Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov budú nositeľné zariadenia ovládať väčšinu funkcií, ktoré dnes majú smartfóny.
Vyplýva to z najnovšej štúdie Ericsson ConsumerLab s názvom „Nositeľné technológie a Internet vecí“, ktorá predpokladá, že trh s nositeľnou elektronikou bude do roku 2020 zažívať boom.
Nositeľné zariadenia by tak v budúcnosti mohli úplne nahradiť smartfóny, o čom je presvedčených 43 % užívateľov smartfónov, a pomôcť spotrebiteľom komunikovať a ovládať predmety prepojené v rámci Internetu vecí (IoT).
Najpopulárnejšie sú medzi nami nositeľné zariadenia, zaisťujúce osobnú bezpečnosť. Najviac kupujeme SOS tlačidlá (32 %), inteligentné hodinky (28 %) a nositeľné GPS lokátory (27 %).
Spolu 24 % nových užívateľov nositeľných zariadení má od 15 do 24 rokov. Jeden z troch z nás, používateľov smartfónov verí, že do roku 2020 bude používať najmenej päť pripojených nositeľných zariadení.
Technológia nositeľnej elektroniky zároveň urýchľuje konvergenciu digitálneho a ľudského sveta a prepája osoby s Internetom vecí (IoT). Podľa prieskumu sme presvedčení, že nám wearables pomôžu spolupracovať s objektmi v našom okolí.
Až 60 % v prieskume opýtaných verí, že v nasledujúcich piatich rokoch bude bežné prehltnúť čip v pilulke alebo si ho aplikovať pod kožu, a to nielen za účelom sledovania dôležitých údajov týkajúcich sa zdravotného stavu človeka, ale napríklad aj na odomknutie dverí, overovanie transakcií a identity alebo kontrolu objektov.
Až 25 % vlastníkov inteligentných hodiniek ich dnes používa na diaľkové ovládanie ďalších digitálnych zariadení, ktoré majú doma. Spolu 40 % vlastníkov inteligentných hodiniek zároveň pripúšťa, že smartfón používa podstatne menej než predtým.
Spomeňme si na to, s akým úžasom sme hľadeli na Davida Hasselhoffa a jeho auto KITT, ktoré v seriáli Knight Rider ovládal cez náramkové hodinky, rozprával sa s ním a KITT dokonca dokázal samostatne jazdiť. Tak dnes to všetko už žijeme. 🙂