Reklama

Drony na vzlet! Začnite lietať legálne a bezpečne [1. časť]

Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT
Richard Pliešovský
Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT
Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT

Drony sa za posledné roky stali obľúbenou technologickou vychytávkou, ktorá zaujala nielen profesionálov, ale aj bežných nadšencov a úplných amatérov.

Dnes to však už nie je len o tom, že si kúpite dron a môžete bezstarostne lietať. Musíte dbať na legislatívu, takže na vás čaká niekoľko povinnosti, ktoré musíte pred prvým vzletom splniť.

Lietanie s dronom (bezpilotnom lietadle) teda nie je len o adrenalíne a zachytení fascinujúcich záberov z vtáčej perspektívy. Aby ste mohli legálne vzlietnuť, musíte sa oboznámiť s aktuálnymi legislatívnymi pravidlami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Legislatíva týkajúca sa dronov sa líši od krajiny ku krajine, no v Európskej únii platí spoločný rámec pravidiel stanovených Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva (EASA). Tieto pravidlá rozdeľujú drony do rôznych kategórií a podkategórií, podľa rizika letu a hmotnosti dronu. Na Slovensku má tieto záležitosti na starosti Dopravný úrad.

Pozrite si

3 tipy ako začať lietať s dronom

Základné rozdelenie dronov podľa legislatívy EASA je nasledovné:

Otvorená kategória

Táto kategória zahŕňa drony s nižším rizikom a hmotnosťou do 25 kg. Pre lety v tejto kategórii nie je potrebné získať špeciálne povolenie, no musíte dodržiavať určité obmedzenia, ako napríklad maximálna výška letu do 120 metrov a zákaz lietania nad zhromaždeniami ľudí.

Otvorená kategória obsahuje 3 podkategórie A1, A2, a A3, ktoré určujú prevádzkové obmedzenia vzhľadom na technické parametre použitého dronu.

Špecifická kategória

V tejto kategórii už ide o drony, ktorých lety môžu predstavovať vyššie riziko. Prevádzkovatelia musia požiadať o povolenie na základe analýzy rizika a získať operačné povolenie od príslušného úradu.

Certifikovaná kategória

Ide o lety s najvyšším rizikom, ktoré môžu zahŕňať napríklad prepravu tovaru alebo cestujúcich dronom. Táto kategória vyžaduje certifikáciu dronu, pilota aj prevádzkovateľa a podlieha prísnej regulácii podobnej klasickej leteckej doprave.

Náš tip: V prípade nejasností si pozrite stránky Dopravného úradu, ktorý tam podrobne informuje o požiadavkách na prevádzku a používanie dronu.

Ak nie ste profesionál, s veľkou pravdepodobnosťou siahnete po drone s hmotnosťou pod 250 g. V tom prípade pre vás platia miernejšie pravidlá, ktoré ľahko splníte. Viac o tom, čo vás čaká pred prvým vzlietnutím prinesieme v 2. časti seriálu.

V ďalších dieloch sa tiež pozrieme na konkrétne kroky potrebné na registráciu dronu, získanie licencie a pravidlá pre bezpečné lietanie, či nutnosť povinného poistenia dronu. Dovtedy si nezabudnite overiť, do ktorej kategórie patrí váš (vyhliadnutý) dron a aké povinnosti vám z toho vyplývajú.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.