Už 11. ročník unikátnej čitateľskej ankety NAY TECHBOX roka je oficiálne spustený a tak je dobre poznať aj produkty, za ktoré môžete v ankete hlasovať. Samozrejme, ani tento rok to nie je „zadarmo“. Za hlasovanie v ankete môžete vyhrať aj jednu zo špičkových cien od partnerov. Stačí zahlasovať a koncom januára sa dozviete, či niektorá z až šiestich cien je vaša.
Výber tých najlepších z najlepších je opäť výlučne na vás, čitateľoch, kupujúcich a používateľoch najrôznejších produktov, služieb operátorov či bankových aplikácií. Stačí si otvoriť stránku NAY TECHBOX roka, prezrieť si nominácie najlepších z najlepších a hlasovať. Celkovo je možné odovzdať až 8 hlasov v 8 kategóriách ankety FOTOAPARÁT, TV, SLÚCHADLÁ, SMARTFÓN, BANKOVÁ APLIKÁCIA, OPERÁTOR, SMART HOME a INOVÁCIA.
Samozrejme, hlasovať môžete iba v tých kategóriách, v ktorých sa vyznáte. Pokojne vyberte len najlepší smartfón alebo fotoaparát. Je čisto na vás, prečo dáte hlas svojmu favoritovi, zaujať vás môže parametrami, cenou, kvalitou spracovania či osobnými skúsenosťami.
Vyhrať môžete najnovšiu generáciu hodiniek Apple Watch Series 7 45 mm od Tatra banky, unikátny robotický vysávač iRobot Roomba j7+ od PLAY Electronics, s. r. o., distribútora iRobot v SR a potešiť sa môžete aj z reproduktora JBL PartyBox On-The-GO od DSI Slovakia s.r.o, distribútora značky JBL. Tešiť sa môžete aj smartfóny Motorola moto g60 od Lenovo (Slovakia), Xiaomi 11 Lite 5GNE aj so smart náramkom Mi Smart Band 6 NFC od mi-store.sk a smartfón Samsung Galaxy A32 5G od partnera VÚB banka.
Predstavujeme kategóriu NAY TECHBOX FOTOAPARÁT roka 2021
Aj v 11. ročníku ankety NAY TECHBOX roka 2021 sme vám hlasovanie zjednodušili tým, že v každej z ôsmich kategórií máte na výber 6 najlepších zástupcov. Je to určite jednoduchšie, ako by ste mali prezerať desiatky produktov. V redakcii nám totiž počas roka prejdú prakticky všetky top produkty cez ruky a vieme, čo v danom roku patrí k tomu najlepšiemu.
Pozrime sa teda na šesticu nominovaných produktov v kategórii NAY TECHBOX FOTOAPARÁT roka 2021.
Canon EOS R3
V tele horúcej novinky je osadený full-frame snímač s rozlíšením 24,1 Mpx. Je to prvý skladaný BSI CMOS snímač od Canonu. Citlivosť snímača je ISO 100 – ISO 102 400. Snímač je navyše zavesený na 5-osovej stabilizácii a je schopný stabilizovať až do 8 krokov. Aj vďaka výkonnému procerosu DIGIC X je novinka schopná kontinuálne snímať rýchlosťou až 30 fps v plnom rozlíšení pri použití elektronickej uzávierky. V prípade mechanickej sa rýchlosť zníži na 12 fps.
Nechýba ani Dual Pixel AF systém, konkrétne Dual Pixel CMOS AF II. Samozrejmosťou je aj trackovanie hlavy, tváre či oka, a to nielen v prípade ľudí, ale aj zvierat. Novinkou v tomto svete je aj Vehicle Priority AF. Lahôdkou novinky je autofókus určovaný pohľadom! Video je možné natáčať do rozlíšenia 6K, teda 6 000 x 3 164 px. Video je možné natáčať pri 60 fps, čo je úplne ideálne aj na športové podujatia. V prípade 4K Ultra HD rozlíšenie je možné natáčať už pri 120 fps. Na ukladanie dát slúžia buď SD alebo CFexpress B karty. Samozrejmosťou je Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5 či gigabitový Ethernet.
FUJIFILM X-T30 II
Vo vnútri tohtoročnej novinky nájdeme 26,1 Mpx X-Trans CMOS APS-C snímač a procesor X-Processor 4. Okrem zaostrovania od 0,02 sekundy mu nechýba sledovanie objektov v reálnom čase, vrátane sledovania tváre a oka. Zaostrovanie na báze fázového posunu so 425 bodmi je možné využívať v takmer úplnej tme, v -7EV. Citlivosť snímača je na úrovni ISO 160 – ISO 12 800, resp. ISO 80 – ISO 51 200 v rozšírenom režime. Maximom pre kontinuálne snímanie je 8 fps v plnom rozlíšení, v prípade prepnutia do elektronickej uzávierky je to až 30 fps, hoci aj s 1,25x cropom!
Samozrejmosťou je aj možnosť natáčania 4K a 4K Ultra HD videí. Novinka ich zvláda natáčať pri 8-bitovej farebnej hĺbke v 4:2:0 a 30 fps, resp. 10-bitoch v 4:2:2 v prípade použitia externého rekordéra cez HDMI. Poteší aj F-Log. V prípade Full HD je možné natáčať až do 240 fps. Na ukladanie dát slúži slot na SD kartu s maximom 2 TB. Nechýba Bluetooth či Wi-Fi. Batériu je možné dobíjať aj „za jazdy“ cez USB-C port.
Leica SL2-S
Leica tento rok prekvapila novým modelom s výmennými objektívmi a bajonetom L-Mount. Novinka má 24,6 Mpx full-frame snímač a Maestro III procesor, vďaka ktorému dokáže snímať rýchlosťou do 25 fps (AF-S) alebo 5 fps (AF-C) v plnom rozlíšení. Pomáha jej k tomu aj 4 GB vyrovnávacia pamäť. RAW je možné snímať až do 14-bitových farieb. Snímač má mať citlivosť od ISO 100 do ISO 50 000. Snímač je na 5-osovej stabilizácii. Na zaostrovanie využíva 225-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu, DFD. Leica ho vylepšila a nazvala Leica Object Detection AF.
Video je možné natáčať v 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps, v 10-bitovej hĺbke a s 4:2:2 vzorkovaním, ale aj vo 4K (4 096 x 2 160 px) v ProRES a 30 alebo 60 fps (cez HDMI). Neskôr má aktualizáciou firmvéru prísť aj 4K 60p video s možnosťou nahrávania na kartu s HEVF. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny a dokáže odolávať vode a prachu, spĺňa certifikáciu IP54. Určite poteší aj dvojitý slot na SDXC karty typu UHS-II. Batéria s kapacitou 1 860 mAh by mala zvládnuť 510 záberov.
Nikon Z 9
Nový Nikon Z 9 disponuje novým vrstveným full-frame CMOS snímačom s rozlíšením 45,7 Mpx a novým procesorom EXPEED 7. Všetko je to „zabalené“ v tele z horčíkovej zliatiny s kompletným utesnením voči vode a prachu. A aby sa nič nestalo ani snímaču vo vnútri, ktorý je mimochodom stabilizovaný, Nikon vyvinul tzv. VR lock, ktorý uzamkne stabilizátor počas nečinnosti. Z 9-tka je vybavená doteraz najsofistikovanejším systémom automatického zaostrovania a 3D sledovania. Na zaostrovanie využíva 493-bodový autofókus s 405 bodmi automatického zaostrovania s automatickým výberom poľa. Citlivosť snímača je od ISO 64 do ISO 102 400.
Extrémne rýchly procesor a obrovská vyrovnávacia pamäť umožňujú vytvoriť v sekvencii až 1 000 záberov vo formáte RAW v plnom rozlíšení pri rýchlosti 20 fps, no Z 9 je schopná snímať rýchlosťou až 120 fps pri 11 Mpx rozlíšení v JPEG formáte! 120 fps! Ďalším extrémom je možnosť natáčanie 8K UHD videí pri 24 – 60 fps! Lahôdkou je maximálny čas pre jedno video – 125 minút (pri 30 fps). To už snáď Nikon Z 9 má aj ventilátor vo vnútri na chladenie. Z 9 má podporovať aj formát ProRes 422 HQ, ktorý vyžadujú mnohí video producenti až do frekvencie 4K 60p. Po blížiacej sa aktualizácii zas bude Z 9 schopná natáčať aj 8K RAW pri 60 fps. V súčasnosti využíva N-RAW.
Panasonic LUMIX GH5 II
LUMIX GH5 II je pomerne malý, zato veľmi výkonný CSC aparát so špičkovým výstupom. Má vylepšený 20,3 Mpx Micro 4/3 snímač s antireflexnou vrstvou a výkonný procesor Venus Engine. Snímač je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii Dual I.S. 2. Tá má dosahovať úroveň 6,5EV. V prípade videa je stabilizácia doplnená ešte aj softvérovo. Nový LUMIX sa chváli rýchlym a vysoko presným automatickým zaostrovaním, pričom obsahuje pokročilú technológiu hĺbkového učenia, ktorá rozpoznáva konkrétne objekty, a to vrátane ľudí a zvierat. Pri snímaní osôb okrem rozpoznania očí, tváre a tela rozpoznáva pomocou technológie detekcie v reálnom čase samostatne tiež hlavu.
Výrobca v novinke vylepšil aj oblasť videa. Mnohých určite poteší možnosť záznamu 4K a 4K Ultra HD videa so 60 fps v 10-bitovej farebnej hĺbke a 4:2:2 vzorkovaním aj interne, nie len cez HDMI výstup aj s VFR. Video je možné natáčať pri dátovom toku 400 Mbit/s v ALL-Intra. Zároveň Panasonic „odstránil“ obmedzenie času nahrávania. Po novom ho obmedzuje iba batéria, alebo pamäť. Aj jedno aj druhé je ale možné riešiť externe. Novinka podporuje 27W USB-C nabíjanie. Batéria má po novom kapacitu slušných 2 200 mAh. Na ukladanie dát slúžia dva sloty pre SD UHS-II V90 karty.
Sony Alpha 1
Vo vnútri Sony Alpha 1 je najmodernejší a najvýkonnejší hardvér aký dokáže Sony aktuálne dodávať. Základom je full-frame snímač s rozlíšením 50,1 Mpx, sekunduje mu BIONZ XR procesor. Táto kombinácia dokáže kontinuálne snímať rýchlosťou 30 fps v plnom rozlíšení. Buffer aparátu dokáže zhltnúť 155 RAW alebo 165 JPEG záberov. Navyše v režime Pixel Shift Multi Shooting je možné snímať až 199 Mpx statické zábery posunom stabilizácie snímača. Snímač Exmor RS BSI CMOS snímač je tzv. skladaný, čo v preklade znamená, že má v sebe integrovanú pamäť. Na snímači je aj duálny autofókus pracujúci s 759 AF bodmi, ktoré pokrývajú 92 % celého snímača. Samozrejmosťou je sledovanie objektu s pomocou umelej inteligencie, pričom Eye AF, teda ostrenie na oko, v reálnom čase je dostupné aj pre snímanie vtákov.
Lahôdkou je určite aj video. Top rozlíšením je 8K Ultra HD (7 680 x 4 320 px) pri 30 fps v 4:2:0 a XAVC HS Long-GOP formáte. Na snímanie využíva pritom celý snímač. Nechýba ani 4K Ultra HD až do 120 fps. Profesionálov poteší aj možnosť natáčania 16-bitového videa cez HDMI výstup, ale aj readout z 5,8K rozlíšenia pri Super 35 režime natáčania pre maximum detailov či 4:2:2 10-bit farebný sampling, 10-bit Slog-3 či S-Cinetone z profi kamier výrobcu. Samozrejmosťou novinky je prítomnosť Wi-Fi modulu pre vzdialené ovládanie či zálohovanie. Sony a1 je ale vybavená Wi-Fi 5, teda Wi-Fi ac. Určite ale potečí aj USB 3.2 port.
Vyberte najlepších a hlasujte tu!
Hlasovať môžete do 16. januára 2022.
Podrobné pravidlá súťažnej ankety NAY TECHBOX roka 2021 nájdete na web stránke NAYTECHBOXroka.sk.
Vopred ďakujeme za podporu ankety najmä generálnemu partnerovi ankety NAY a partnerom: Tatra banky, ESET, Canon, JBL, mi-store.sk, iRobot, Motorola a VÚB banka.