Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

6 tipov na appky, bez ktorých by ste sa nemali vybrať na dovolenku

6 tipov na appky, bez ktorých by ste sa nemali vybrať na dovolenku
Zdroj | Shifaaz shamoon
Stanislav Vinc
6 tipov na appky, bez ktorých by ste sa nemali vybrať na dovolenku
Zdroj | Shifaaz shamoon
Zdroj | Shifaaz shamoon

Dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži a hoci na balenie máte zrejme ešte čas, „pobaliť“ si zatiaľ môžete appky, ktoré sa vám budú na dovolenke určite hodiť. Vybrali sme pre vás XY aplikácií, ktoré pravidelne využívame na zahraničných i domácich cestách pravidelne aj my v redakcii.

Aby ste sa nestratili…

Či už ide o navigáciu do novej destinácie, peší pohyb v cudzom meste alebo aj hľadanie spojov v rámci mestskej hromadnej dopravy, v štichu nás nikdy nenechajú Mapy Google. Navyše, užitočné vedia byť nielen ako mapy, ale vďaka obrovskej komunite aj ako sprievodca pri hľadaní dobrej reštiky, baru či hotela.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Keď základy nestačia…

Pri aplikáciách od spoločnosti Google ešte zostaneme a to kvôli jeho praktickej službe Prekladač. Ak aj ovládate niektorý zo svetových jazykov, na ceste môžete naraziť na niekoho, kto sa po anglicky či nemecky nedohovorí.

V takom prípade stačí zapnúť Prekladač Google, vybrať si správny jazyk a namiesto zdĺhavého písania pokojne klepnúť na mikrofón. Aplikácia je totiž pripravená aj na rozpoznávanie ľudskej reči a tak už o pár sekúnd na displeji môžete vidieť preklad, pokojne aj celých viet a komplikovaných súvetí.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Kedy to letí? Máme všetko?

Ak cestujete na dovolenku letecky, v smartfóne by vám určite nemala chýbať aplikácia App in the Air, vďaka ktorej budete mať pred cestou tam aj späť pokoj na duši. Aplikácia plní funkciu leteckého itinerára a tak dokáže obsiahnuť všetko, čo sa spája s vašou cestou od úschovy leteniek cez zobrazenie terminálu až po zabezpečenie prepravy, ubytovania, poistenia a pod.

Niektoré údaje si dokáže aplikácia zistiť sama, niektoré do nej vložíte manuálne a mnoho ďalšie sú automaticky zdieľané so všetkými cestujúcimi na danom lete, vďaka čomu budete medzi prvými vedieť, či váš let nemešká a z akej brány vám to vlastne letí. Pokiaľ si priplatíte za Premium členstvo, tešiť sa môžete aj na upozornenia na stav letu v reálnom čase, automatický check-in či možnosť automatického odosielania informatívnych SMS správ na vybrané čísla.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Kde zaparkovať?

Či už cestujete na dovolenku autom, alebo si auto budete požičiavať v cieľovej destinácii, hodiť sa vám bude určite aj aplikácia Parkopedia. Ide o celosvetovú mapu parkovacích miest a to aj s informáciami o tom, či sú tieto miesta spoplatnené, koľko stoja, koľko je na nich miest a či sú miesta na nich strážené a kryté. Vo frekventovanejších lokalitách majú tieto miesta aj používateľské hodnotenia či fotografie, vďaka ktorým si ich budete môcť obzrieť ešte pred príchodom na miesto.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Pre elektromobilistov…

Okrem aplikácie Parkopedia sa motoristom, ktorí cestujú elektromobilom, bude určite hodiť aj aplikácia PlugShare. Ako už asi tušíte, ide o mapu všetkých verejných nabíjacích miest a to nielen tých veľkých – oficiálnych, ale aj takých, ktoré ponúkajú v rámci svojich parkovísk hotely, reštaurácie, nákupné centrá či nadšenci, ktorí sú ochotní zdieľať svoje wallboxy s ostatnými elektromobilistami.

V aplikácii si dokážete vyfiltrovať nabíjačky podľa vášho elektromobilu, výkonu či siete, v ktorej si napr. predplácate paušál. Každá nabíjačka má v PlugShare svoj profil, ktorého súčasťou sú aj také informácie, ako je napr. dostupnosť toaliet či občerstvenia. Jej súčasťou je však napr. aj funkcia plánovania trasy, vďaka ktorej budete vopred vedieť, kde a za koľko budete počas cesty nabíjať váš elektromobil.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Niečo na oddych a zabitie času…

Nezabudnite, že okrem samotných dovolenkových aktivít sa budete musieť pripraviť aj na čas strávený v aute, autobuse, lietadle alebo aj na hoteli v prípade, že vám na dovolenke bude pršať. Nezabudnite si teda so sebou zobrať aj dobrú zásobu kníh, časopisov, filmov, seriálov a hier, samozrejme digitálnu…

Na čítanie elektronických kníh vám môže poslúžiť elektronická čítačka, alebo aj aplikácia Knihy pre iOS či Knihy Google Play pre Android. Pokiaľ preferujete skôr audioknihy, hodiť sa vám môžu aplikácie Bound (iOS), Martinus.sk Audioknihy (Android, iOS), Audiolibrix (Android, iOS), Audioteka (Android, iOS) či Alza Media (Android, iOS).

Pozrite si

7 elektrických kolobežiek na leto 2022 s najvyšším dojazdom

Pokiaľ ide o filmy a seriály, spoľahnúť sa môžete na bohatú knižnicu streamovacích služieb. Spomedzi tých, ktoré si sami predplácame, musíme určite spomenúť Apple TV+ (iOS), HBO Max (Android, iOS), Netflix (Android, iOS) a Amazon Prime Video (Android, iOS), ku ktorým sa už 14. júna 2022 pridá aj dlho očakávaná služba Disney+ (Android, iOS).