Reálny svet sa nám v čoraz väčšej miere prekrýva s digitálnym. Aj keď sú obidva úplne odlišné, predsa len majú niečo rovnaké, v oboch zanechávame stopy. Čo je digitálna stopa, ako ju vieme ovplyvniť a prečo jej treba venovať pozornosť?
Digitálnu, resp. elektronickú stopu vytvoríte z dát, ktoré po sebe zanechávate vstupom na internet, ale aj k iným elektronickým zariadeniam. O tom, že nektoré dáta posielate „ďalej“ vás systém a aplikácie informujú, ale iné odovzdávate nevedomky, tzv. pasívne. Napríklad vašu IP adresu vie nielen váš poskytovateľ, správca servera, ale aj služba, ktorú na internete využívate. Pasívne stopy v digitálnom priestore po vás nechávajú aj zariadenia po pripojení na internet, či už ide o smartón, notebook alebo smart TV.
S digitálnou stopou je úzko previazaná digitálna identita. Odzrkadľuje vaše správanie na internete a na sociálnych sieťach. Nemusí sa teda úplne zhodovať s tým, aký ste v skutočnosti. Ako isto viete, na webe si môžete pomerne jednoducho vytvoriť množstvo digitálnych identít. Kyberzločinci to radi zneužívajú a účinne tak znemožňujú ich odhalenie.
Viete, že…
ako občan EÚ máte podľa regulácie GDPR právo požiadať o poskytnutie dát, ktoré o vás niektorá zo spoločností zbiera? Vďaka legislatíve je to teda možné, no komplikované. Aj preto majú veľké on-line služby (sociálne siete) často priamo v nastaveniach možnosť, vďaka ktorej si môžete vyžiadať všetko, čo o vás daný prevádzkovateľ vie.
Digitálna stopa je trvalá a nezmazateľná súčasť našej on-line existencie. Myslite na to, že všetko, čo na internete zverejnite, navždy tam ostane.
Mnohí používatelia sa nazdávajú, že to, čo zverejnia na internete nie je dôležité. Nie je to tak. Vaše fotografie z divokej žúrky, ktorými ste sa pochválili na Facebooku môžu o pár rokov rokov zneistiť vášho zamestnávateľa počas pohovoru. Ak ste ich aj neskôr vymazali, ste si istí, že ich vaši priatelia nezdieľali?
Okrem poškodenia reputácie, krádeže identity a osobných údajov vás môže špehovať stalker, presnejšie kyberstalker. Pre takéto typy ľudí nie je ľahší cieľ ako osoba, ktorá rada a pravidelne zverejňuje svoje súkromné údaje. Dodávame, že stalkerom nemusí byť len cudzia osoba, ale pokojne aj váš kolega/kolegyňa z práce či dokonca životný partner.
Viete čo je sharenting? Jedno z najväčších rizík digitálnej éry je verejné zdieľanie informácií, obrázkov a videí o ďeťoch a ich aktivitách na sociálnych sieťach. Takéto príspevky často obsahujú mená, narodeniny ale aj názov školy, ktorú deti navštevujú. Ľahko sa môžu ocitnúť v rukách kyberzločincov, on-line predátorov a pedofilov. Tento pojem vznikol z anglických slov share – zdieľať a parenting – rodičovstvo.
Ako sa chrániť voči sharentingu? Každé zariadenie, s ktorým sa pripájate k internetu, chráňte bezpečnostným softvérom. Súkromie vo vašich profiloch si nastavte tak, aby bolo viditeľné len pre vašich schválených priateľov. A samozrejme, nezdieľajte súkromné informácie o vašich deťoch verejne, určite tam nepatria ich fotografie v nevhodných pózach či nebodaj v plavkách.
Ako môžete ovplyvniť digitálnu stopu?
- Správajte sa slušne. Nielen v skutočnom živote, ale aj v tom virtuálnom, kde môže vašu slabosť niekto ľahko zneužiť.
- Nezdieľajte informácie, ktoré nie sú nevyhnutné na používanie danej appky, alebo služby.
- Nezverejňujte žiadne súkromné informácie – ani v e-maili a rozhodne nie v messengerových službách.
- Chráňte sa silnými heslami.
- Využívajte bezpečnostný softvér.
- A napokon najdôležitejšie – majte stále na zreteli, že všetko čo na internet dáte, tam aj ostane.
V každej on-line službe si môžete nastaviť súkromie, kde si viete zvoliť úroveň zabezpečenia vašich dát. V Google, ktorý používa zrejme každý Slovák, si nájdite nástroj Kontrola súkromia a tam postupujte podľa pokynov.
Skontrolujte si ako máte nastavenú vašu aktivitu na webe a v aplikáciách. Pokiaľ používate prehliadač Chrome, majte na pamäti, že uchováva podrobnú históriu vašich vyhľadávaní a on-line aktivít. Smartfón s OS Android zaznamenáva aktivitu v appkách, ktoré ste používali. Ak si to neprajete, môžete zaznamenávanie vašich aktivít vypnúť.
Google sleduje aj vašu polohu, vypnúť ju môžete v Google Mapy. Rovnako vás sleduje na YouTube a vie zrejme lepšie ako vy, aké videá máte radi. Ak si neželáte zaznamenávanie vašich aktivít, môžete túto funkciu pozastaviť a vymazať históriu vášho vyhľadávania.
Odporúča sa aspoň raz za štvrťrok vymazať históriu. Nemusíte to robiť ručne, dá sa to nastaviť tak, aby sa história automaticky odstránila napríklad každé 3 mesiace.
Nezabúdajte, digitálnu stopu nebudete mať nikdy pod kontrolou, dokážete sa však chrániť tak, že najdôležitejšie informácie si necháte len pre seba. Internet nie je bezpečné miesto.
S digitálnou identitou sa spája aj pojem digitálne občianstvo. V tomto prípade ide o užitočnú vec, vďaka ktorej nemusíte s úradmi komunikovať osobne a opakovane poskytovať údaje, ktoré sú dostupné v centralizovaných štátnych systémoch. Okrem toho je tu digitálny podpis, aj ten uľahčuje vašu identifikáciu, pričom má druhá strana istotu, že ide skutočne o vás. Digitálny podpis a jeho šifrovací mechanizmus tvoria dve časti. Súkromný kľúč – je tajný a poznáte ho len vy. Verejný kľúč – je verejne dostupný, no zároveň spárovaný so súkromným kľúčom používateľa.
Kvalitný bezpečnostný softvér je základom ochrany na internete a nie je pritom vôbec drahý. Výhodný balík pre domácnosti je ESET Family Security Pack. Predstavuje bezpečnostné riešenie pre celú rodinu, s ktorým ochránite až 4 zariadenia. S touto licenciou môžete kombinovať bezpečnostné produkty v OS Windows, Android, macOS a Linux.
Viac informácií k tejto téme nájdete na bezpecnenanete.sk. Rozhodne investujte pár minút a prečítajte si články o tom, ako sa starať o digitálnu stopu, čo vám hrozí, keď sa o ňu nepostaráte, ale aj Ako si skontrolovať nastavenie súkromia v službe Google či Ako nájsť v telefóne sledovacie aplikáciu.
Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.