- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 16.4.2025
AI spotrebúva enormné množstvo energie. Riešenie Google? Ešte viac AI
Celosvetový dopyt po elektrickej energii výrazne narastá, a to najmä v dôsledku elektrifikácie dopravy, priemyslu, domácností, ako aj rapídneho rozvoja technológií na čele s umelou inteligenciou.
Len v Spojených štátoch sa podľa odhadu Federálnej komisie pre reguláciu energetiky (FERC) očakáva, že špičkový dopyt po elektrine do konca tohto desaťročia narastie o 128 gigawattov, čo je viac než trojnásobok oproti predchádzajúcemu roku.
Kľúčovým faktorom tohto rastu je aj prudké rozširovanie dátových centier, ktoré zabezpečujú tréning a chod umelej inteligencie, ako aj chod cloudových služieb. Spoločnosť Google napríklad v roku 2023 uviedla, že jej emisie od roku 2019 vzrástli o 48 %, pričom hlavným dôvodom je práve energeticky náročná prevádzka AI infraštruktúry. Podobné trendy hlásia aj ďalšie technologické firmy pôsobiace v oblasti strojového učenia a vývoja veľkých jazykových modelov.
Zaujímavým paradoxom je, že to bude práve umelá inteligencia, ktorá prichádza na pomoc s optimalizáciou a stabilizáciou elektrických sietí. Spoločnosť Google oznámila spoluprácu s PJM Interconnection, najväčším prevádzkovateľom prenosovej sústavy v Severnej Amerike a s projektom Tapestry, technologickým „moonshotom“ inkubovaným v rámci skupiny Alphabet (materská spoločnosť Google).
Projekt Tapestry, postavený na technológiách Google Cloud a Google DeepMind, zahŕňa vývoj nového súboru nástrojov a modelov poháňaných umelou inteligenciou, ktorých cieľom je inteligentné riadenie a optimalizácia pripájania nových zdrojov elektriny do siete PJM. Táto sieť aktuálne pokrýva trinásť štátov USA, vrátane hlavného mesta Washington, D.C. a slúži približne 67 miliónom obyvateľov.
V rámci spolupráce budú spoločnosti využívať automatizované AI nástroje na zefektívnenie procesov a zníženie administratívnej záťaže pre plánovačov a developerov v rámci prenosovej siete. Spoločnosti plánujú integráciu desiatok existujúcich databáz do jedného modelu siete PJM, čoho výsledkom má byť bezpečná platforma pre spoluprácu všetkých zúčastnených strán. Umelá inteligencia sa napokon postará aj o rýchle a spoľahlivé začlenenie variabilných zdrojov energie, ako je solárna či veterná energia, do existujúcej siete.
Alphabet a Google sa v oblasti energetiky angažujú v čoraz väčšom merítku, kde okrem spolupráce s PJM pracujú napríklad aj na rozvoji geotermálnej energie či pokročilých jadrových reaktorov. Umelá inteligencia tak čoraz viac presahuje rámec kancelárskych nástrojov na prácu s textom či grafikou a nachádza uplatnenie aj v oblastiach, ktoré ovplyvňujú kritickú infraštruktúru celých regiónov.