Reklama

8 najlepších tipov a trikov pre navigáciu Waze

Zdroj | Brett Jordan
Richard Pliešovský
Zdroj | Brett Jordan
Zdroj | Brett Jordan

Časy, keď medzi nevyhnutnou výbavou boli mapy sú už nenávratne preč. Navigácia je obrovským pomocníkom pre každého motoristu, zrejme niet jediného, kto ju aspoň sporadicky nevyužíva.

K dispozícií je viacero služieb, ktoré pomáhajú naplánovať trasu a trafiť do cieľa čo najrýchlejšie a najlacnejšie. Okrem všadeprítomných Google Máp je veľmi dobrou alternatívou Waze. Mimochodom, službu už v roku 2013 za 1,3 miliardy dolárov odkúpil Google.

Medzi špičku na trhu je služba Waze, ktorá funguje veľmi dobra ja na Slovensku, či na európskych cestách. Motoristom ponúka reálne informácie o premávka, upozorňuje na nehody a riziká na ceste.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

7 výrobcov áut, ktorí písali históriu a už neexistujú

1.

Najlepší čas na odchod

Waze vám ukáže nielen správnu cestu a najkratšiu, resp. najrýchlejšiu trasu, ale dokáže určiť, kedy je najlepší čas vyraziť na cestu. Stačí, ak zadáte svoj cieľ a kliknete na ponuku Nájdite najlepší čas na odchod. Systém vezme do úvahy nazbierané údaje o premávke v reálnom čase a ukáže, kedy je ideálne vyštartovať.

Waze si tiež môžete synchronizovať s vašim kalendárom (Plánovať jazdu), vtedy to urobí aplikácia automaticky.

2.

Vyhnite sa plateným cestám a trajektom

Ako drvivá väčšina navigácií, aj Waze vám umožní vyhnúť sa spoplatneným cestám, trajektom, diaľniciam, nespevneným cestám či zložitým križovatkám. Stačí v menu označiť, čo chcete a čomu sa chcete vyhnúť.




Je dobré v nastaveniach uviesť, aký druh automobilu máte. Niekde sa totiž mýto / diaľničný poplatok neplatí, ak máte elektromobil. Pomôže to i pri plánovaní trasy, centrá niektorých miest sú už pre spaľováky nedostupné.

3.

Pomôžte ostatným

Waze je špecifická navigačná služba, ktorá na rozdiel od Google Máp neponúka toľko funkcií. Jej nespornou výhodou však je, že vie veľa o premávka vďaka samotným motoristom, z ktorých veľká časť posiela správy priamo do Waze.

Ak chcete odoslať hlásenia aj vy, musíte sa uistiť, že je aplikácia asociovaná s vami. Ak áno, vpravo dole sa vám zobrazí oranžová bublina. Skúste na ňu klepnúť, zobrazí sa ponuka hlásenia, ktorá vám umožní nahlásiť nehody, prítomnosť polície, nebezpečenstvá, ceny paliva, alebo problémy so samotnou mapou.

4.

Off-line mapy

Obsah pokračuje pod reklamou

Waze umožňuje a šetriť vaše dáta, čo je praktické najmú keď ste v zahraničí. Všetko, čo musíte urobiť, je určiť cieľ, vybrať trasu a kliknúť na možnosť Prejsť. Waze uloží trasu do vášho smartfónu (tabletu), takže aj keď stratíte internetové pripojenie, nezostanete neprídete o navigáciu. Samozrejme, off-line nemá aktuálne informácie o dopravnej situácii, zápchach, či hliadkach na cestách.

5.

Upozornenie na prekročenie rýchlosti

Skvelou funkciou, pre ktorú som si Waze obľúbil aj ja, je zobrazovanie reálnej rýchlosti automobilu. Jednoducho prejdite na Nastavenia > Tachometer a tam si prepnite na Zobraziť na mape a Upozorniť pri prekročení rýchlosti. Nastaviť si tiež môžete Limit prekročenia rýchlosti (Pri max povolenej rýchlosti, 5 km/ nad limit, 10 km/h nad limit…) Takto budete informovaní, keď prekročíte maximálnu rýchlosť.

6.

Získajte pomoc na ceste

Waze myslí aj na krízové situácie. Ak uvidíte pokazené vozidlo, môžete ho nahlásiť, že predstavuje potenciálne nebezpečenstvo na ceste, ale má tiež nástroje na privolanie pomoci. Stlačte oranžové tlačidlo Nahlásiť na displeji a klepnite na červenú a bielu možnosť Žiadosť o pomoc vpravo dole.

Ponúknu sa dve možnosti. Ostatní wazeri označia vodičov, ktorí budú schopní pomôcť. Núdzový hovor vás spojí s miestnymi tiesňovými službami.

7.

Nájdite najlacnejšie palivo

S rekordnými cenami pohonných látok je dobré vedieť, kde sa dá natankovať lacnejšie. Waze s tým pomôže pomocou funkcie, ktorá zobrazuje cenu rôznych druhov benzínu, nafty, LPG na akomkoľvek mieste. 

8.

Pripojte sa k službám streamovania hudby

Waze sa vie pripojiť k rôznym streamovacím službám, ktoré vám poskytnú prístup k nim bez toho, aby ste museli opustiť aplikáciu. Stačí kliknúť na ružovú ikonu hudby (vpravo hore) a systém zobrazí zoznam služieb, s ktorými je kompatibilný. Vyberte váš obľúbený a stlačte tlačidlo Prijať. Prípadne môžete kliknúť na Nastavenia a prejsť na zoznam kompatibilných aplikácií s odkazmi, ktoré vás prenesú priamo do obchodu App Store alebo Google Play.

Medzi kompatibilné služby patria Spotify, Audible, Amazon Music, Tunein, YouTube Music a TIDAL. Apple Music je k dispozícii tiež, ale využívať ju môžete len s iPhonom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.