Reklama

6 užitočných funkcií v Mapách Google, o ktorých ste možno nevedeli

Zdroj | Isaac Mehegan
Stanislav Vinc
Zdroj | Isaac Mehegan
Zdroj | Isaac Mehegan

Mapy Google už dávno nie sú iba o hľadaní miest a plánovaní trasy. Či už vo webovej alebo mobilnej verzii toho dokážu ďaleko viac, ako ste možno tušili. Po dávnejších tipoch na ich 7 neveľmi známych funkcií je čas pozrieť sa na ďalšie, ktoré ste možno celé roky prehliadali.

Anonymný režim

Máte pocit, že o vás Google zbiera pri používaní jeho služby Mapy priveľa dát? Nie ste na omyle, Google všetky relevantné dáta využíva na vylepšovanie svojich služieb, vrátane cielenia reklám ušitých na mieru pre vás. Mapy Google vám to však umožnia zastaviť, prekvapivo jednoducho.

V hlavnom menu (ikona vášho profilu) aplikácie Mapy Google pre Android a iOS nájdete tlačidlo „Zapnúť anonymný režim“. Stačí naň klepnúť a Google v tej chvíli prestane ukladať históriu vašich vyhľadávaní, zaznamenávať históriu polohy a zaznamenávať vašu aktivitu pre spomínané vylepšovanie služieb.

Ovládanie prehrávania hudby

Pokiaľ Mapy Google využívate ako „turn-by-turn“ navigáciu a zároveň radi počas cesty počúvate hudbu, túto funkciu určite neprehliadnite. V nastaveniach aplikácie (konkrétne v sekcii Navigácia) si totiž môžete aktivovať praktický ovládač prehrávania hudby. Tlačidlá pre ovládanie hudby prehrávanej napr. v aplikácii Apple Music či Spotify tak môžete mať po ruke priamo v navigácii.

Časová os

Užitočnou, no pritom často prehliadanou funkciou aplikácie Mapy Google, je aj tzv. Časová os. Ako uvádza Google, ide o „odhad miest, kde ste mohli byť, alebo trás, po ktorých ste mohli ísť, na základe vašej histórie polohy“.

Časová os vám umožní spätne vidieť, kde všade ste sa pohybovali, ako ste cestovali, ako dlho vám tieto cesty trvali a aké miesta, mestá a krajiny ste v poslednom čase navštívili. V podstate tak ide o váš osobný cestovný denník.

Časová os si pre svoje fungovanie vyžaduje neustály prístup k vašej polohe, povolenie o zaznamenávaní vašich aktivít v rámci účtu Google a vypnutie vyššie spomínaného Anonymného režimu.

Tmavý režim

Ďalšia z drobností, ktoré sa oplatí vyhľadať v nastaveniach. Aplikáciu Mapy Google si môžete kompletne prepnúť do tmavého režimu, ktorý môže byť najmä v noci príjemnejší na pohľad. Tmavý režim si môžete nechať aktívny napevno, alebo si ho môžete nechať aktivovať automaticky vždy, keď sa do tmavého, resp. nočného režimu prepne aj váš smartfón alebo tablet.

Domov a Práca

Pri štarte z neznámeho miesta, prípadne v čase dopravných zápch, obmedzení a obchádzok, môžete občas potrebovať navigáciu aj na známe miesta, ako je váš domov či práca. Práve z tohto dôvodu nájdete v aplikácii Mapy Google špeciálne tlačidlá pre tieto dve miesta, ktoré vám umožnia spustiť navigáciu aj bez pracného písania konkrétnej adresy.

V nastaveniach aplikácie nájdete položku „Upraviť adresu domova a práce“, kde budete môcť zadať adresy pre tieto miesta. Nabudúce už iba stačí kliknúť na niektoré z príslušných tlačidiel, ktoré vám automaticky spustia navigáciu.

Aj vy tvoríte Mapy

Jednou z najužitočnejších funkcií služby Mapy Google, sú používateľské recenzie. Ak máte povolené zaznamenávanie vašich aktivít, Google si ich od vás pravdepodobne pýta sám. V opačnom prípade, resp. v prípade, že chcete do služby prispieť recenziou miesta, ktoré ste navštívili dávnejšie, vám určite odporúčame zamieriť do sekcie „Prispieť“.

Okrem klasických textových recenzií môžete prostredníctvom tejto sekcie do služby prispieť aj vašimi fotografiami alebo dokonca aj miestom, ktoré v službe Mapy Google zatiaľ chýba. Po publikovaní akéhokoľvek obsahu vás bude Google informovať, koľko ľudí si pozrelo vaše príspevky a teda koľkým ľudom možno vaša aktivita v službe nejakým spôsobom pomohla.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.