Reklama

7 trikov, ako využiť Google Drive naplno

Michal Biznár

Študenti, firmy, ale aj bežní ľudia, ktorí používajú Google Drive, prišli na výhody a efektivitu, ktoré táto služba ponúka. Cloudová služba nielen že šetrí čas, ale aj úložiská počítačov. Prinášame vám zoznam 7 trikov, ako začať používať Google Drive naozaj naplno.

Zdroj | Google Drive
Pozrite si

Google Drive for Education – neobmedzený priestor v cloude zadarmo

1. Obrázok s textom do Google dokumentu

Jedna z najlepších výhod Google Drive. Pri nahratí obrázkov textu, napríklad z PDF súboru, si môžete jednoducho prehodiť súbor do Google dokumentu.

To ocenia najmä študenti, ktorí si kopírujú knihy a skriptá. Stačí pravým tlačidlom kliknúť na nahratý obrázok a zvoliť možnosť „otvoriť v aplikácii“ a kliknúť na „Dokumenty Google“.

Otvorí sa vám súbor s textom, s ktorým už môžete plnohodnotne pracovať (úprava, kopírovanie a hľadanie).

Zdroj | Google Drive

2. Jednoduché hľadanie

Možnosť detailného vyhľadávania už tak akosi ide automaticky s Googlom a rovnako to platí pri Google Drive (Disk). Stačí kliknúť na šípku dole, ktorá sa nachádza na pravej strane vyhľadávacieho panelu a nastaviť si žiadané atribúty.

Zdroj | Google Drive

Výhodou je napríklad aj nájdenie súboru podľa e-mailu osoby, s ktorou bol súbor na disku zdieľaný.

3. Skenovanie textu a obrázkov

Ak máte nainštalovanú aplikáciu Google Drive na Android smartfóne, môžete ho použiť ako prenosný skener. Stačí dokumenty odfotiť a obrázky sa automaticky nahrajú na Drive ako PDF súbory.

Škoda len, že skener zatiaľ nefunguje na iOS, ktorý zhodou okolností vlastním. Možnosť fotografie textu s automatickým uložením v Google Drive však našťastie máte.

Zdroj | Google Drive

4. Zobrazenie pôvodného dokumentu

Pri práci na dokumente s viacerými ľuďmi, ktorí majú možnosť úprav, sa môže stať, že nové úpravy zmenia pôvodný nahratý súbor. Drive má však veľkú výhodu, keďže si viete pozrieť jednotlivé verzie úprav a dostať sa tak k pôvodnému súboru.

Stačí si otvoriť súbor a kliknúť na „Súbor“ a zvoliť možnosť „Zobraziť históriu verzií“.

Zdroj | Google Drive
Pozrite si

Chromebooky ponúkajú 100 GB na Google Drive. Základom ostáva cena

5. Zobrazí najväčšie súbory

Základná kapacita disku je 15 GB. V prípade, že sa blížite k tejto hranici, môžete jednoducho vyhľadať súbory zaberajúce najviac miesta.

Prejdite myšou po paneli „Využíva sa“, kde nájdete informáciu o využitej pamäti. Zobrazí sa vám, koľko miesta zaberá Disk. Kliknite na jeho ikonu a zobrazia sa vám súbory od najväčšieho po najmenší.

Zdroj | Google Drive

6. Pridávanie linkov

Jednou z najlepších výhod je pridávanie linkov do súborov Google Drive. Tak môžete pri písaní súboru vložiť hypertextový odkaz na iný súbor z Google Drive.

Stačí vyznačiť časť textu, kliknúť pravým tlačidlom a vybrať možnosť „Odkaz…“. Do otvoreného pola napíšete názov súboru, pod ktorým je uložený odkazovaný súbor v Drive.

Zdroj | Google Drive
Pozrite si

Google Drive, Dropbox, iCloud alebo SkyDrive, ktorý je najlepší?

7. Desktopová verzia

Perfektná vec, ak veľa cestujete a nemáte vždy prístup k internetu. Keďže Google Drive verziu si môžete nainštalovať aj do PC, používanie sa vám veľmi zjednoduší. Stačí len aby ste mali dostatok miesta na disku.

Po prvotnej inštalácii sa vám zosynchronizujú všetky dáta z Google Drive, ku ktorým budete mať prístup aj keď budete offline.

Zdroj | Google

Vždy, keď budete online, tak sa vám Drive zosynchronizuje s novými súbormi. Pri uploadovaní súborov z PC tak môžete ísť priamo cez aplikáciu a nemusíte otvárať prehliadač.

Pozrite si

115. deň: Google Drive spustený! Streetview v ďalších slovenských mestách

Veríme, že vám tieto triky pomohli a ak ste náhodou doteraz Google Drive nepoužívali, odporúčam s tým začať. Nemusíte ho využívať iba pri práci, alebo štúdiu. Osobne mi pomohol pri synchronizácii fotografií, ktoré mám bezpečne uložené cez Cloud a zároveň ich môžem zdieľať s kýmkoľvek.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.