Reklama

"A na čo je už toto dobré?" Acer prichádza s 540 Hz herným monitorom

Zdroj | Acer
Stanislav Vinc
Zdroj | Acer
Zdroj | Acer

Posuny v maximálnej obnovovacej frekvencii obrazoviek (a to najmä v herných notebookoch a monitoroch), pripomínajú niekdajšie preteky za čo najvyšším počtom megapixelov, ktoré ponúkali zadné fotoaparáty mobilných telefónov.

Z niekdajšieho stropu na úrovni 120-144 Hz je už dnes štandard a v čase, kedy tí náročnejší siahajú po 240-360 Hz monitoroch, už majú výrobcovia v ponuke opäť niečo o „kúsok“ lepšie.

Portál DisplaySpecification upozornil na nový monitor Acer Nitro XV242F, ktorý sa objavil v ponuke čínskeho online obchodu TaoBao. Podľa uvedených špecifikácií sa má jednať o Full HD monitor s 24,1″ TN panelom, obnovovacou frekvenciou obrazu až 540 Hz a 1-milisekundovou odozvou (GTG). K tomu pripája jas 400 nitov, kontrastný pomer 1000:1 a 99/90 % pokrytie farebných spektier sRGB/DCI-P3.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak vám tieto parametre znejú povedome, bude to zrejme preto, že Acer Nitro XV242F využíva rovnaký 540 Hz panel od spoločnosti AU Optronics, na ktorý stavil aj ASUS pri svojom hernom monitore ROG Swift Pro PG248QP, ktorý predstavil ešte v januári tohto roka na výstave CES 2023.

Zdroj | Acer

Acer svoj nový monitor síce ochudobnil o špecializovaný čip pre technológiu NVIDIA G-SYNC a označuje ho ako iba „kompatibilný s NVIDIA G-SYNC“, no Acer by práve vďaka tomu mohol cenou podliezť konkurenciu. To všetko je však zatiaľ v hladine špekulácií, pretože cenu konkurenčného monitoru od ASUSu zatiaľ nepoznáme a aj cena tohto modelu vychádzajúca v prepočte na 640 €, je zatiaľ neoficiálna.

Nech už bude oficiálna cena oboch monitorov akákoľvek, svoju cieľovú skupinu si zaručene nájdu. Nebudú to však rozhodne bežní hráči, ale e-športoví ašpiranti a profesionálni hráči, ktorým záleží na viditeľnosti každého pohybu. Presun bežných hráčov zo štandardných 60 na 120 či 144 Hz, je na prvý pohľad okamžite viditeľný. S každým ďalším navýšením je už však rozdiel zanedbateľnejší.

Pre plné využitie potenciálu 540 Hz monitora je na ňom samozrejme potrebné zobrazovať obsah zhruba v rovnakej úrovni snímok za sekundu, na čo je pri väčšine titulov potrebný aj adekvátny hardvér. Našťastie, kompetitívny multiplayer sa stále hráva aj v niekoľkoročných tituloch, ktoré moderný hardvér nemá problém vykresľovať pri 400-600 snímkach za sekundu. Dobrou správou tiež je, že s frekvenciou 540 Hz si už poradí aj Thunderbolt 5.

Vzhľadom na kvalitu obrazu aktuálnych vysokofrekvenčných panelov tak bude pre drvivú väčšinu hráčov určite lepšou voľbou monitor s nižšou obnovovacou frekvenciou, ale kvalitnejším panelom, ktorý dá vyniknúť aj vizuálnej stránke hier. Pokiaľ pre vás peniaze nie sú témou, v tom prípade vám určite odporúčame obzrieť sa za 120 – 240 Hz hernými monitormi s OLED panelmi, ktoré ponúkajú kvalitu obrazu na celkom inej úrovni ako ich LCD/TN konkurencia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.