Reklama

3 tipy ako začať lietať s dronom

Richard Pliešovský

Možno aj vy rozmýšľate, že si na dovolenku vezmete dron. Vďaka nemu si domov donesiete nevšedné a dychberúce zábery, ktorými zahviezdite medzi priateľmi, alebo na sociálnych sieťach.

V minulom článku sme si povedali o tom, aké povinnosti čakajú na každého majiteľa dronu. Teraz vám prinášame niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu bezpečne lietať.

Treba si uvedomiť, že dron je chúlostivé zariadenie, ktoré letí častokrát kilometre od vás a aj keď vidíte, kde sa nachádza, nemáte nad ním takú kontrolu, ako keď držíte v ruke fotoaparát, či kameru.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na dron čaká množstvo nástrah – od silného vetra, agresívnych vtákov, poruchy v príjme GPS signálu, alebo vaša chyba pri pilotovaní. Dron môže spadnúť do vody, môže vletieť do stromov. Môže ohroziť ľudí, alebo zvieratá, ktoré sa nečakane objavia v blízkosti dronu. Na všetko by ste mali byť pripravení. Dnes ideme úplne od začiatku.

1.

Neponáhľať sa

Pred každým letom nezabudnite skontrolovať dron, zvlášť či nie sú poškodené, alebo znečistené vrtule. Nespoliehajte sa na to, že sa od posledného letu nič nezmenilo. Dôležité je mať istotu, že máte nabitú batériu. Skúsenejší drobnosti potvrdia, že sa im neraz stalo, ako zistili, že v drone je polo-vybitá batéria a náhradná je úplne off. Taktiež skontrolujte, či máte v drone vloženú microSD kartu. Nosiť so sebou záložnú ešte nikoho nezabilo.

Akonáhle zdvihnete dron zo zeme (cca do výšky očí), počúvajte, či sa náhodou neozvú nezvyčajné zvuky. Kým sa s dronom vzdialite, uistite sa, že načítal vašu polohu, aby sa mohol bezpečne vrátiť (funkcia RTH, return to home). Ak totiž odletí skôr, uloží si ako polohu RTH (načítanie satelitov chvíľu trvá), ktorú načítal počas letu. Medzitým sa môže zotmieť a vy nebude presne vidieť, kde je váš dron a tým pádom ho k sebe nebudete môcť navigovať. Aj preto je nevyhnutné mať neustále očný kontakt s dronom.

2.

Manuálne ovládanie

Drony majú väčšinou viacero automatických funkcií, koré vám pomôžu so vzletom, ale i bezpečným návratom a pristátím. Nespoliehajte sa na ne. Akonáhle sa trošku oťukáte, začnite sa učiť pristávať ručne, takisto ako aj navigovať dron ku vám.

Pozrite si

3 veci, ktoré by ste mali urobiť hneď po kúpe dronu

Prečo? Skôr, či neskôr sa vám stane, keď dron zaregistruje RTH inde, ako vzlietol, typicky vtedy, keď vyletíte skôr, ako sa načítala presná GPS poloha. Ale domovské miesto sa nemusí vždy zhodovať s bodom, kde sa budete aktuálne nachádzať, napríklad pôjdete na bicykli a dron vás bude natáčať. Tiež sa môže stať, že na miesto, odkiaľ dron vyštartoval, príde skupinka ľudí, alebo sa vyskytne iná prekážka.

3.

Pozor na počasie

Mnohé výnimočné zábery sa dajú získať počas dažďa, snehu, vetra či búrok. Toto ale určite nie je počasie na lietanie s dronom! Ak sa ale stretnete s menšími nárazmi vetra, nevadí – pre dron by mal byť bezpečný rozsah rýchlosti vetra od 15 km/h do 35 km/h. Ak fúka, opatrne ho skúste zdvihnúť zo zeme a uvidíte, ako reaguje. Majte na pamäti, že vtedy je väčšia záťaž na motorčeky a rýchlejšie sa vybíja batéria.

Svoje špecifiká má lietanie v zime, keď mrzne. Vtedy si treba dávať obrovský pozor na batériu, vybíja sa oveľa rýchlejšie. V takom počasí nelietajte dlhé trasy, mohlo by sa stať, že kvôli vybitej batérii dron nestihne doletieť naspäť ku vám. Naspäť ho privolajte už vtedy, keď vám zostava 40 % kapacity batérie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.