Reklama

Rover Perseverance sa pozrie na Mars aj z výšky. Vďaka dronu

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Kým ESA a Roskosmos vyslanie svojej marsovskej misie ExoMars s roverom Rosalind Franklin odkladá na rok 2022, NASA tohtoročné štartové okno zmeškať nehodlá.

V plánovanom termíne (štartovacie okno trvá 17. júla až 5. augusta 2020) vyšle prostredníctvom rakety Atlas V 541 k Marsu nový rover Perseverance (Vytrvalosť). Plánovaný termín pristátia v oblasti krátera Jezero je 18. február 2021.

Pozrite si

NASA vybrala miesto pristátia roveru Mars 2020

Rover, ktorý je do veľkej miery kópiou svojho staršieho súrodenca Curiosity, úspešne operujúceho na Marse od 6. augusta 2012, je unikátnym zariadením v dejinách robotického prieskumu planét.

Perseverance nesie na palube sedem vedeckých prístrojov na štúdium povrchu Marsu, celkovo až 23 kamier (Curiosity ich má 17) a dva mikrofóny. Zároveň sa však od Curiosity líši unikátnym prvkom výbavy. Jej súčasťou je totiž špeciálny vrtuľník Mars Helicopter, ktorý pomôže roveru vyhľadávať miesta na výskum.

Zdroj | NASA

V týchto dňoch je NASA v záverečných fázach prípravy Perseverance pred odletom na červenú planétu. Vedci v Jet Propulsion Laboratory (JPL) počas uplynulého týždňa skompletovali stroj, vykonali potrebné testy a naplnili jeho nádrže palivom. Pripevnili tiež na palubu roveru Mars Helicopter a jeho nabíjací systém, aby sa ubezpečili, že je pripravený lietať na marťanskej oblohe. Otestovaná bola aj schopnosť vysielať a prijímať dátové prenosy medzi dronom a roverom, ako aj schopnosť vrtuľníka dobíjať energiu z roveru.

Zdroj | NASA

Komunikácia s roverom bude prebiehať prostredníctvom technológie Zig-Bee v pásme 900 MHz a komunikačný systém zaistí prenos dát rýchlosťou 250 kbit/s na vzdialenosť do 1 000 m.

Pozrite si

Kozmonautika 2020: máme sa na čo tešiť

NASA už vlani otestovala tento dron s hmotnosťou 1,8 kg vo vesmírnom simulátore JPL. Vedecký tím v ňom napodobnil marťanskú atmosféru a gravitáciu v podtlakovom valci, kde sa vrtuľník vznášal niekoľko centimetrov nad zemou. Na Marse bude mať náročnejšie poslanie.

Keďže atmosféra Marsu je extrémne riedka, vzlet zabezpečujú dva protichodné rotory o dĺžke 1,2 metra, otáčajúce sa rýchlosťou 1 900 až 2 800 ot/min. Mars Helicopter bude schopný vzlietnuť do výšky 10 metrov a lietať do vzdialenosti 300 metrov od roveru. Vybavený je kamerou s vysokým rozlíšením, ktorá slúži na prieskum aj na navigáciu.

Zdroj | NASA

NASA plánuje vykonať celkovo 5 letov v priebehu tridsiatich dní. Prvý let sa má uskutočniť asi dva a pol mesiaca po pristátí Perseverance. Vtedy by sa mal rover nachádzať asi 100 metrov od miesta pristátia.

Experiment s Mars Helicopter otestuje možnosti využitia dronov na prieskum terénu pre budúce generácie roverov na iných planétach. S ich pomocou dokážu  rovery prekonať na Marse za deň (respektíve marsovský sol) až 3x väčšiu vzdialenosť ako doteraz. O helikoptére uvažuje NASA aj pri výskume saturnovho mesiaca Titan.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.