Reklama

Americká armáda má prvé bojaschopné laserové delo

Zdroj | US Army
Juraj Procházka
Zdroj | US Army
Zdroj | US Army

Fyziku neoklameme, takže laserové pištole a pušky, schopné v okamihu deštruovať ciele a rozosievať smrť a skazu na veľkú vzdialenosť, zostávajú v ríši fantázie. V malých prenosných laseroch jednoducho nedokážeme zaistiť dostatočne veľký zdroj energie na generovanie potrebného výkonu.

Neplatí to však pre bojové plavidlá, kde je dostatok miesta, aj energetických zdrojov, aby mohli niesť potrebné masívne agregáty. Tam sa už laserové delá objavili a môžu sa stať účinným systémom obrany proti lietajúcim strojom, aj delostrelectvu.

Pozrite si

Laserové delo HELIOS zmení vojnové lode

Vývoj sa však nezastavil. Americká armáda postavila a otestovala prvý prototyp laserovej zbrane schopnej boja na pevnine. Laserové delo s kostrbatým názvom Directed Energy-Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD) bolo vyvinuté len za 24 mesiacov a namontované na bojové vozidlo, obrnený transportér Stryker. A hneď nato malo armádnu premiéru na bojových streľbách vo Fort Sill v Oklahome.

Keďže laserové delá majú prakticky neobmedzenú muníciu a náklady na jeden výstrel sú asi jeden dolár, pričom dokážu zasiahnuť vzdialené ciele rýchlosťou svetla, sú lveľmi atraktívnou voľbou pre vojenských stratégov.

V pechotných zbraniach sa síce lasery zatiaľ uplatnia len ako zameriavače, ale armády, vrátane tej americkej, vyvíjajú lasery, ktoré bude možné namontovať na rôzne mobilné platformy, aby sa dali použiť na obranu pred hrozbami v podobe dronov, rakiet, či delostrelectva.

Zdroj | US Army

Prototypy laserových zbraní už nasadilo americké námorníctvo a teraz sa zbraňové systémy založené na laserovej technológii a napájacie zdroje zmenšili natoľko, že je možné ich nainštalovať na vozidlá, ako je Stryker.

Nový laserový systém, ktorý je súčasťou viacdoménových operácií armády zameraných na modernizáciu protiraketovej a protivzdušnej obrany, je produktom Kancelárie US Army pre rýchle spôsobilosti a kritické technológie (RCCTO), Air and Missile Defense Cross Functional Team, Centra požiarnej bezpečnosti, a veliteľstva US Army pre testovanie a hodnotenie.

Zdroj | US Army

Počas cvičenia Combat Shoot-off bol laserom vybavený Stryker podrobený scenárom zahŕňajúcim realistické hrozby, aby vyhodnotil systém a našiel spôsoby, ako vylepšiť budúce verzie. Vojaci sa naučili používať systém DE M-SHORAD za pár dní natoľko, že dokázali vyhľadávať, zameriavať a zasahovať ciele. Jednou z pripomienok bol návrh vymeniť použitý ovládač systému za komerčný herný ovládač.

Pozrite si

Satelity ohrozuje kozmický odpad, zostrelí ho laserové delo

Generálporučík L. Neil Thurgood, riaditeľ pre hypersoniku, riadenú energiu, vesmír a rýchlu akvizíciu zhodnotil výsledky testov tak, že prototyp laserového dela spĺňa predpoklady na jeho zaradenie do výzbroje. Zatiaľ nepôjde o masovú záležitosť, keďže v ďalšej fáze programu RCCTO dodá v roku 2022 štyri laserom vybavené vozidlá Strykers, ale trend je jasný.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.