Reklama

iKnife – inteligentný skalpel sám rozozná nádory

Juraj Procházka

Hoci je onkológia košatou medicínskou disciplínou, liečbe rakoviny stále dostatočne nerozumieme a liečba je tiež najčastejšie radikálna, pripomínajúca ťažké delostrelectvo, alebo kobercový nálet. A keď sa rúbe les, je jasné, že „lietajú triesky“. Chcem tým povedať, že masívne nasadenie chemoterapie, rádioterapie, ale do istej miery aj chirurgické operácie, majú často rozsiahle dopady aj na okolité tkanivá a orgány, čím pacienta zbytočne zaťažujú.

iKnife

Lekárska veda samozrejme aj v tejto oblasti robí pokroky a špičkové pracoviská dokážu defektné tkanivá lokalizovať dnes omnoho presnejšie ako v minulosti a cieleným pôsobením liečby aj vďaka vyspelejšej diagnostike minimalizovať traumatizáciu organizmu.

Zaujímavým pokrokom v chirurgickej liečbe onkologických ochorení by mohol byť inteligentný skalpel. So svojim týmom ho vyvinul Dr.Zoltan Takats z Imperial College London a dal mu charakteristické meno iKnife. Základom je bežný elektroskalpel používaný pri chirurgických zákrokoch, kedy sa operované tkanivo rozruší pomocou vysokofrekvenčných prúdov, respektíve teplom, ktoré pri dotyku s takýmto nožom vzniká.

iKnife2

Tepelná premena uvoľňuje plynné splodiny, ktoré je potrebné z rezu odsávať. A toto práve využil Dr. Takats, keď k odsávacej hadici pripojil  hmotnostný spektrometer, ktorým vykonáva analýzu unikajúcich plynov a pár. Na základe nej dokážu odborníci rozlíšiť zdravé a defektné tkanivo a prakticky ihneď (do 3 sekúnd) odhaliť aj zhubný nádor. Nebude tak potrebné odoberanie a analyzovanie vzoriek tkaniva v priebehu operácie, ktoré trvá rádovo desiatky minút a iKnife môže odhaliť napadnuté tkanivo kedykoľvek počas rezu aj v mieste, kde sa pôvodne nečakalo.

Profesor Jeremy Nicholson, vedúci oddelenia chirurgie a onkológie na Imperial College v Londýne, ktorý je tiež spoluautorom štúdie, povedal: „iKnife je výsledkom spojenia niekoľkých vyspelých technológií chemickej analýzy, vyvinutých v našich laboratóriách, ktoré prispievajú k chirurgickému rozhodovaniu a diagnostike v reálnom čase. Tieto metódy sú súčasťou optimalizácie liečby pacienta. Pomocou nich budeme v Imperial College pomáhať lekárom diagnostikovať ochorenie, vybrať najlepšiu liečbu a sledovať pokrok jednotlivých pacientov ako súčasť individuálneho zdravotného plánu. „

iknife_zoltan_takats

Vynálezca iKnife Dr. Zoltan Takats.

Vynález si však netreba zamieňať s rentgénom, alebo počítačovým tomografom, pretože nejde o neinvazívnu diagnostiku a primárne nie diagnostickou metódou. Každopádne iKnife pomôže lepšie ohraničiť ložiská chorých buniek, odstrániť ich s minimalizáciou dopadu na pacienta a zároveň skrátiť čas operácie. To všetko však bude realitou až po absolvovaní testov a klinických skúšok, ktorým sa iKnife najskôr bude musieť podrobiť.

Foto: Imperial College London (3x)

Zdroj: Imperial College London

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.