Saudská Arábia nechce byť už závislá len od príjmov z ropy, preto čoraz viac investuje do projektov na báze high-tech. Najnovšiu informáciu o udelení občianstva robotovi v podobe ženskej postavy nasleduje správa o dohode saudskoarabského korunného princa Mohammada bin Salman Al-Sauda a Richarda Bransona o investícii do projektu vesmírnej turistiky.
Kráľovstvo investuje 1 miliardu dolárov do vesmírnych spoločností skupiny Virgin Group a v budúcnosti môže pridať ďalších 480 miliónov dolárov. Partnerstvo by mohlo viesť aj k vybudovaniu zábavného centra, zameraného na vesmírne lety v Saudskej Arábii.
Investícia bude nasmerovaná do troch spoločností Virgin Group, počnúc spoločnosťou Virgin Galactic, ktorá zodpovedá za vývoj raketoplánu VSS Unity (nazývaného tiež SpaceShipTwo). Ten by mal zaisťovať platené turistické výlety do suborbitálneho priestoru. Ďalšia časť peňazí bude venovaná spoločnostiam The Spaceship Company a Virgin Orbit. Prvá z nich vyrába kozmickú loď pre spoločnosť Virgin Galactic, zatiaľ čo druhá sa zameria na služby vypúšťania malých satelitov.
Pri tejto investícii akoby sa potvrdilo karmické pravidlo, že čo dávate, to sa (mnohonásobne) vracia. Len pred troma týždňami poskytol Richard Branson finančnú injekciu 85 miliónov dolárov spoločnosti Hyperloop One na rozbehnutie vysokorýchlostne dopravy v potrubí. Zo Saudskej Arábie má získať pre zmenu financie konzorcium jeho firiem a to vo viac ako 11-násobnom objeme.
Zatiaľ nie je celkom isté, aké aktivity budú z investovaných financií podporené. Investícia ešte musí prejsť previerkami regulačných orgánov USA, ale určite je pozitívnym signálom aj pre iných investorov. Zároveň je prejavom dôvery investorov v správnu cestu prípravy komerčných letov do vesmíru.
Aj keď znovu treba zdôrazniť, že nejde o „pravé“ vesmírne lety, ale o hyperbolické suborbitálne lety do výšky asi 100 km. Pasažieri však počas nich zažijú pocit beztiaže a uvidia zakrivený zemský horizont takmer ako z obežnej dráhy. Obrazne povedané, bude to „najvyšší level horskej dráhy“.
Partnerstvo by mohlo viesť k výstavbe a rozvoju vesmírneho centra v Saudskej Arábii, aj keď táto myšlienka je zatiaľ len v polohe predstáv. Jednu z nich pre Virgin stvárnil umelec vo náčrte svojej vízie.
Richard Branson má k vesmíru blízko na viacerých frontoch. Okrem turistov a malých satelitov chce do vesmíru dostať aj stovky telekomunikačných družíc pre satelitný internet.
Spoločnosť OneWeb, v ktorej má podiel, pracuje na pláne poskytnúť globálny prístup na internet z nízkej obežnej dráhy Zeme už v roku 2019. Či sa túto smelú ambíciu podarí naplniť, uvidíme už čoskoro.