- #Smart home
- 4 min.
- 13.4.2021
Slovenský Vimron dokáže sledovať domácich miláčikov, ale aj kravy na paši
Bratislavská spoločnosť Vimron, ktorá už 15 rokov pracuje v oblasti vývoja a výroby telemetrie a GPS monitoringu v poslednom čase vyvinula vlastnú škálovateľnú IoT architektúru, vďaka ktorej je schopná vyrábať snímače pre akékoľvek odvetvie. Či už ide o koncových zákazníkov s domácimi miláčikmi, alebo dokonca o poľnohospodárov, ktorí by chceli hospodáriť smart.
Vimron aktuálne vyrába niekoľko zariadení, no kúpiť si v bežnom predaji je možné iba jediné – Vimron Personal GPS Tracker s cenou takmer 200 €. Ide o zariadenie na monitorovanie pohybu, ktoré dokáže vďaka GPS sledovať prakticky čokoľvek, vrátane detí či domácich miláčikov.
Na presné určovanie polohy využíva tri GNSS systémy (GPS, QZSS, GLONASS, Galileo), pričom rozšíriť ho je možné aj o indoor lokalizáciu. Vo vnútri je SIM karta, ktorá v prípade potreby vie na zvolené číslo poslať aj SMS. Samozrejmosťou je však mobilná alebo on-line appka, cez ktorú je možné Personal GPS Tracker nie len sledovať, ale aj nastavovať. Napríklad je možné nastaviť bezpečnostné zóny, ktoré keď tracker prekročí, dostanete o tom notifikáciu.
K dispozícii je aj Bluetooth 5.0 modul, cez ktorý vie tracker komunikovať aj s inými možnými Bluetooth LE senzormi. Vo vnútri je dobíjateľná 2 000 mAh Li-Ion batéria. Nabíja sa cez microUSB port. Tracker je pritom odolný voči vode, prachu či vlhkosti (IP65). Výdrž na jedno nabitie závisí od toho ako často bude Tracker posielať dáta, no výrobca odhaduje výdrž na mesiace až 1 rok.
Okrem toho ale Vimron vyrába aj Industry GPS Tracker, malú kocku s podobnými vlastnosťami ako Personal GPS Tracker. Má ale lepšiu odolnosť (IP68) a môže byť poháňaný rôznymi typmi batérií (AA, C, D). Tretím aktuálnym produktom je Vimron Gateway, ktorý slúži na komunikáciu senzorov so svetom, keďže aj k tejto krabičke je možné cez Bluetooth LE pripojiť viac ako 110 rôznych senzorov. Samozrejme, aj Gateway je napájané batériou, takže nie je potrebná žiadna elektroinštalácia.
Vimrom má senzorov neúrekom, vyrobiť a dodať je schopný merače na najrôznejšie veličiny. Miniatúrne krabičky (40 x 40 x 20 mm, 15 g) môžu obsahovať senzory látok v plynoch, kvapalinách a pôde, snímače pohybu a orientácie v priestore, alebo snímače fyzikálnych vlastností ako teplota, vlhkosť, hluk, kvalita ovzdušia… v prostredí. Na komunikáciu s Trackermi alebo Gateway využívajú spomínané Bluetooth 5.0.
Všetko toto funguje vďaka sieti NB-IoT, teda NarrowBand Internet of Things. Táto sieť už niekoľko rokov funguje aj na Slovensku a pokrýva prakticky celé územie Slovenska vďaka pásmu v 800 MHz. Ako som pred rokmi písal, „nízka energetická náročnosť prenosov umožňuje extrémne vysokú výdrž batérie v pripojených zariadeniach. V závislosti od objemu a periodicity dátových prenosov môže zariadenie fungovať bez nabíjania alebo výmeny batérie vraj aj viac ako 10 rokov.“ Viac i NB-IoT sa ale dočítate v samostatnom článku, príp. aj v prehľadnej tabuľke na Wikipedii.
Výhodou je, že vďaka NB-IoT sieti sú dátové prenosy minimálne. Senzory zo zariadení potrebujú iba niekoľko bajtov na prenos prevažne textových informácií. To predstavuje možno 100 kB denne (v závislosti od nastavených intervalov merania a zasielania). Mesačne sú to možno 3 MB dát, ktorých cena je dnes v operátorskom svete už len pár centov.
Vimron ale využíva aj LTE-M siete, ktoré zas na Slovensku prevádzkuje Orange. V tejto sieti je možné odosielať dáta podstatne vyššou rýchlosťou a nízkou latenciou, no stále s relatívne slušnou minimálnou spotrebou. Opäť však upozorním na prehľadnú tabuľku týchto sietí na Wikipedii.
Dnes už NB-IoT a LTE-M fungujú bez problémov aj v celej Európe a tak je využívanie tzv. GPS trackerov nie je žiadny problém. Môžete ho mať nie len v aute, ale pokojne aj v batožine či pre maximálnu istotu aj pri dieťati. Nevýhodou môžu byť ale rozmery. Základný tracker od Vimronu má rozmery až 78 x 48 x 29 mm, hmotnosť 90 gramov tiež nebude ideálna pre monitorovanie napríklad mačiek či drobných plemien psov.