98″ telku má už aj Sony, ponúkne 8K Ultra HD rozlíšenie a super dizajn

ZDROJ | Sony

Netrvalo dlho a Samsung už nie jediný renomovaný výrobca s 98″ 8K UHD televízorom. Niečo podobné, hlavne čo sa týka veľkosti a rozlíšenie, predstavilo na CES 2019 aj japonské Sony. Nové model série ZG9 budú mať 85 a 98 palcov. Predávať sa budú ešte tento rok.

ZDROJ | Sony

Novinky s LCD panelmi budú patriť do MASTER série, teda do absolútnej špičky z ponuky Sony. Disponovať budú 8K UHD rozlíšením a špičkovým dizajnom.

Medzi novinkami MASTER série sa ale objavili aj tri OLED televízory série AG9 s uhlopriečkami 77, 65 a 55 palcov a rozlíšením 4K Ultra HD.

ZDROJ | Sony
https://www.youtube.com/watch?v=5rWLkFRI_wI&feature=youtu.be

Novinkou medzi LCD modelmi série ZG9 je nové podsvietenie Full Array LED s technológiou Backlight Master Drive.  Tá má vraj ultra husté LED moduly, ktoré sú ovládané nezávisle a tak majú ponúknuť extrémny kontrast a čiernu farbu.

ZDROJ | Sony

Oba nové modely majú najnovšiu verziu obrazového procesoru X1 Ultimate. Tento procesor, ktorý bol uvedený minulú jeseň spoločne s modelmi AF9 a ZF9 MASTER Series.

Obrazový procesor X1 Ultimate vraj obsahuje unikátny algoritmus, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre 8K UHD a ktorý má vedieť inteligentne rozpoznať a analyzovať každý objekt v danej scéne. Teoreticky by tak malo ísť o podobný princíp, aký využíva Samsung pri svojich 8K televízoroch. Séria ZG9 má totiž spomínané 8K (7 680 x 4 320 px) rozlíšenie. To dopočítava aj technológia 8K X-Reality PRO.

https://www.youtube.com/watch?v=3DWOnuD4Imw

Televízory MASTER Series taktiež ponúkajú režim Netflix Calibrated Mode a IMAX Enhanced, ktoré zaistia, aby reprodukcia obsahu zodpovedala kvalite originálu. Chýbať pritom nesmie ani podpora HDMI 2.1 pre multimédiá blízkej budúcnosti.

 

Obe série, ZG9 aj AG9, disponujú novou technológiou Sound-from-Picture Reality, ktorá má verne reprodukovať pozíciu zvuku na obrazovke. Napríklad, keď herci hovoria, zdá sa, ako by zvuk vychádzal priamo z ich úst.

Sony totiž prepracovalo Acoustic Surface Audio do technológie Acoustic Multi-Audio. Nová technológia modelov série ZG9 využíva 4 dopredu smerujúce reproduktory – dva umiestnené nad obrazovkou a dva pod ňou. Vďaka tomuto rozmiestneniu navodzujú dojem skutočného rozmiestnenia zvuku. Diváci budú počuť zvuk, ktorý vychádza priamo z obrazovky a nie z miesta, kde sú umiestnené reproduktory.

ZDROJ | Sony

Navyše modely ZG9 disponujú režimom TV Centre Speaker Mode pre tých, ktorí vlastnia zostavu domáceho kina – televízor sa stane centrálnym reproduktorom. Potešiť má aj podpora Dolby Atmos.

Ani Sony pritom neobchádza trendy a tiež zaraďuje podporu AirPlay 2 a Home Kit do svojich nových modelov. Okrem Google Assistant a Amazon Alexa tak bude možné ovládať telku cez Apple zariadenia so Siri. Vďaka operačnému systému Android TV ale novinky od Sony lepšie spárujete s Android smartfónom. Nechýba im ani Google Cast.

ZDROJ | Sony

Sony MASTER Series novinky sa dostanú na náš trh ešte tento rok. Výrobca však zatiaľ nezverejnil ceny nových modelov. Vo všetkých prípadoch ale budú počítané na tisícky eur.

ZDROJ | Sony

ZdrojSony

Komentáre k článku