Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

9 herných konzol, ktoré (ne)zoženiete do Vianoc

9 herných konzol, ktoré (ne)zoženiete do Vianoc
Zdroj | Alexander Jawfox
Stanislav Vinc
9 herných konzol, ktoré (ne)zoženiete do Vianoc
Zdroj | Alexander Jawfox
Zdroj | Alexander Jawfox

Chcete sebe alebo blízkemu tento rok pod stromček uložiť hernú konzolu? Na výber máte z viacerých možností, no s kúpou next-gen konzol PlayStation 5 či Xbox Series X/S na poslednú chvíľu nepočítajte. Aj keď na trh dorazili už pred rokom, v obchodoch ich je stále nedostatok. Aká je teda situácia, ponuka a ktorý systém je pre vás najvhodnejší?

Ak ste si v zozname prianí od vašich detí našli niektorú z herných konzol, prípadne nad kúpou nejakej uvažujete vy sami, v aktuálnej ponuke jednotlivých modelov môžete byť trochu stratení. Nečudujeme sa vám, na trhu aktuálne nájdete súčasnú, aj minulú generáciu konzol. Aj tá súčasná sa delí na viaceré modely a varianty, ktoré ponúkajú rôzny výkon i funkcie. Niektoré z nich nájdete na sklade, iné sú beznádejne vypredané. Ako sa v tom teda vyznať?

Zdroj | Luis Villasmil

Náš výber herných konzol sme rozdelili na tri hlavné kategórie v podobe platforiem, podľa ktorých sa vám bude vyberať najlepšie. Chcete konzolu na doma i na cesty? Najlepšou voľbou bude Nintendo. Vyberáte si podľa exkluzívnych titulov či platformy, ktorú používa vaše okolie, kamaráti a rodina? Veľmi rýchlo budete vedieť, či ísť do PlayStationu alebo Xboxu. Výhodám jednotlivých platforiem sa budeme venovať aj v jednotlivých kategóriách.

Pozrite si

Toto je 6 horúcich tipov na skvelo vybavené herné notebooky pod stromček

Faktom je, že next-gen konzoly len tak v ponuke obchodov nenájdete, no ešte aj takto pred Vianocami sa na vás môže usmiať šťastie a nejaký nevyzdvihnutý kus možno skončí vo vašich rukách, resp. pod vašim stromčekom. Aj preto pod každou konzolou v našom zozname nájdete preklik na prehľad aktuálnych cien a skladových zásob v slovenských internetových obchodoch.

Všestranné alebo lacné Nintendo Switch

Nintendo vstúpilo do súčasnej generácie konzol s „obojživelnou“ hernou konzolou Switch, ktorá dokáže fungovať plnohodnotne na cestách, alebo pomocou dokovacej stanice bez problémov aj v obývačke. Dnes si túto konzolu môžete zakúpiť v troch rôznych verziách (a ďalších desiatkach farieb).

Hoci sa jednotlivé verzie vzájomne vizuálne i hardvérovo líšia, všetky podporujú rovnaké hry. Nemusíte sa teda báť, že výberom jednej či druhej verzie prídete o možnosť zahrať si nové tituly. Verzia Lite, ktorej sa budeme venovať nižšie, však svoje obmedzenia má.

Klasické Nintendo Switch

Pôvodná verzia hernej konzoly Nintendo Switch vydaná v roku 2017 vám ponúkne 6,2“ LCD displej obklopený odnímateľnými hernými ovládačmi Joy-Con. Tie môžete použiť ako bezdrôtové ovládače pri hraní v režime tabletu osamote či s priateľmi na cestách, ale aj ako pohybové ovládače pri hraní tanečných a pohybových hier.

Zdroj | Nintendo

Súčasťou balenia tejto verzie je aj dokovacia stanica, ktorá vám umožní Switch pripojiť k televízoru. Vďaka držiaku na ovládače si môžete Joy-Cony rýchlo premeniť na prakticky plnohodnotný gamepad a na televízore hrať hry tak, ako to už určite poznáte z PlayStationu či Xboxu.

Zdroj | Mojang

Klasický Switch je aktuálne dostupný vo väčšine e-shopov aj takto krátko pred Vianocami. Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Nintendo Switch Lite

Dva roky po vydaní dostala klasická verzia menšieho súrodenca s podtitulom Lite. Už na prvý pohľad je jasné, že táto verzia nedisponuje odnímateľnými ovládačmi Joy-Con. Nintendo Switch Lite je totiž stavané iba na hranie „v ruke“.

Zdroj | Nintendo

V tomto prípade si tak hry budete užívať iba na 5,5“ LCD obrazovke, k televízoru ho nie je možné pripojiť. Oficiálne tak Switch podporuje iba tie hry, ktoré podporujú tzv. „handheld“ režim, čo je však 99,99 % hier s výnimkou niektorých titulov, pre ktorých hranie je ku konzole potrebné pripojiť Joy-Cony (napr. 1-2-Switch).

Zdroj | Nintendo

Nintendo Switch Lite môže byť ideálnou voľbou pre najmenších hráčov alebo pre tých, ktorým pripojenie k televízoru nechýba. Jeho silnou stránkou je aj priaznivá cena. Aktuálny prehľad cien nájdete aj na Heureka.sk:

Nintendo Switch OLED

Tento rok sa do predaja dostala tretia verzia hernej konzoly Nintendo Switch s neoficiálnym podtitulom „OLED“. Ako tomu už napovedá jej názov, ide o vylepšenú verziu, v ktorej Nintendo vymenilo 6,2“ LCD displej za 7“ OLED panel s krajšími farbami, lepším kontrastom a samozrejme o kúsok väčšou uhlopriečkou.

Nintendo Switch OLED ponúka aj vylepšený stojan, novú dokovaciu stanicu a zopár ďalších vylepšení a zmien, ktorým sme sa venovali v našom nedávnom článku.

Keďže ide o najnovší model, zároveň ide o nahoršie dostupný model, pod čím nemáme na mysli cenu. Nintendo Switch OLED je vo väčšine e-shopov vypredané s očakávaným naskladenením až začiatkom budúceho roka. Aktuálnu dostupnosť a ceny môžete sledovať aj cez Heureka.sk:

Retro Nintendo Game and Watch

Pokiaľ vyberáte herný darček pre herného veterána, potešiť ho môžete retro konzolou Nintendo Game and Watch: The Legend of Zelda. Ide o reedíciu legendárnej hernej konzoly zo série Game and Watch s predinštalovanými hrami The Legend of Zelda, Zelda II: The Adventure of Link, The Legend of Zelda: Link’s Awakening a Game & Watch Vermin. V predaji rovnako nájdete aj staršiu verziu Nintendo Game & Watch: Super Mario Bros.

Zdroj | Nintendo

Aktuálnu ponuku tejto konzoly nájdete na Heureka.sk:

PlayStation náš každodenný

Nie je snáď žiadnym tajomstvom, že najpopulárnejšou hernou konzolou v Európe i na Slovensku je už niekoľko generácií PlayStation. Oficiálne Sony v tejto chvíli ponúka na trhu tri rôzne modely – PlayStation 4 Slim, PlayStation 5 Digital Edition a PlayStation 5 (verzia s mechanikou). Vyznať sa v nich nie je až taký problém, horšie je to už s dostupnosťou.

Takto krátko pred Vianocami sú už všetky tri verzie (vrátane balení s hrami) takmer všade vypredané až do začiatku budúceho roka. Pokiaľ sa na vás ale usmialo šťastie a niekde ste niektorú z týchto konzol predsa len našli, podľa popisov nižšie sa môžete rozhodnúť, do ktorej z nich ísť.

PlayStation 4 Slim

Sony aktuálne sústredí takmer celú svoju výrobnú kapacitu na najnovšiu generáciu PlayStation 5 a tú predchádzajúcu z ponuky stiahlo, až na odľahčený, štíhlejší a lacnejší model PlayStation 4 Slim. Pokiaľ vás štvrtá generácia PlayStationu obišla, teraz je zrejme najlepší čas dobehnúť to a vychutnať si jej kompletnú hernú knižnicu lacnejšie aj vďaka výpredajom a bazárovým hrám.

Zdroj | Sony

PlayStation 4 Slim vám výkonnostne ešte chvíľku postačí, mnoho multi-platformových titulov ešte stále vychádza aj na túto generáciu herných konzol. Pridajte si k tomu spomínanú existujúcu knižnicu vrátane všetkých exkluzívnych titulov a program na najbližšie mesiace máte vybavený. Aktuálnu dostupnosť a ceny verzie Slim môžete sledovať aj prostredníctvom portálu Heureka.sk:

PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition

Sony minulý rok oficiálne uviedlo na trh novú generáciu hernej konzoly PlayStation 5, ktorá so sebou prináša očakávaný nárast výkonu, ale aj revolučný herný ovládač DualSense. Ako to celé funguje v praxi a na čo všetko sa môžete s PS5 tešiť, sa dočítate v našej minuloročnej recenzii.

Pri výbere tejto generácie sa vám zatiaľ stačí rozhodnúť iba to, či chcete drahšiu verziu s mechanikou na fyzické disky, alebo vám postačí aj lacnejšia verzia podporujúca iba digitálne hry stiahnuté z PlayStation Store. Obe verzie sú výkonnostne úplne identické.

Faktom však nateraz zostáva, že ani jednu z týchto verzií pravdepodobne pred Vianocami prostredníctvom klasických e-shopov nezoženiete. Ak ale chcete, aktuálnu ponuku môžete monitorovať aj prostredníctvom Heureka.sk:

Xbox vracia úder s esom v rukáve

Xbox je na tom z hľadiska ponuky o niečo lepšie a to aj vďaka tomu, že predchádzajúcu generáciu Xbox One už oficiálne stiahol z predaja a plne ju nahradil novou, ktorú šikovne rozdelil na dve rôzne modely. Vybrať si je tak pomerne jednoduché, k čomu sa pridáva ešte jedno veľké plus pre Xbox.

Xbox Series X

Priamy súper pre PlayStation 5 nesie názov Series X. Dostupný je iba v jednej verzii a to s mechanikou pre fyzické disky a dizajnom, ktorý zapadne do prakticky akejkoľvek obývačky vo vertikálnej i horizontálnej polohe. Určite vám odporúčame prečítať si našu minuloročnú recenziu, kde sa dozviete viac.

Ak si chcete užívať next-gen grafiku v 4K UHD rozlíšení a skôr ako Uncharted, Gran Turismo či God of War a ďalších titulov pre PlayStation vás lákajú exkluzivity pre Xbox v podobe série Forza, Halo či Microsoft Flight Simulator, Xbox Series X je pre vás jasnou voľbou. Silnou stránkou Xboxu je aktuálne aj predplatné Game Pass, ku ktorému sa ešte dostaneme neskôr.

Podobne ako PlayStation 5, aj nový Xbox Series X ide vo svete „na dračku“. Na Slovensku je dopyt po ňom o niečo nižší, takže nejaké kusy možno ešte do Vianoc v slovenských e-shopoch nájdete. Aktuálne ceny a dostupnosť môžete sledovať aj prostredníctvom portálu Heureka.sk, no obzrieť by ste sa určite mali aj po nižšie zmieňovanom modeli Xbox Series S.

Xbox Series S

Čo je to Series S? Na rozdiel od Sony, ktoré svoju aktuálnu generáciu rozdelilo iba na verziu s mechanikou a bez nej, rozdelil Microsoft svoj aktuálny Xbox na výkonnejší, väčší a drahší model Series X s mechanikou a menší, lacnejší a menej výkonný model Series S, ktorý je pripravený iba na digitálne hry.

Zdroj | Microsoft

Nižšej výkonnosti modelu Series S sa nemusíte obávať, všetky hry určené pre túto generáciu konzol na ňom bez problémov spustíte. Na rozdiel od modelu Series X, ktorý je primárne určený na hranie hier v 4K UHD rozlíšení pri 60-120 snímkach za sekundu, je Series S výkonnostne ladený skôr na hranie v rozlíšení Full HD pri 30, 60 a vo výnimočných prípadoch aj 120 snímkach za sekundu.

Zdroj | Microsoft

Osobne Series S už takmer rok využívam a jeho výkonnostné limity naozaj nepociťujem, pričom som ho aktívne využíval aj na nedávno testovanom 4K UHD televízore s podporou Dolby Vision HDR. Navyše, aktuálne ide o jediný Xbox, ktorý bez problémov zoženiete vo väčšine obchodov, viď Heureka.sk:

Game Pass (Ultimate) a.k.a cloudový Xbox na poslednú chvíľu

Čo je to teda ten Game Pass a prečo ide o službu, ktorá dokáže pri výbere konzoly zavážiť? Xbox Game Pass je v podstate herný Netflix, či HBO Go, ak chcete. Za mesačný poplatok od 9,99 € mesačne vám Game Pass poskytne prístup k viac ako 100 hier, ktorých zoznam sa pravidelne každé dva týždne rozširuje o nové tituly, vrátane tých, ktoré doň zamieria už v deň svojho vydania.

Tieto hry si môžete stiahnuť priamo do konzoly, alebo si ich v prípade výberu predplatného Game Pass Ultimate za 12,99 € mesačne zahráte cez cloud na Xboxe, PC, mobile alebo tablete. V druhom prípade k tomu budete potrebovať iba dostatočne rýchly internet a ideálne aj nejaký gamepad.

Toto predplatné je v podstate zároveň dobrým spôsobom, ako darovať „virtuálny Xbox“, pri ktorom sa vyhnete nedostatočným skladovým zásobám modelov Series X a S, ako aj pomerne vysokej vstupnej investícii za hardvér.

Zdroj | Xbox

Game Pass môžete podarovať vo verzii pre konzoly, verzii pre PC alebo verzii Ultimate, ktorá funguje na oboch platformách a navyše ponúka aj vyššie spomínanú funkciu cloudového hrania.

Ak by ste chceli predplatné Game Pass Ultimate podarovať niekomu z vašej domácnosti, no nie ste si istí, či je na cloudové hranie pripravený váš domáci internet, službu si môžete vyskúšať hneď teraz už teraz, prvý mesiac vám Microsoft podaruje za symbolický poplatok vo výške 1 €.

Pod stromček následne môžete blízkemu položiť poukážku s kódom, ktorý si bude môcť uplatniť na svoj účet. Aktuálnu ponuku predplatných kódov nájdete opäť aj na portáli Heureka.sk:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.