Magnetická rezonancia a počítačová tomografia dokážu pomerne spoľahlivo odhaliť aj malé oblasti zhubného bujnenia, nehodia sa však na plošný preventívny screening. Dôvodom je vysoká cena takýchto prístrojov (a teda aj vyšetrení) a ich nedostatok. Jednoduchá a lacná diagnostika by preto mohla zachrániť veľké množstvo životov a ušetriť pacientom mnohé útrapy.
Naplno to platí pri rakovine žalúdka, kde sa na diagnostiku používajú nepríjemné invazívne metódy pri endoskopii. Celosvetovo ide pritom o piate najrozšírenejšie onkologické ochorenie. Nová technológia, ktorá analyzuje vydychovaný vzduch, by však mohla diagnostikovať rakovinu žalúdka v priebehu niekoľkých minút. Test, ktorý interpretuje v pacientovom dychu špecifické „odtlačky“ v podobe jedinečných molekúl, vyvinula skupina vedcov pod vedením Hossama Haicka. Informoval o tom magazín Gut.
Dychový test založený na „analýze nanoarray“ má údajne 92 percentnú spoľahlivosť. V štúdii publikovanej v časopise Gut bola testovaná skupina 484 Lotyšov. U približne stovky z nich bola diagnostikovaná rakovina žalúdka pred zahájením liečby, zvyšok bol roztriedený do skupín podľa rizika vzniku rakoviny. Dychový test by podľa vedcov mohol nahradiť invazívne metódy (zavedenie kamery s optickým káblom cez pažerák do žalúdka pri endoskopii), ktoré sa dnes používajú na diagnostiku nemoci.
POZRITE SI: Zlaté nanočastice budú zbraňou proti nádorom
Pri novej metóde pacient jednoducho vydýchne do rúrky a vzduch príde do styku s niekoľkými senzormi. Tieto senzory sú vyrobené z dvoch častí – organický film reaguje na prítomnosť určitých molekúl a druhá vrstva prevádza túto reakciu na elektrický signál. Cieľom je dostať tieto senzory priamo do dychovej trubičky, čo umožní lekárovi vykonať dychovú skúšku a získať výsledky za pár minút.
Myšlienka chemickej analýzy dychu nie je nová, pretože jeho čuchovým vlastnostiam sa venovali už lekári v starom Ríme. Dodnes je všeobecne známe, že napríklad acetónový zápach dychu signalizuje diabetes, alebo rybí zápach svedčí o zlyhaní pečene.
POZRITE SI: iKnife – inteligentný skalpel sám rozozná nádory
Závery analýzy nanoarray na vzorkách dychu sa dajú overiť pomocou hmotnostnej spektrometrie. Tento proces dokáže presne určiť rôzne chemické látky, ale je príliš nákladný a časovo náročný, aby sa dal použiť na zistenie rakoviny. Pomocou hmotnostnej spektrometrie však vedci vytvorili šablónu, aké molekulárne modely majú v analýze nanoarray hľadať. Okrem samotnej choroby dokáže test identifikovať aj prekancerózne žalúdočné ťažkosti. V súčasnom štádiu má test 2% falošne pozitívnych diagnóz, tzn. v 2% prípadoch určí rakovinu aj u zdravého pacienta.
POZRITE SI: Google chce bojovať so smrťou, zbraňou sú nanočastice
Vedci výsledky považujú za vynikajúce, ale podľa Dr Jean-Marie Houghtona, hovorcu Americkej gastroenterologickej asociácie z University of Massachusetts Medical School, stále ide len o počiatočné štádium výskumu. Klinicky použiteľné zariadenia môžeme čakať až o niekoľko rokov, ale vedci už dnes vyvíjajú zdokonalenú verziu prístroja, uviedol portál THE VERGE.
Zdroj: THE VERGE