Google pomaličky odhaľuje netrpezlivo očakávaný Pixel 4. Najnovšie potvrdil čip Soli a tvárovú biometriu.
V dobe, keď je jednou z hlavných tém sveta smartfónov bezrámikový displej a výrobcovia prichádzajú s najrôznejšími, viac či menej, šialenými riešeniami, aby sa čo najviac priblížili vytúženému 100% pokrytiu prednej strany zariadenia aktívnym displejom, zrazu sa objavia náhľady pripravovaného Pixel 4, ktorý má na hornej časti displeja pás pripomínajúci osem prúdovú diaľnicu.
Ľudia sa pýtajú, či sa v Google nezbláznili. S čistým svedomím môžeme povedať, že v Google pobrali viac zdravého rozumu, než väčšina konkurencie s ich vysúvacími, či preklápacími fotoaparátmi, prípadne dierami v displeji. Pixel 4 v tom tučnom páse skrýva zmysluplnú technológiu, ktorá estetickú netrendovosť viac ako ospravedlní.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=KnRbXWojW7c
Pixel 4 ponúkne dve novinky, ktoré potrebovali hardvérové riešenie a to bolo treba niekam umiestniť. Prvou je Soli, čip ktorý sníma pohyb v okolí telefónu. Táto technológia nie je žiadnou novinkou, dekády sa používa na detekciu lietadiel počas letov alebo na zachytenie pohybov veľkých predmetov. Tím pracujúci na smartfónoch Pixel vytvoril miniatúrnu verziu, ktorá dokáže zachytiť aj mikropohyby v okolí zariadenia. Google sľubuje kombináciu s prepracovanými algoritmami, vďaka ktorým bude telefón tiež vedieť v akej vzdialenosti od neho ste.
Soli v kombinácií s Motion Sense umožní používateľov smartfónu bezdotykové ovládanie, teda ovládanie gestami. Mávnutím ruky by ste mali dokázať prepnúť skladbu, odložiť budík alebo stíšiť hovor. Google pripomína, že je s touto technológiou len na začiatku cesty a do budúcna sľubuje oveľa viac možností. Horšou správou je, že Motion Sense bude v štvrtej generácií smartfónov Pixel len vo vybraných krajinách.
Druhou novinkou bude odmykanie zariadenia pomocou tváre. To má byť výrazne efektívnejšie, než u konkurencie. Soli po zachytení pohybu automaticky aktivuje senzory na odomykanie tvárou a tie vás po zdvihnutí telefónu okamžite začnú rozpoznávať. Celý proces má byť tak rýchly, že v momente, keď budete držať Pixel 4 v polohe na používanie, už bude odomknutý. Google sľubuje, že odomykanie bude fungovať, aj keď budete zariadenie držať hore nohami.
Potenciál tvárovej biometrie chce vývojový tím Pixel využiť čo najviac, preto týmto spôsobom aj zaplatíte alebo autorizujete aplikácie. Tu je na mieste sa pýtať na riešenie bezpečnosti. Google tvrdí, že všetky údaje zbierané a potrebné pre fungovanie spomenutých noviniek sa neodosielajú na žiadne serveri a ostávajú v bezpečí zariadenia. Uložené majú byť v bezpečnostnom čipe Pixel Titan M.
Vo finále tak na vrchnej časti Pixel 4 nájdeme infračervenú kameru na odomykanie tvárou, selfie kameru, svetlo/približovací senzor, reproduktor, čip Soli radar, bodový projektor na odomykanie tvárou, druhú infračervenú kameru a širokouhlý osvetľovač. Pixel 4 tak ponúkne totožný počet snímačov ako iPhone.
Podľa odhadov by okrem horného hrubého pásu mali byť všetky ostatné príjemne úzke, až neviditeľné. Zmiznúť by mal pás na spodnej časti displeja. Je teda možné, že sa zmení riešenie zvuku, teda odpadne jeden reproduktor, a Google pri odomykaní vsadí len na tvárovú biometriu a zanevrie na odtlačky prstov. Pixel 4 príde, ako je tomu zvykom vo verziách Pixel 4 a Pixel 4 XL.
Klasická verzia by mala mať uhlopriečku displeja 5,6- až 5,8-palca, pri prívlastku XL by to malo byť 6,2- až 6,4-palca. V hre sú odhadované rozmery 147,0 x 68,9 x 8,2 až 9,3 milimetra, hrúbka závidí od konečného riešenia fotoaparátu, pri štvorke, pri XL by to rozmery mohli vyzerať asi takto 160,4 x 75,2 x 8,2 – 9,3 milimetra.
Well, since there seems to be some interest, here you go! Wait ‚til you see what it can do. #Pixel4 pic.twitter.com/RnpTNZXEI1
— Made by Google (@madebygoogle) 12. júna 2019
S určitosťou vieme, že rozloženie fotoaparátov budete nápadne podobné tomu, čím nás strašia odhady pri nastávajúcom iPhone. Teda trojica šošoviek spolu s bleskom bude usporiadaná v štvorcovej plôške. Je vecou osobného vkusu, ako veľmi estetické toto riešenie je. Na druhej strane, ak Pixel 4 minimálne zachová latku úrovne fotoaparátu, perfektné fotografie nahradia menej estetické riešenie.
Odhady hovoria tiež to, že zatiaľ čo pri Pixel 3a sme sa tešili z 3,5-milimetrového jacku, vo štvrtej generácií po tomto konektore zostane len smutná spomienka.
Že bude Pixel 4 bežať na Android Q neprekvapí asi nikoho. Najnovší operačný systém s logom s logom malého robota by mal byť podporovaný čipovou sadou Snapdragon 855, ktorú by pri trochu odvážnejších odhadoch mala podporovať RAM o veľkosti až 6 GB.
Je veľká pravdepodobnosť, že Pixel 4 sa minimálne zredukujú hardvérové tlačidlá. Dokonca sa objavila informácia, že by najnovší Pixel mať mať Active Edge, teda aktivovanie Google Asistenta dotykom bočnej hrany zariadenia. Uvidíme.
Kedy sa potvrdia alebo vyvrátia všetky teórie a špekulácie? Google svoj smartfón zvykne predstavovať v druhej polovici roku, prelom október november, dáva ako marketingový tak obchodný zmysel. Čo už dáva nám, koncovým používateľom, menší zmysel je pravdepodobné zvýšenie ceny. Tá by sa mohla byť okolo 1 000 britských libier.