Reklama

Čo je to chladiaci systém a aký si zvoliť? [vyznajte sa v počítačoch]

Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Michal Sobek
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT

Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.

Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.

prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.

Obsah pokračuje pod reklamou

druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.

Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.

Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.

piatej časti sme sa zamerali na operačnú pamäť RAM. Tá slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.

šiestej časti sme našu pozornosť dali na výber úložiska, ktoré slúži na trvalé uloženie dát, ako sú operačný systém, programy, hry, dokumenty, fotky a všetky ostatné súbory. Na trhu sú v podstate dva typy úložiska, a to HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive).

Siedma časť bola venovaná grafickej karte. Tá slúži na vykresľovanie obrazu, grafiky a videa. Je nevyhnutná pre hranie hier, prácu s videom, 3D modelovanie, ale aj pre akceleráciu výpočtov v AI. Grafická karta môže byť integrovaná (iGPU) alebo dedikovaná (dGPU).

ôsmej časti to bol napájací zdroj. Ten zabezpečuje dodávku elektrickej energie pre všetky časti počítača. Môže sa zdať nenápadný, no je kľúčový pre stabilitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého fungovania.

Pozrite si

Čo je to napájací zdroj a aký si zvoliť? [vyznajte sa v počítačoch]

Teraz nasleduje ďalší dôležitý komponent počítača, ktorým chladiaci systém. Jeho hlavnou úlohou je odvádzať teplo generované komponentmi, aby zariadenie mohlo fungovať stabilne a s dlhou životnosťou. Prehriatie spôsobuje spomalenie výkonu, skrátenie životnosti a v horších prípadoch aj poškodenie hardvéru.

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva hlavné typy chladenia, a to vzduchové a kvapalinové. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Vzduchové chladenie je najčastejšie používané a zároveň najjednoduchšie na inštaláciu. Funguje na princípe pasívnych a aktívnych chladičov.

Výhodou vzduchového chladenia je nižšia cena, jednoduchšia údržba a menšia pravdepodobnosť poruchy. Najčastejšie sa používa pre procesory a prípadne aj grafické karty.

Kvapalinové chladenie je účinnejšie pri odvode tepla, a preto sa využíva najmä v herných zostavách alebo pracovných staniciach s vysokým výkonom. Skladá sa z pumpy, vodného bloku, hadíc, chladiacej kvapaliny a radiátora s ventilátormi.

Existujú aj systémy, ktoré sú predplnené a pripravené na jednoduchú inštaláciu, a riešenia na mieru, ktoré si skladá používateľ na mieru. Vodné chladenie býva výkonnejšie a tichšie, ale je drahšie a vyžaduje viac starostlivosti.

Medzi hlavné časti chladiaceho systému patrí predovšetkým chladič procesora, ktorý môže byť buď vzduchový alebo kvapalinový. Okrem CPU sa chladia aj grafické karty, ktoré majú spravidla vlastné chladiace riešenie, no pri extrémnych zostavách sa využíva aj vodné chladenie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalej sú dôležité systémové ventilátory, ktoré zabezpečujú celkovú cirkuláciu vzduchu. K chladiacemu systému prispievajú aj pasívne chladiče napájacích obvodov (VRM), čipsetu a rýchlych SSD diskov, ktoré by sa bez dodatočného chladenia mohli prehrievať. V prípade kvapalinového chladenia zohrávajú kľúčovú úlohu aj pumpa a radiátor, ktoré sú zodpovedné za pohyb kvapaliny a odvod tepla mimo skrinky.

Pokiaľ by ste si chceli vybrať chladiaci systém do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:

  • Kompatibilita so socketom procesora – nie každý chladič pasuje na každú základnú dosku
  • TDP procesora alebo GPU – vyberte chladič, ktorý zvládne dané TDP komponentu
  • Hlučnosť (dB) – kvalitné chladiče a ventilátory sú optimalizované na tichý chod
  • Výška chladiča a priestor v skrinke – dôležité najmä pri veľkých vzduchových chladičoch
  • Počet ventilátorov a ich priemer – väčší ventilátor pri nižších otáčkach je zvyčajne tichší

Medzi známych výrobcov napájacích zdrojov patria spoločnosti ako Noctua, be quiet!, Cooler Master, Corsair, NZXT, Arctic, DeepCool, EKWB, Thermaltake a Alphacool.

Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je základná doska.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.