Vývoj ide dopredu, v telekomunikáciách zvlášť. Stačí ak si zaspomínate, aké zariadenie ste používali pred pár rokmi. Tí skôr narodení, ktorí si pamätajú 90-roky, by vedeli rozprávať, aká to bola nevďačná doba – nielen bez sociálnych sietí, ale dokonca aj bez mobilov. Svet ešte len čakal na „vynájdenie“ smartfónu. Tento typ zariadenia dokázal masovo spopularizovať až Apple.
Dnes je Svetový deň telekomunikácií, práve oni sa z veľkej starajú o to, aby sme mali signál kdekoľvek, kedykoľvek a s akýmkoľvek smartfónom.
Dnešné telekomunikácie sú niečim úplne iným, oproti tomu čo toto rodiace sa odvetvie ponúkalo v 90. rokoch 18. storočia, teda v období keď sa v Európe začali objavovať náznaky diaľkovej komunikácie, prvé semaforové systémy. Išlo vlastne o veže, z ktorých sa vlajkami signalizovali správy. Boli postavené v rozostupoch 8 až 32 km, operátori sledovali susednú vežu ďalekohľadmi. Keď sa semaforové ramená začali pohybovať, odkaz predali ďalej. Išlo o oveľa rýchlejší systém ako dovtedy používaný posol na koni.
Až v 30. rokoch 19. storočia sa začali objavovať elektrické telekomunikačné systémy, prvé pokusy však začali už okolo roku 1726. Prvý funkčný telegraf skonštruoval Francis Ronalds v roku 1816, využíval statickú elektrinu. Charles Wheatstone a William Fothergill Cooke si patentovali systém s piatimi ihlami a šiestimi drôtmi, ktorý sa začal komerčne používať v roku 1838. Približne v rovnakej dobe vyvinul v Amerike Samuel Morse svoju verziu elektrického telegrafu, predviedol ju 2. septembra 1837. Po niekoľkých zlepšeniach sa začali objavovať v USA telegrafné linky, v roku 1851 údajne merali viac ako 32 000 kilometrov. Ako si istotne pamätáte, veľmi praktickou technológiou bola Morseova abeceda, tzv. morseovka.
Obrovským prelomom, ktorý aspoň vzdialene pripomína realitu je vynález telefónu. Elektrický telefón bol vynájdený v 70. rokoch 19. storočia. Prvé komerčné telefónne služby boli zriadené v rokoch 1878 a 1879 na starom kontinente i v USA, konkrétne v Londýne a v New Haven. Držiteľom patentu bol Alexander Graham Bell.
Viete, že…
prvý transkontinentálny telefónny hovor sa uskutočnil 25. januára 1915, no napriek tomu zostala transatlantická hlasová komunikácia pre zákazníkov nemožná až do 7. januára 1927?
Zaujímavé je, že Graham Bell spolu s Charlesom Sumner Tainterom už v roku 1880 uskutočnili prvý bezdrôtový telefónny hovor na svete. Podarilo sa im to pomocou modulovaných svetelných lúčov premietaných fotofónmi. Samozrejme, ich vedecké postupy predbehli čas o niekoľko desaťročí, neskôr ich znovu objavili vojaci a potom sa začali používať v optickej komunikácii.
Na rad prichádza objavenie rádiových vĺn. Taliansky vynálezca Guglielmo Marconi pracoval na prispôsobení rádiových vĺn telekomunikáciám. Koncom roku 1901 nadviazal bezdrôtovú komunikáciu medzi Anglickom a USA, čo mu v roku 1909 vynieslo Nobelovu cenu za fyziku. V roku 1900 sa podarilo Reginaldovi Fessendenovi bezdrôtovo preniesť ľudský hlas.
Televízia si môže ako dátum svojho vzniku uvádzať rok 1924. Práve vtedy japonský inžinier Kenjiro Takayanagi začal pracovať na svojom výskumnom programe o elektronickej televízii . V roku 1925 ukázal CRT televízor, o rok neskôr predviedol CRT televízor so 40-riadkovým rozlíšením, prvý funkčný model plne elektronického televízneho prijímača. V roku 1927 televízor už zvládol 100-riadkové rozlíšenie. Medzitým v roku 1925 demonštroval škótsky vynálezca John Logie Baird prenos pohyblivých obrázkov siluety.
To boli štyri míľniky, ktoré predstavujú základ, z ktorého vyrástli moderné telekomunikácie. Do vzorca nám ostáva zasadiť posledný, piaty element. Polovodiče. Tie sa v telekomunikačnej technike začali používať v 50-rokoch a doteraz sme za ne nenašli lepšiu náhradu.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.