Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenský Aeromobil končí, no AirCar pokračuje

Slovenský Aeromobil končí, no AirCar pokračuje
Juraj Procházka
Slovenský Aeromobil končí, no AirCar pokračuje

Spoločnosť AeroMobil, ktorá zaujala niekoľkými prototypmi lietajúceho auta, končí skôr, než mohla rozbehnúť sériovú výrobu. Firma pritom už v roku 2019 požiadala Európsku agentúru pre bezpečnosť letectva (EASA) o typový certifikát svojho lietajúceho auta vo verzii AeroMobil 4.0.

V týchto dňoch však AeroMobil, ktorý sa vývoju a konštrukcii lietajúceho auta venuje už dvanásť rokov, oznámil, že je nútený ukončiť svoju činnosť na slovenskom trhu a podá návrh na konkurz. Dôvodom je neúspešná snaha o navýšenie kapitálu od investorov.

Vedenie firmy informovalo aj o dôvodoch neúspešnej kampane. Zásadný vplyv mala negatívna nálada na trhu rizikového kapitálu, ktorého dostupnosť sa od apríla 2022 znížila o viac ako 80 %, a tiež nedôvera trhu k iným konceptom lietajúcich strojov ako sú elektrické lietadlá s kolmým štartom a pristávaním (eVTOL). Tie vyvíja, narozdiel od lietajúcich áut s vysúvacími krídlami, mnoho spoločností, vrátane gigantov ako je Airbus.

Obsah pokračuje pod reklamou

AeroMobil od svojho vzniku v roku 2010 pritom získal investície z celého sveta vo výške približne 25 miliónov eur a so svojimi prototypmi AeroMobil 3.0 a 4.0 zaujal aj na svetových výstavách.

Posledné rokovania s investormi, ktorých finančná injekcia mala umožniť posilnenie vlastného kapitálu, neboli podľa spoločnosti úspešné. Napriek tomu je projekt lietajúceho auta naďalej dosiahnuteľný, pretože interný vývoj nebol ničím obmedzený, okrem dostupnosti kapitálu.

Spoločnosť AeroMobil sa rozhodla vytvoriť komerčne dostupné lietajúce auto, aké sme predtým poznali len zo sci-fi filmov. V roku 2013 predstavila prvý lietajúci prototyp AeroMobil 2.5 a o rok neskôr AeroMobil 3.0. Firma za dvanásť rokov vytvorila a postavila tri generácie lietajúcich prototypov, zaregistrovala 14 patentov a vyprodukovala digitálne dáta umožňujúce výrobu vozidla. AeroMobil 4.0 spoločnosť predstavila v roku 2017 a prototyp finálneho vozidla absolvoval letové skúšky od roku 2020.

V roku 2022 predstavil AeroMobil štúdiu 4-sedadlovej verzie. Malo ísť o prvé lietajúce auto na svete pripravené pre služby zdieľanej dopravy od miesta nastúpenia po miesto vystúpenia jedným vozidlom (tzv. door-to-door).

Netreba však zabúdať, že spoluzakladateľom a duchovným otcom AeroMobilu bol dizajnér, konštruktér a skúšobný pilot lietajúceho auta Štefan Klein, vďaka ktorému sen o slovenskom lietajúcom aute žije naďalej.

Pozrite si

Druhé slovenské lietajúce auto AirCar je unikát v mnohých smeroch

Štefan Klein opustil v roku 2016 spoločnosť AeroMobil, aby sa venoval aplikovanému výskumu a dizajnu lietajúceho auta AirCar vo vlastnej spoločnosti KleinVision, s.r.o. Tú založil so svojím priateľom, podnikateľom Antonom Zajacom v roku 2017. AirCar sa v KleinVision vyvíja od roku 2017 a predstavuje úplne novú, patentovanú technológiu. Jedinečný spôsob transformácie z lietadla na auto a naopak chráni 12 patentov.

Pred rokom slovenské lietajúce auto AirCar dostalo osvedčenie o letovej spôsobilosti od Dopravného úradu SR. Hybridný dopravný prostriedok je vybavený motorom BMW a poháňa ho bežné benzínové čerpadlo. Certifikácia nasledovala po 70 hodinách letových testov a viac ako 200 vzletoch a pristátiach. Premena z auta na lietadlo trvá dve minúty a 15 sekúnd.

Dúfajme, že pri získavaní investorov bude mať KleinVision viac šťastia, ako jeho predchodca a AirCar sa dostane do sériovej výroby.