Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

FUJIFILM X-T30 II - nová generácia retro lahôdky za slušnú cenu

FUJIFILM X-T30 II - nová generácia retro lahôdky za slušnú cenu
Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
FUJIFILM X-T30 II - nová generácia retro lahôdky za slušnú cenu
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM predstavil druhú generáciu cenovo dostupného CSC s retro vzhľadom. Dizajn síce ostal zachovaný, vymenili sa však vnútornosti. K lepšiemu. Navyše cenovo patrí k tým prijateľnejším.

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM X-T30 II je po vyše dvoch rokoch novou generáciou cenovo dostupného CSC s retro vzhľadom. Ten sa prakticky nezmenil, azda iba strieborná farba nabrala tmavší odtieň.

Vo vnútri sa na prvý pohľad neudiali žiadne zmeny, novinka stále využíva 26,1 Mpx X-Trans CMOS APS-C snímač a procesor X-Processor 4. Na druhej strane sa ale zrýchlilo zaostrovanie, výrobca tvrdí, že vie ostriť od 0,02 sekundy. Zároveň mu nechýba sledovanie objektov v reálnom čase, vrátane sledovania tváre a oka. Zaostrovanie na báze fázového posunu so 425 bodmi je vraj možné využívať v takmer úplnej tme, v -7EV (s FUJINON XF50mmF1.0 R WR). Pre videá sa ale zíde aj zaostrovanie na báze detekcie kontrastu.

Zdroj | FUJIFILM

Citlivosť snímača je rovnaká ako v staršom modeli, ISO 160 – ISO 12 800, resp. ISO 80 – ISO 51 200 v rozšírenom režime. Maximom pre kontinuálne snímanie je 8 fps v plnom rozlíšení, v prípade prepnutia do elektronickej uzávierky je to až 30 fps, hoci aj s 1,25x cropom!

Vynovením prešiel aj automatický režim, ktorý má lepšie detegovať akú scénu „vidí“, „či sú v zábere ľudia, a podľa ďalších údajov, ako sú informácie o farbe a vzdialenosť svetelného zdroja, a podľa najnovšej technológie spracovania obrazu upraví nastavenia na optimálne možnosti. Tento režim automaticky aplikuje nastavenia Color Chrome Effect (modrá), Clarity, D Range Priority a ďalšie nastavenia podľa danej podmienky, vďaka čomu budú krajinky krajšie a živšie, portréty budú mať príjemný odtieň pokožky, pričom bude pri portrétovaní zvýrazňovať modrú oblohu a prirodzené pozadie.“

Zdroj | FUJIFILM

Keďže je to FUJIFILM, nechýbajú mu ani simulácie filmov, celkovo ich má 18 – PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Classic Neg., ETERNA/Cinema, ETERNA BLEACH BYPASS, ACROS, ACROS + Ye Filter, ACROS + R Filter, ACROS + G Filter, Black & White, Black & White + Ye Filter, Black & White + R Filter, Black & White + G Filter a Sepia.

Novinkou je vylepšený LCD displej na zadnej strane. Má síce 3 palce, ale rozlíšenie až 900 x 600 px a je dotykový. Hľadáčik má 0,39 cm uhlopriečku, je typu OLED a má rozlíšenie 1 024 x 768 px.

Zdroj | FUJIFILM

Samozrejmosťou je aj možnosť natáčania 4K a 4K Ultra HD videí. Novinka ich zvláda natáčať pri 8-bitovej farebnej hĺbke v 4:2:0 a 30 fps, resp. 10-bitoch v 4:2:2 v prípade použitia externého rekordéra cez HDMI. Poteší aj F-Log. V prípade Full HD je možné natáčať až do 240 fps. Na ukladanie dát slúži slot na SD kartu s maximom 2 TB.

Nechýba Bluetooth či Wi-Fi, no len v starších štandardoch 4.2 resp. 4. Batériu je možné dobíjať aj „za jazdy“ cez USB-C  port. Telo si zachovalo rovnaké rozmery – 118,4 x 82,8 x 46,8 mm, hmotnosť je takmer 380 gramov.

Novinka bude v predaji od októbra 2021 s cenou od 899 € za telo, resp. 999 € za set s XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ alebo 1 2999 za set s výborným sklom XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS. V predaji bude v čiernej a čierno-striebornej farbe.

Zdroj | FUJIFILM

Zdroj