, alebo bezpečné.

AgeVolt zároveň dokáže nastaviť prioritizáciu používateľov, pričom napríklad VIP kategórii umožní nabíjanie maximálnym výkonom, kým ostatných môže v špičke obmedziť a podobne.

Záujem je aj v zahraničí

Hoci sa dodávky nabíjačiek AgeVolt len pripravujú, autori projektu už dnes evidujú veľký záujem potenciálnych odberateľov. Prvá referencia na Slovensku má vzniknúť v Bratislave. V sídle skupiny ENGIE, poskytujúcej portfólio služieb v oblastiach energetiky, správy nehnuteľností a inštalácie technológií, budú nabíjačky namontované koncom roka.

Keďže produkty AgeVolt ich tvorcovia prezentovali v Prahe na septembrovom medzinárodnom stavebnom veľtrhu For Arch a tento týždeň bude nasledovať pražský e-Salon, ohlasujú sa aj zahraniční záujemcovia. V Českej republike už majú výhradné obchodné zastúpenie spoločnosťou Czech Energy Team.

Podľa Jána Zuštiaka však prebiehajú rokovania o predaji slovenského systému inteligentnej nabíjačky aj v Taliansku a vo Švédsku a záujem prejavujú aj nemeckí odberatelia.

Cena jednotky vybavenej riadiacim systémom má začínať zhruba na úrovni 1500 €, ďalšie pridružené nabíjačky v rámci skupiny (napríklad na parkovisku) však majú byť podstatne lacnejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.