Potom, čo takmer celý rok 2014 zostával vesmírny koráb SpaceShipTwo súkromnej spoločnosti Virgin Galactic „pevne na zemi“, oznámil jej šéf George Whitesides obnovenie testovacích letov.
Richard Branson počas simulovaného beztiažneho stavu pri voľnom páde. Podobný, ale omnoho dlhšie trvajúci stav zažijú vesmírni turisti pri hyperbolických letoch SpaceShipTwo.
Keďže sme už koncom tohto roku očakávali prvé komerčné lety raketoplánu štartujúceho zo špeciálneho lietadlového nosiča, časový posun predstavuje isté sklamanie. Korigovaný termín hovorí o začatí pravidelných letov na spodnú hranicu vesmíru v priebehu roku 2015.
Pozrite si: Prvý testovací let SpaceShipTwo bol úspešný
Dôvodom meškania, aj tohtoročnej pauzy, bola zmena pôvodného paliva za palivo s novým zložením, ktoré zvýši výkon motorov a tým aj prípadný výškový dostup raketoplánu SpaceShipTwo. Zároveň si však táto zmena na pevné palivo na báze termoplastického polyamidu vyžiadala zopakovanie testovania prakticky od začiatku. Pozemné testy motora sa uskutočnili už v máji 2014.
Virgin Galactic však už údajne na nové palivo získala všetky potrebné certifikáty a preto nič nebráni opätovnému rozbehnutiu projektu.
Vývoj raketoplánu a nosiča Virgin Galactic. Dole SpaceShipTwo zavesený na nosiči WhiteKnightTwo.
Raketoplán SpaceShipTwo vynesie do výšky zhruba 20 km špeciálne dvojité lietadlo WhiteKnightTwo a následne za pomoci vlastného raketového motora vystúpi za hranice stratosféry do výšky až 110 km. Let bude prebiehať po hyperbole, pričom počas zostupnej fázy zažijú pasažieri počas niekoľkých minút nefalšovaný stav beztiaže.
Tip: World View – na prah vesmíru za 75 000 dolárov
Z veľkej výšky zároveň budú vidieť aj zakrivenie Zeme a veľké časti zemského povrchu. Hoci na prvý pohľad vyzerajú takéto lety len ako slabší odvar kozmických letov na obežnú dráhu, čo je nakoniec pravda, záujem o ne je veľký. A nielen zo strany turistov, ktorí si chcú siahnuť na prah vesmíru. Služby Virgin Galactic chce pri výcviku kozmonautov využívať aj NASA.
Zdroj: Engadget, Virgin Galactic , Foto: Virgin Galactic