Po nespočetných odkladoch sa to podarilo a NASA, ESA a Kanadská kozmická agentúra spoločne na prvý sviatok vianočný vypustili do vesmíru doteraz najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad všetkých čias. Dnes už má za sebou štart a vysunutie antény, no tie skutočne kľúčové udalosti ho ešte len čakajú.
Vývoj vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba začal ešte v roku 1996 s prvotným rozpočtom vo výške 500 miliónov dolárov, pričom do vesmíru mal letieť o 11 rokov neskôr. Vzhľadom na výraznú zmenu dizajnu v roku 2005, nevydarené skúšky, pandémiu, problémy s nosnou raketou a niekoľko ďalších zdržaní sme sa však štartu napokon dočkali až tento rok, s finálnou cenovkou vo výške takmer 10 miliárd dolárov.
Od štartu v čase vydania tohto článku prešli už tri dni a zhruba 18 hodín, vesmírny teleskop Jamesa Webba je už vzdialený viac ako 530 000 kilometrov od Zeme. Za sebou má tak aktuálne zhruba 37 % naplánovanej trasy na ceste do svojej cieľovej destinácie v libračnom bode L2 sústavy Slnko-Zem.
Keď si však oficiálnu webovú stránku NASA venovanú vesmírnemu teleskopu otvoríte vy, na obrazovke už pravdepodobne uvidíte celkom iné údaje. Teleskop Jamesa Webba totiž aktuálne putuje vesmírom rýchlosťou zhruba 1 km/s.
Na tejto webovej stránke môžete okrem aktuálnej polohy a rýchlosti teleskopu vidieť aj jeho doterajší postup v rámci jednotlivých kľúčových udalostí počas jeho letu. Teleskop už má za sebou okrem samotného štartu napr. aj otvorenie solárneho panelu, korekciu trajektórie a vysunutie antény. Aktuálne by malo dochádzať k otvoreniu konštrukcie solárneho štítu.
„Webb“, ako NASA tento teleskop prezýva, má pred sebou celý rad skutočne komplikovaných úkonov, ktorých priebeh bude najbližších 26 dní robiť vrásky na čele vedcov i nadšencov po celom svete. Ak pôjde všetko hladko, po 29,5 dňoch od štartu by mal sa mal už teleskop nachádzať v libračnom bode L2 a čakať na ochladenie všetkej techniky. Ďalších päť mesiacov bude mať následne Webb na zarovnanie optík a kalibráciu vedeckých prístrojov.