Reklama

Thunderbolt 5 si poradí s viacerými 8K monitormi a konečne nás zbaví nabíjačiek

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Spoločnosť Intel oficiálne predstavila novú generáciu svojho vysokorýchlostného rozhrania. Thunderbolt 5 bude podporovať násobne vyššie prenosové rýchlosti, kvalitnejšie displeje a konečne z notebookov odstráni samostatné nabíjačky.

Prvých počítačov a príslušenstva s podporou nového štandardu by sme sa mohli dočkať už budúci rok.

Obsah pokračuje pod reklamou

Intel stavia nový Thunderbolt 5 na vylepšenom konektore USB 4 v2, vďaka čomu bude spätne plne kompatibilný s doterajším Thunderbolt 4/USB-C príslušenstvom a zariadeniami. Ak však v priebehu budúceho roka zainvestujete do nového hardvéru s podporou Thunderbolt 5, namiesto doterajších 40 Gb/s si budete môcť užívať prenosové rýchlosti na úrovni 80 Gb/s, resp. až 120 Gb/s v prípade využitia režimu zrýchleného prenosu – Bandwidth Boost.

Zdroj | Intel

Súčasný Thunderbolt 4 už narážal na svoje limity a to najmä v rámci možnosti pripojenia externých monitorov, kde zvláda pripojenie maximálne dvoch 4K monitorov alebo jedného 8K monitora s maximálnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Nový Thunderbolt 5 si poradí aj s viacerými 8K monitormi, trojicou 4K monitorov s obnovovacou frekvenciou 144 Hz alebo aj s hernými monitormi s obnovovacou frekvenciou až do 540 Hz.

Keď už je reč o hrách, zvýšená prenosová rýchlosť by podľa Intelu mohla oživiť trh s externými grafickými kartami, ktoré boli jedným z hlavných ťahákov v čase príchodu Thunderbolt 3. Zároveň to značí aj príchod lepších dokovacích staníc, ktoré budú schopné súbežne prenášať dáta z viacerých portov.

Zdroj | Intel

V rámci prenosu energie sa limit medzigeneračne dvíha zo 100 W na 240 W, čo v praxi znamená, že výrobcovia notebookov určených pre kreatívcov, hráčov a náročné výpočtové úlohy, už k svojim novým modelom nebudú musieť baliť samostatné nabíjačky a teda na ich telá umiestňovať jednoúčelové porty.

Predstavenia prvých zariadení a príslušenstva s podporou Thunderbolt 5, by sme sa podľa Intelu mali dočkať budúci rok. Ako prvý možný dátum sa pritom ponúka už 9. – 12. január, kedy svoje brány v Las Vegas otvorí technologická výstava CES 2024. Aj na nej predstavené produkty sa však väčšinou dostanú reálne na trh až v nasledujúcich mesiacoch. Možno však výrobcovia prekvapia rýchlosťou rovnako, ako samotný Thunderbolt 5.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.